Geçmişini bilmeden yaşamak geleceğe doğru karanlık bir yolda yürümek gibidir.Her birey geçmişini sorgulamalı.Bugünlere nereden ve nasıl geldiğini araştırmalı.Araştırırken hem birey hem de toplum olarak işin içine girmeli ki tam anlamıyla kendini bulsun.Hatta ilk yaradılışa ve neden yaratıldığına kadar inmeli.Daha da derine girmek isteyen ervahı aleme geçebilir.Şuan ki dini görüşü ne olursa olsun, ruhlar aleminde yaptığı sözleşmeyi ve verdiği sözü bulabilir. “Ben sizin Rabbiniz değil miyim?” sorusuna “Evet sen bizim Rabbimizsin” cevabını vererek yaptığı sözleşmeden bahsediyorum.

Ruhlar aleminden anne rahmine oradan çocukluğa, gençliğe, ihtiyarlığa, kabire, berzah alemine, cennet veya cehenneme giden bir yolda yürüyoruz. Bu yolda yürürken geçmişini bilmek güzel değil mi?İnsanlığın geçmişi ilk insana dayanır. İster kabul edilsin ister kabul edilmesin, insan yaratılan bir varlıktır evrim geçirerek türeyen bir varlık değildir.İyilik ve kötülüğün, hak ve batılın başlangıcı Hz.Adem’in ilk oğulları Kabil ve Habil’e dayanır. Kıcasa, Kabil çiftçilikle uğraşır kardeşi Habil ise hayvancılık yapardı. Kabil, özen göstermeden topladığı buğday ve meyveleri adet yerin bulsun hesabı ile Allah’a kurban adar, kardeşi Habil ise ihlasla, en iyi hayvanlarından (muhtemel koyun ya da iyi besili kuzu) birini kurban adar.

Allah’ın insanların sunduğu rızıklara ihtiyacı yoktur, bilakis insanları rızıklandıran O dur. Kurban’dan maksat insanın ihlasla Allah’a bağlanarak emir ve yasaklarına riayet ettiğinin bir göstergesidir. Yahudilik ve Hrıstiyanlıkta da kurban olayı vardır. Kabil adadığı kurbanın kabul görmediğini anlayınca kardeşine kin beslemeye başlar ve “And olsun ki seni öldüreceğim” diyerek Habil’e içinden geçenleri söyler, Habil ise Allah’tan korktuğunu beyan ederek ağabeyine elini bile kaldırmaz ve dünyadaki ilk cinayet işlenmiş olur tabi ilk katil de Kabil olur. Bir kargadan görmesi ile de kardeşi Habil’i toprağa gömer.Evet, başlangıç olarak iyiliğin Habil, kötülüğün ise Kabil ile anılmasıdır. Şöyle de diyebiliriz; dünya üzerinde yaşamış ve halen yaşamakta olan ayrıca yaşamak için sırasını bekleyen tüm insanlardan iyileri Habil’den kötüleri ise Kabil’den sorulur. Dileğim tüm insanların Habil’den sorulmasıdır. Ama ne yazık ki hak ve batıl kıyamete kadar devam edecek bir sınav aracıdır. Geçmişini sorgulayan insan hak ve batılın neresinde olduğunu da bulabilir.Ben, herkesin kendini, kendi yerini bulabileceği ilk insanlardan başladım, sorgulamak isteyen devam edebilir.Saygılarımla..