Dünyadaki en iyi okullarının ekonomik dengeleri elinde bulunduran büyük ülkelerde bulunuyor olması herhalde tesadüf değildir.Dünyanın kaderinin değiştirilebileceği yerlerden olmasının yanısıra,binlerce yıldır aydınlanmanın simgesi olmuşlardır.Bu kadar önemli olan bu büyük üniversiteleri ilginç özellikleri ile size anlatmak istedim.

Harvard Logo
Harvard

Harvard ÜniversitesiKuruluş: 8 Eylül 1636
16 Milyona yaklaşan kitap sayısı ile dünyanın en büyük kütüphanelerinden birine ev sahipliği yapar. Harvard Stadyumu dünyada yapılmış en büyük ilk betonarme yapıdır.

Caltech Logo
Caltech

Kaliforniya Teknoloji EnstitüsüKuruluş: 1891
Burada herhangi bir şey icat edilmeyen gün yok gibidir. Kariyerinde 32 Nobel ödülü vardır. Nobel kazanan Caltech mensuplarının listesine buradan ulaşabilirsiniz.

MIT Logo
MIT

Massachusetts Teknoloji EnstitüsüKuruluş: 1861
Namıdeğer MIT. Dünyanın en büyük teknik üniversitelerindendir. Dünyanın ilk bilgisayarı burada 1928 yılıda icat edilmiştir. 70 ten fazla nobel ödülü kazandırmıştır. GNU ve özgür yazılım hareketinin merkezidir.

Stanford Logo
Stanford

Stanford ÜniversitesiKuruluş: 189132 kilometrekarelik kampüsü dünyanın en büyük kampüsüdür. Tüm kampüsü bisiklet ile zorlanmadan gezebilirsiniz. Silikon vadisinin yaratıcısıdır ve bildiğimiztüm büyük markaların yaratıcılarının mezun olduğu okuldur. SUN, Cisco, Google, Yahoo ve HP. Ayrıca internet için kullanılan IP protokolününde mimarıdır.

Princeton Logo
Princeton

Princeton ÜniversitesiKuruluş: 1746Albert Einstein, 1933 yılından 1955 yılındaki vefatına kadar bu okulda kalmış. 1895 tarihinde siyahi bir öğrenciye lisans üstü derecesi veren ilk okul olmuştur.

Cambridge Logo
Cambridge

Cambridge ÜniversitesiKuruluş: 1209Dünyanın en eski üniversitelerindendir. Dünyada en çok Nobel ödülü almış (88) üniversitedir. Birçok ünlüyü mezun etmiştir. Sir Isaac Newton, James Clerk Maxwell, Charles Darwin, Stephen Hawking, bunlardan sadece birkaçıdır. Toplamda 30 bini geçen öğrencisi ve 9 bine yaklaşan akademik personeli vardır.

Oxford Logo
Oxford

Oxford ÜniversitesiKuruluş: Tam bilinmemekle birlikte 1096 dan beri eğitim yaptığı biliniyor. Kuşkusuz şuan dünyanın en eski üniversitesidir. Akademik personelin yarısına yakını yabancı ülke vatandaşı. Her yıl yaklaşık 16 milyon kişi İngilizce öğrenmek için Oxford yayınlarını kullanıyor.

Berkeley Logo
Berkeley

Kaliforniya Üniversitesi, BerkeleyKuruluş: 23 Mart 1868
Bu okul ilk açıldığında “Öğrenme Şehri” olarak tasarlanmış. 35 binden fazla öğrencisi vardır. Yarım milyona yakın (485 Bin) öğrenci mezun etmişler. Ayrıca BOINC projesi ile tüm dünyadaki kişisel bilgisayarların birbirine bağlanarak süperbilgisayar olarak kullanılmasını sağlayan projeyede ev sahipliği yapmaktadır.Bunlar sadece yazabildiklerim aslında bu liste oldukça uzayabilir. Ülkem üniversiteleride dünya sıralamasında yer almış durumda.Dünyanın en iyi üniversitelerinin sıralamasına buradaki listeden ulaşabilirsiniz.Listenin ilk yirmisi bu şekilde.1. University of Cambridge2. Harvard University3. Yale University4. UCL5. Massachusetts Institute of Technology (MIT)6. University of Oxford7. Imperial College8. University of Chicago9. California Institute of Technology (Caltech)10. Princeton University11. Columbia University12. University of Pennsylvania13. Stanford University14. Duke University15. University of Michigan16. Cornell University17. Johns Hopkins University18. ETH Zurich19. McGill University20. Australian National UniversityBu liste aşağıdaki kriterlere göre her yıl yeniden düzenlenmektedir.Personel alımı değerlendirmeleriUluslararası öğretim üyesi değerlendirmeleriDanışman değerlendirmeleriÖğretim üyesi/öğrenci değerlendirmeleriUluslararası öğrenci değerlendirmeleriAlıntılar/Öğretim Üyesi değerlendirmeleri