bildirgec.org

johnny depp hakkında tüm yazılar

The Libertine (2004)

elizabethtaylor | 31 July 2011 22:45

Sinemacı Laurence Dunmore‘nin ilk yönetmenlik deneyimi olan sinema filmi “The Libertine” 2004’te çekildi. Stephen Jeffreys’in oyunundan uyarlanarak tamamlanan filmde aktör Johnny Depp, aktris Samantha Morton, John Malkovich, Paul Ritter, Rosamund Pike, Tom Burke, Trudi Jackson, Hugh Sachs ve Jack Davenport gibi isimler rol alıyor. 1600’lü yılları anlatan film, yetenekli ancak aklı beş karış havada olan çılgın ve umarsız bir adamın, John Wilmot’un yaşam hikayesini anlatıyor. Bir kısım tarafından sevilen, kalanların nefretini kazanan bu adam, 1660 senesinin deli dahilerinden biriydi.

What’s Eating Gilbert Grape (1993)

queennothing | 28 June 2011 21:39

Chocolat, Hachiko: A Dog’s Story, Casanova, Dear John gibi yapımlarla tanıdığımız İsveçli yönetmen Lasse Hallström‘ün yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “What’s Eating Gilbert Grape“, 1993 senesinde gösterime girdi. Peter Hedges’in romanından uyarlanan filmde üç defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktör Johnny Depp, yine üç Oscar adaylığı bulunan aktör Leonardo DiCaprio, aktris ve müzisyen Juliette Lewis, Oscar Ödüllü aktris Mary Steenburgen, John C. Reilly ve Mary Kate Schellhardt gibi isimler rol alıyor. DiCaprio’ya ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ dalında Oscar adaylığı getiren yapım, Altın küre Ödülleri’nde de büyük övgü topladı. 11 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle Amerika’da çekilen film, Türkçe’ye ‘Aşk Kapıyı Çalınca’ diye çevrildi.

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (2011)

queennothing | 18 May 2011 11:45

Oscar adaylığı bulunan Amerikan yönetmen Rob Marshall’ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides“, dördüncü Karayip Korsanları filmidir. Tim Powers’in kitabından uyarlanan filmin senaryosu Ted Elliott ile Terry Rossio tarafından yazıldı. Üç defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktör Johnny Depp ile İspanyol aktris Penelope Cruz‘un başrollerini paylaştıkları yapımda Oscar Ödüllü aktör Geoffrey Rush, Altın Küre Ödüllü İngiliz aktör Ian McShane, Astrid Berges-Frisbey, Sam Claflin, İngiliz aktör Kevin McNally, Stephen Graham, Richard Griffiths, Greg Ellis gibi isimler rol alıyor. Heyecanıyla, şüpheleriyle, coşkusu ve çekinceleriyle bir Jack Sparrow macerası daha bizleri bekliyor.

Sinemada Ortaklıklar

| 09 November 2010 16:15

Bir yönetmen için oyuncular önemlidir. Bu yüzden sürekli yetenekli oyuncular aranır film için. Yönetmen, oyuncuyla çalışır. Eğer oyuncunun oyunculuğundan ve karakterinden memnun kalırsa onu diğer projeleri için düşünmeye başlar. Hatta diğer projelerinde başkarakter için aklına gelecek ilk isim “o” oyuncu olur. Neden yönetmen, hep “onu” tercih ediyor? Cevabı bellidir aslında. Yönetmenin oyuncuyla kimyasının tutması ve diğerlerinde görmediği çok başka şeylerin “o” oyuncuda olması… Sinemada bir sürü ortaklık sözkonusu. Ben de bazılarına değinmeye çalışacağım burada. Genelde Hollywood ortaklıklarına değineceğim. İlerleyen zamanlarda yerli ortaklıklara da değinirim belki de.

*Robert De Niro-Martin Scorsese:

Sinemanın en verimli ortaklıklarıdır bu. De Niro ile Scorsese’nin kariyerleri aynı anda yükselişe girdi. İlk çektikleri (beraber) film olan Mean Streets’le ilgiyi topladılar. Sonraları Taxi Driver, Raging Bull, Cape Fear, King of Comedy, New York New York, Casino, Goodfellas’la ortaklıkları devam etti. Scorsese’nin başarısı De Niro’dan bağımsız değil. Aynı şekilde De Niro’nun başarısı Scorsese’den bağımsız değil. De Niro da Scorsese de en iyi işlerini beraber yaptılar ve bu zamanlarda hep yukarıdaki işlerle anılmaktalar.
Peki bu ortaklık bir kez daha devam edecek mi? Hepimiz yeni Scorsese-De Niro ortaklığını içeren bir filmi bekliyoruz. Olur mu, belli değil. Umarız ki olur. Ufukta bir proje var ama belirsizliğini koruyor. Peki bu ortaklık neden bitti? De Niro ile Scorsese’nin ortaklığının bitişinin nedenini bilmiyorum. Ama nedenin stüdyo olduğunu tahmin ediyorum. Stüdyolar bu ortaklıklardan sıkılmış ve bitirmiş olabilirler. Ama şimdi de bu ortaklığı gündeme getirip para kazanmayı düşünüyorlar. İronik!

De Niro-Scorsese
De Niro-Scorsese

Rango (2011)

AsetilCoa | 19 August 2010 11:02

Gore Verbinski yapımı bu harika animasyon 15 Nisan’da Türkiye’de vizyona girecek. Filmin baş karakteri olan Rango‘ya Johnny Depp hayat veriyor. Filmde kendini arayan, kimlik bunalımındaki şirin bukalemun Rango’nun vahşi batıdaki maceraları anlatılıyor. Isla Fisher ve Abigail Breslin de diğer seslendirenler arasında.

Fragmanı izlediğinizde göreceksiniz bütün karakterleriyle gerçekten eğlenceli ve izlemeye değer bir film. Websitesi ve fragman için tıklayın.

Turist / The Tourist (2010)

| 09 August 2010 12:13

The Tourist, bilindiği üzere Johnny Depp ve Angelina Jolie‘nin başrollerinde yer aldığı bir romantik – aksiyon karışımı bir film. Johnny Depp filmde Frank Taylor adlı kalbi kırık bir Amerikalı’yı canlandırıyor. Angelina Jolie ise Elise adında esrarengiz bir kadını canlandırıyor.

Frank, aşk acısından kurtulmak ve kafasını boşaltmak amacıyla Amerika’dan İtalya’ya gider. Burada çekici ve esrarengiz bir kadın olan Elise ile tanışır ve ona aşık olur. Fakat günler geçtikçe aslında bir komplonun ortasında olduğunu görmeye başlayacaktır.

Film Dünyası’ndan Son Haberler #3

JaAaa | 10 July 2010 13:50

– ^ – Önceki Haberler – ^ –

WHEN YOU’RE STRANGE

AsetilCoa | 28 May 2010 09:50

A Film About THE DOORS

Tom DiCillo hayran olduğu ünlü Amerikalı özgün rock grubu The Doors’u anlatan belgesel tadında bir film yapmış. Sundance, Berlin, Deauville ve San Sebastian gibi birçok film festivalinde oldukça ilgi gören film The Doors hakkında ilk uzun metraj belgesel. 9 Nisan’da vizyona giren filmin dvd’si 29 Haziran’da çıkacak. Grubun yaşayan elemanlarından Ray Manzarek fim için “olayların gerçek yüzünü yansıtan, gerçekleri çarptırmayan bir belgesel” demiştir…Belgesel grubun rock müziğe yaptığı katkılar, unutulmaz şarkıların ortaya çıkışı, grubun 6 yıllık kısa ve efsanevi hayatına ışık tutuyor. Böyle bir grubun belgeselinin en önemli yanıda tabiki soundtrack. Filmin, içinde klasikleşmiş The Doors şarkılarınında bulunduğu 32 şarkılık bir soundtrack albümü var. Filmin hikaye anlatıcısı Johnny Depp bu soundtrack albümünde de bir çok Jim Morrison şiirini seslendirmiş.Ayrıca belgeselde de bulunan bazı kayıtlar ve Jim Morrison röportajlarıda bu albümde bulunuyor. Kesinlikle kaçırılmayacak, bir film,bir belgesel. Özelliklede The Doors hayranıysanız mutlaka izlemelisiniz…

Filmin websitesine ve fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.