bildirgec.org

proje hakkında tüm yazılar

Braille-fiti

shane | 01 November 2012 14:50

Örgüfiti‘den sonra Braille Graffiti. Adından da anlaşılacağı üzre, görme özürlüler için grafiti projesi. Grafiti kültüründen, göremeyenlerin mahrum kalmaması için tasarlanmış. Projenin kaynağı, Portland, Oregon. Yaratıcısı Scott Wayne Indiana. Proje, aynı zamanda gören ve görmeyen insanlar arasında böyle spesifik bir konuda bağlantı kurma amacı güdüyormuş. Braille alfabesini anlayan sayılı görebilen insan da böylelikle görme özürlülerin sıkıntılarınu hatırlıyor, alfabeyi anlamayanlar ise, görmeyenlerden yardım alma deneyimini yaşıyormuş. İşte aktivite ile ilgili video.

Mıknatıs shop

endop | 13 June 2011 20:19

Bundan bir kaç yıl önce bir proje ödevim vardı. Mıknatıslı tren üzerine olan projem müsvedde üzerinde oldukça başarılıydı. En iyi proje ödülünü aldı . Fakat bir sorunumuz vardı. Projenin maketini yapacak kadar mıknatısı hiç bulamadık. Ve projem hiç hayata geçemedi.

Bir görme engellinin hayatına renk katmak

Sami Erguner | 10 June 2011 12:23

Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi  Tel: 0212 291 91 71
Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi Tel: 0212 291 91 71

Bu yazının başlığını okuyan herkesin anlık bir şaşkınlığa düşeceğini tahmin ediyorum. Photoshop derslerinin ağırlıklı olduğu bildirgec.org‘ta sörf yaparken kısa bir mola verip önemli bir sosyal sorumluluk projesine destek olmaya ne dersiniz? Bizler renkleri görebilen insanlar olarak şanslıyız ama malesef ki ülkemizdeki 700.000 görme engelli vatandaşımızın böyle bir şansı yok. Buradaki linkten açılacak olan sayfadaki filmi izle butonuna tıklıyoruz. Sadece 70 saniye kadar sürüyor. Film her izlendiğinde bir görme engelli, çevresindeki renkleri öğrenebileceği özel bir yazılıma ücretsiz olarak kavuşuyor. Süresi bitmeden etrafımızdaki herkese iletilmesi gerektiğine inandığım bu proje Altı Nokta Körler Derneği ve Jotun Boya‘nın işbirliği ile gerçekleşiyor.

Çılgın İstanbul..

| 26 April 2011 09:55

Kafam öylesine meşgul, öylesine tecessüsler içindeyim ki; çarşambaya kadar beklesem, her şey nihayete erecek ama nafile..
Nevrotik komşu teyze gibiyim, uykularım kaçıyor. Kalbimin her atışında vucudum zangır zangır sallanıyo, deli gibi meraklardayım.
Başbakanın , İstanbul ile alakalı “çılgın projesinin” ne olabileceğini düşünürken bu defa da lady kate’in meçhul gelinliği yüzünden çılgın düşüncelere gark oluyorum …
Kişilğimin de uçarı kaçarı yönleri var elbet, yoksa neye meyledeyim?
Çılgın hareket etmek şiarımdır; bakkala, çakkala bile çılgınca giderim.
İstanbul’a has bir çılgınım; hal böyle olunca başbakanın “”çılgın projesi” haliylen çıldırtıyor!

Dünyanın En İyi Üniversiteleri

mahirgul | 07 February 2011 12:38

Dünyadaki en iyi okullarının ekonomik dengeleri elinde bulunduran büyük ülkelerde bulunuyor olması herhalde tesadüf değildir.
Dünyanın kaderinin değiştirilebileceği yerlerden olmasının yanısıra,
binlerce yıldır aydınlanmanın simgesi olmuşlardır.
Bu kadar önemli olan bu büyük üniversiteleri ilginç özellikleri ile size anlatmak istedim.

Harvard Logo
Harvard

Uzaydan gelen bir kağıt uçak bulabilirsiniz

denizkar | 04 February 2011 13:12

Bir kağıt uçağı birkaç metreden fazla uçurmak bile yeterince zor bir iş olabilir fakat geçtiğimiz günlerde yüz tane kağıt uçak uzay sınırından tekrar dünyaya uçtu.

Dürüst olmak gerekirse bu Samsung’un helyum gazı dolu bir meteoroloji balonu ve yer çekimini kullanarak yaptığı bir reklam kampanyası. Fakat ne olursa olsun kesinlikle izlemeye değer bir kayıt ortaya çıktığı kesin.Buyrun izleyin.

İki Kişilik Aşk

meflug | 12 November 2010 10:59

Okumuş olduğum bölüm gereği, her dönem hazırlamak zorunda olduğumuz proje derslerimiz olurdu ve her aldığımız proje dersi için dönem sonunda maket, çizim, ve projeyi anlatan bir afiş tasarımı yapardık. Projeleri tasarlarken hayali birileri bulur ve ona tasarlardık, mesela bir futbolcuya, ressama, mafya babasına, pilota…
Bir proje dersimizin konusu “stüdyo daire” olarak seçildi – daire dediğime bakmayın iki katlı bir apartman dairesi ama

Altipas.net 10 numarasını arıyor

ssfs | 25 June 2010 17:43

Altıpas Proje
Altıpas Proje

Merhabalar,

Webin klişeleşmiş dünyasından sıkılan altıpas yeni bir proje yarışması başlatmış. Bu yarışmada kişilerin www.altipas.net sitesi için proje fikirleri alınıyor ve bu yarışmada birinci olan fikirin sahibi altıpasında ortağı oluyor. Ayrıca yarışmayı kazanan kişi kendisine ait bir projeyi hayata geçirebilmesi içinde bütün internet gereksinimleri konusunda (alan, alan adı,reklam vb) sponsor kazanmış oluyor. Başvuruyu www.altipas.net adresinden yapabilirsiniz.