1975’te 37 yaşında olan ve Gary Dahl ismini taşıyan kurnaz bir adam(kendisi yazar, yönetmen,reklamcı ve direktördür) tarafından tasarlanan Pet Rock (evcil çakıl taşı) o yıl fenomen haline gelir, Kaliforniya ve civarındaki pek çok kişi ne işe yaradıgı belli olmayan , mukavva kutuda ,saman içine yerleştirilmiş bu taşlardan edinir.

Bildigimiz taşı evcil diye büyük bir zeka ürünü olarak tasarlayan ve piyasaya süren Dahl , bir de çok önemliymiş gibi 36 sayfalık kullanım klavuzu vererek olayı daha ciddi bir hale getirir. Üstelik satışa sunuldugu kutuda hava delikleri bile vardır, sanki nefes alırmışçasına.O yılın yaz mevsimi Amerika bu çakıl taşlarını konuşur durur, yarışmalar düzenlenir. En güzel, en yakışıklı çakıl taşı yarışmalarının yanı sıra, taşı öldü diye mezar yaptıranlar bile çıkar, hatta bazı kiliseler ölen taşları ücretsiz bile gömer.

Bir gece arkadaşlarıyla otururken ev cil hayvan beslemenin maliyeti ve zahmetinden konu açılınca ,bu evcil ! taşları akıl eden Dahl sonradan bunu bir el kitabı ve özel tasarlanmış kutu eşliginde gayet iyi pazarlamaya başlar. Bu taşların yarattıgı çılgınlık yeni evcil taş taklitlerini harekete geçirdi , artık Dahl tasarımı olan taşların kutusunda “Orijinal Pet Rock” yazmaktadır. Bu zahmetsiz ama çok moda olan evcil taşlar sevgililer günü, doğumgünü ve noel için eşsiz bir hediyedir.

Dört dolara satılan bu lüzumsuz taşların modası beş-altı ayda geçti, ancak Gary Dahl adlı bu taşların mucidi adamın cebine bu kadar kısa sürede 3 milyon dolar girer.( taş satışı 1.5 buçuk milyon adedi bulmuştur ve maliyeti sadece birkaç senttir)Meraklıları için internet sitelerinde hala satışı var.