ABD’nin batı yakasında bulunan en kalabalık eyaleti Kaliforniya’dır. San Diego, San Francisco ve Los Angeles’ı içinde barındıran Kaliforniya, dünyaca ünlü Hollywood’u da sınırları içerisinde bulundurur.Sarah ve Ralph çifti, 1971 yılında Rafael, 1974 yılında Dante ve 1976 yılında Pia adlarında üç çocuk dünyaya getirdiler. 12 Şubat 1980 tarihinde İtalyan asıllı aileye ‘Christina’ adında yeni bir üye katıldı. Los Angeles’ın çok yakınlarında bulunan Santa Monica şehrinde yaşıyorlardı. Avukat olan babası, iyi bir psikoloji eğitimi aldığı için psikiyatristlik de yapıyordu. Annesi ise, dünyaca ünlü “Ford Models” adlı mankenlik ajansında modelistti.

Los Angeles’a taşınan ailesi, büyük sorunlar yaşıyordu. 3 yaşında okuma yazma öğrenen Christina, daha o yaşlarda film setlerini tanımaya başlamıştı. ‘Los Angeles’ gibi bir şehirde yaşamanın getirdiği avantajlardan sonuna kadar faydalanıyordu. 10 yaşına geldiğinde E.W. Swackhamer ve Michael Ray Rhodes’in yönetmenliğini yaptığı “H.E.L.P.” adlı TV dizisinin 1. sezon 2. bölümü “Are You There, Alpha Centauri?”de ‘Olivia’ karakterini canlandırdı.

Aynı yıl içinde Winona Ryder ve ünlü şarkıcı Cher ile birlikte “Mermaids” adlı komedi filminde rol aldı.1991 yılında “Dracula”nın (1979) yönetmeni John Badham’ın yönetmenliğini yaptığı “The Hard Way” adlı filmde rol aldı. Aynı yıl içinde “The Addams Family” filminde ‘Wednesday Adams’ı oynaması Ricci’nin yolunu açtı. Hiç oyunculuk eğitimi almamış biri için oldukça başarılı performanslar sergileyen Ricci, kısa sürede fark edilecekti.O sıralarda Edgemont Elementary School’da okuyan Ricci, 13 yaşına geldiğinde annesi ve babasının boşanma kararını anlamaya çalışır. Görüntüsünü beğenmiyor, aynaya bakmıyor, vücudunu kesiyor, ölümü düşünüyor. Christina için sorunlar bitmek bilmiyor. Annesi artık ‘Sarah Ricci’ değil, ‘Sarah Nee Murdoch’tur; babasıyla konuşmayan Ricci, 3 kardeşiyle birlikte annesiyle yaşamaya başlar.Oyunculuk teklifleri alan Ricci, boş durmuyordu; New Yorklu yönetmen Bill Duke’un yönettiği “The Cemetery Club” adlı komedi filminde ‘Jessica’yı canlandırdı.”Addams Family”deki performansı oldukça beğenilen Ricci’ye filmin devamı olan “Addams Family Values” için yine teklif geldi ve Ricci yine ‘Wednesday Adams’ı canlandırdı. Film, Oscar’a aday oldu.Aslen Los Angeles’da yetişen Ricci, annesiyle New York’a taşındıklarında “The Professional Children School”a yazıldı.Burdaki sınıf arkadaşları “Home Alone”, “Home Alone 2: Lost in New York” ve “My Girl” gibi filmlerden tanığımız Macaulay Culkin, “Scooby-Doo”, “Scream 2” gibi filmlerden tanıdığımız “Buffy the Vampire Slayer” dizisinin “Buffy Summers”ı Sarah Michelle Gellar ve yine “Scream 2”den tanıdığımız ünlü aktör Jerry O’Connell idi.1995 yılı, Ricci’nin şanslı yılı olacaktı. Ünlü çizgifilm “Casper”ı sinemaya uyarlayan Brad Silberling, Ricci’ye “Kathleen Harvey” karakterini oynaması için teklif götürdü. O sıralarda henüz 15 yaşında olan Ricci, Türkiye’de 1995 yılında vizyona giren “Casper”da rol aldı.

Aynı yıl içinde Melanie Griffith ile birlikte “Now and Then” adlı romantik komedi filminde rol aldı. “Now and Then” filminde birlikte rol aldığı bir diğer isim de Gaby Hoffmann. Hoffmann, ta o zamandan beri Ricci’nin en yakın arkadaşıdır. Ricci, Hoffmann ile daha sonra “200 Cigarettes” filminde de rol aldı.David Keith, Anna Chlumsky, Polly Draper gibi isimlerle “Gold Diggers: The Secret of Bear Mountain” adlı filmde rol aldı.Homer, Marge, Bart, Maggie ve Lisa Simpsons’dan oluşan “The Simpsons” çizgi dizisi 1989 yılında Matt Groening tarafından yaratıldı. Efsanevi metal grubu Metallica da dahil bir çok ünlü ismin konuk olarak yer aldığı dizide Ricci, 1996 yılında yayınlanan 7. sezonSummer of 4 Ft. 2” bölümünde ‘Erin‘ karakterini seslendirdi.Yine 1996 yılında Kaliforniyalı yönetmen Anjelica Huston, Dorothy Allison’ın romanını “Bastard Out of Carolina” adıyla sinemaya uyarladı. Glenne Headly, Ron Eldard, Jennifer Jason Leigh gibi isimlerin başrolde yer aldığı filmde Ricci, ‘Dee Dee’ karakterini canlandırdı.16 yaşını bitiren Ricci babasıyla hiç konuşmuyordu. Aynaya bakmıyor, görüntüsünü sevmiyor, sigara içiyor, kollarını kesip; ellerinin üzerinde sigara söndürüyordu. “Self-injury” teşhisini koyan psikologlardan yıllarca vazgeçemeyecekti.Ve yine 1996 yılında David Keating’in yönetmenliğini yaptığı “The Last of the High Kings” adlı filmde ‘Erin’i canlandırdı.1997 yılında yönetmen David Kaplan’ın 12 dakikalık komedi filmi “Little Red Riding Hood”da rol aldı.

Aynı yıl içinde Dean Jones, Peter Boyle, Michael McKean gibi isimlerin rol aldığı “That Darn Cat” adlı komedi filminde başrolde yer aldı. Birkaç ay geçmeden Tobey Maguire, Kevin Kline, Joan Allen gibi isimlerle birlikte “The Ice Storm”da rol aldı. Film, “Golden Globe Ödülü”ne aday gösterildi.1998 yılı da Ricci için oldukça hareketli geçecekti. Vincent Gallo’nun yönetmenliğini yaptığı “Buffalo ’66”; Johnny Depp ve yine Tobey Maguire ile ”Fear and Loathing in Las Vegas”; New Yorklu yönetmen Don Roos’un yönetmenliğini yaptığı “The Opposite of Sex”; Kirsten Dunst, David Cross gibi isimlerle birlikte seslendirdiği “Small Soldiers”; Edward Furlong ile başrolü paylaştığı “Pecker”; Kate Hudson, Casey Affleck gibi isimlerin yer aldığı “Desert Blue” ve Aris Iliopulos’un yönetmenliğini yaptığı “I Woke Up Early the Day I Died” adlı komedi filminde yer aldı.

1999 yılına gelindiğinde Ben Affleck, Casey Affleck, Courtney Love, Kate Hudson gibi isimlerle birlikte “200 Cigarettes”de rol aldı. Gaby Hoffmann da filmde ‘Stephie’ karakterini canlandırdı.Aynı yıl içinde “No Vacancy” adlı filmde ve yine Johnny Depp ile birlikte “Sleepy Hollow”da yer aldı. Film 2000 yılında Oscar Ödülü kazandı.Yıllarını sinema setlerinde geçiren Ricci, 2000 yılının başlarında yapılan bir röportajda oyunculuk aşkını şöyle açıklıyor; “Oyunculuk gerçek hayatla ve hayallerle fazla bağlantılı. Oyunculuğun en güzel yanı; gerçek hayatta yapmayı istediğiniz şeyleri, hayal ettiklerinizi deneme fırsatı sağlıyor. Müthiş bir özgürlük.”
2000 yılında Chuck Russell’ın yönetmenliğini yaptığı “Bless the Chld”da ‘Cheri Post’u canlandırdı. Filmde Kim Basinger, Jimmy Smits ve Angela Bettis gibi isimler başroldeydi.Aynı yıl içinde başarılı film “The Man Who Cried” çekildi. Filmde Johnny Depp ve Cate Blanchett, başrolde Ricci’ye eşlik eden isimlerdi.

2001 yılında Ricci, Julie Davis’in yönetmenliğini yaptığı “All Over the Guy” romantik komedi filminde ‘Rayna Wyckoff’ karakterini canlandırdı.Yine aynı yıl içinde Elizabeth Wurtzel’in gerçek yaşamını anlatan kitabı “Prozac Nation”, sinemaya uyarlandı. ‘Elizabeth’ karakterini canlandıran Ricci, “Prozac Nation”daki performansıyla sinemaseverlerden tam not aldı.2002 yılına “The Gathering” ile başlayan Ricci’nin bu performansı pek ses getrmedi. Aynı yıl içinde “The Laramie Project” adlı drama filminde rol aldı. Ardından başarılı film “Pumpkin” geldi. Ricci, “Pumpkin”deki performansıyla “Teen Choice Ödülü”ne aday oldu. “Miranda” adlı filmde ‘Miranda’ karakterini canlandırdı.2002 yılı da oldukça haraketliydi. “Malcolm in the Middle” dizisinin 3. sezon 11. bölümünde ve dünyaca ünlü “Ally McBeal” dizisinin 5. sezonunun 7 bölümüne konuk oyuncu olarak katıldı.Bu sıralarda babasının uyuşturucu bağımlısı olduğunu öğrenen Ricci, psikolojik sorunlarıyla da baş etmeye çalışıyordu. Öyle ki, film setlerine bile psikologlarını getirir olmuştu. Çevresindeki herkes ona yardım etmeye çalışıyordu; aslında “Prozac Nation“daki Elizabeth’e birebir benziyordu.
2003 yılına gelindiğinde Ricci de “Efsanevi yönetmen Woody Allen ile tanışanlar” kervanına girmeyi başardı. “Anything Else”i yazıp yöneten Allen, “Prozac Nation”da Ricci ile birlikte rol alan Jason Biggs ile Ricci’yi müthiş uyumlu görmüş ve bu romantik komedi filminde ikisine başrol vermişti. Gençlik bunalımları yaşayan, psikolojisi bozuk, hatta sorunlu kişileri canlandıran Ricci için “Anything Else”, bir nefes alış olmuştu.Dünya çapında milyonlarca insana adını duyuran Ricci, sonunda kendi prodüksiyon şirketini de kurmuştu. Ablası ve eniştesiyle “Lost” izleyen, film çekimleri dışında evden çıkmayan; yoğurttan nefret eden; Red Hot Chili Peppers, Tom Petty, The Ramones, R.E.M., The Pixies seven Ricci, oldukça mütevazi bir hayat sürdürüyordu.Yine 2003 yılında “I Love Your Work” adlı filmde rol aldı. Filmin yönetmeni Adam Goldberg, Ricci’nin erkek arkadaşıdır.Aynı yıl içinde Charlize Theron ile Oscar ödüllü film “Monster”da başrol oynadı.Yıl, 2005 oldu. 2 senenin ardından Ricci’nin aldığı ilk teklif “Joey” adlı TV dizisinde konuk oyunculuk olacaktı. 1. sezonun 19. bölümünde rol aldı.2005 yılındaki ilk sinema projesi ise “Cursed” oldu. Portia de Rossi ve Joshua Jackson ile birlikte rol aldı. “Cursed”, MTV Film Ödülü’nü kazandıysa da, sinema severlerden düşük not almıştı.2006 yılında Shonda Rhimes’ın yönetmenliğini yaptığı TV dizisi “Grey’s Anatomy“nin 2 bölümünde konuk oyuncu olarak yer aldı. 2. sezonun 16 ve 17. bölümlerinde rol alan Ricci, ‘Hannah Davies’ karakterine can verdi.Aynı yıl içinde fantastik komedi filmi “Penelope”de başrol oynadı. ‘Penelope’ karakterini canlandıran Ricci’ye filmde Reese Witherspoon, James McAvoy, Catherine O’Hara gibi isimler eşlik etti.Yine 2006 yılı içinde Samuel L. Jackson ve Justin Timberlake ile “Black Snake Moan” adlı drama filmi ve Jessica Biel, Brian Presley, 50 Cent gibi isimlerle birlikte “Home of the Brave” adlı aksiyon / drama filminde rol aldı.“Home of the Brave”de rol alan bir diğer isim de yine Samuel L. Jackson idi.
2008 yılına geldiğimizde ise Ricci, Andy Wachowski ve Larry Wachowski’nin yazıp yönettiği aksiyon filmi “Speed Racer”da ‘Trixie’ karakteriyle karşımıza çıkıyor.2008 yılı içinde “The Legend of Spyro: Dawn of the Dragon”da ‘Cynder’ seslendirmesi; 2009’da “New York, I Love You” ve “Long Time Gone”; 2010’da ise “Alpha and Omega” ve “The Hero of Color City” projelerinde görebileceğimiz Ricci’nin sinema projelerinde olduğu kadar müzik videolarında da yer aldığını ekleyelim.“Cher – The Shoop Shoop Song” (1990)“MC Hammer – Addams’s Grove” (1991)
“Tag Team – Addams Family (Whoomp!)” (1994)
“Moby – Natural Blues” (2000)