bildirgec.org

Askerlik

orkundemir-bildirgec | 03 January 2006 20:39

Subat sonu itibariyla universiteyi bitiriyor olacagim (oyle umuyorum). Yasim 28’i buldugundan bir zamanlar kacmaya gayret ettigim kuruma simdi kosa kosa gitmek istiyorum. Asal‘in web sayfasina baktigimda Nisan celp’ine basvurabilmem icin en gec 25 ocak’a kadar belgelerimle basvurmam gerekiyormus. Subat ayinin sonu veya mart basinda basvuru yaparak nisan celp’inde erken sevk olarak askere gitmenin bir yolu var mi? Bilen veya duyan varsa buraya yazarsa sevinirim.

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmalısınız.

askerlik

aziL | 31 July 2002 23:57

aslında önümde böyle bir engel olduğunun hep farkındaydım ama hem kendime hem de çevreme farkında değilmiş numarası yapıyordum.

engel diyorum ama engel olduğunu düşünmeyenler çıkacaktır mutlaka. ama kendimce bir engel. öyle ki hepinizin bildiği üzere bilgisayar, internet vesaire teknoloji işi yapıyorum ve 18 ay gibi uzun bir süre bu dünyadan ayrı gayrı düşmek bildiklerimi unutmak bir yana yeni bir sürü şeyden de mahrum kalmamı sağlayacak.

ayrıca yeni başlayan ve düzeyli giden bir ilişkim, beklemeye ve araya zaman girmeye müsait olmayan bir ilişkim var. ayrı geçen üç güne dayanamazken araya aylar sokmak, telefonda dahi zor şartlar altında konuşmak olmaz gibi geliyor bana.

22 yaşındayım. belki de en güzel yaşımdayım. haftada 3-4 gece o bar benim bu park senin liseli aşıklar gibi eğleniyorum. işimi seviyorum ve işimi başarabiliyorum. altımda aramam, cebimde param derken 18 ay askerlik yapmak olur mu?

açıköğretim 1. sınıfta son yılım. 2. defa kalmak üzereyim. “alışsaydın be adam derslerine azıcık” diyenlere de sonsuz hak veriyorum ve diyecek cevabım olmadığını biliyorum. zaten çalışsam bile askerliği ertelemekten başka yararı olmayacaktı. yaşıma bedelli vurması zor. vursa bile o parayı bulmak daha zor. kısa dönem yapmak en zoru.

kasım veya şubat’ta askerim arkadaşlar…

kaçarsam daha sonraya sarkar ama eninden sonunda askerim.

18 ay. sevgiliden, aileden, arkadaştan herşeyden uzağım.

20 günlük yeğenim geldiğimde iki yaşında olacak. 4 yaşındaki yeğenim geldiğimde beni hayal meyal hatırlayacak. ben ordayken kimileri hastalanacak, kimileri ölecek. en kötüsü kimileri unutacak ve çok da eğlenecek. ben varken olduğu gibi.

moral istiyorum, yandaş istiyorum arkadaşlar.

sevgiler.

yorumlar

shmoo | 01 August 2002 00:01

bu askerlik cinayet ve çok ayıp. bari 4 ay falan olsun. resmen adamlar zorla seni alıkoyuyorlar. ne desem boş, mektup yazalım sana. laptop armağan edelim para toplayıp.

a C k | 01 August 2002 00:08

bi de bisi imzaliomussun, yapanlar bilir; yarisi kadar bir zamanida “icimden geldi bi bu kadar da ben kalcam” gibi bir cumlenin altina atiomussun o imzayi.

sacma sapan bisi ya.(süresel) omrunu kemiren, en virajli yollarinda hayatinin sen direksiyondan elini cekiosun onlar kullanmaya baslio.

auburn | 01 August 2002 00:24

sen şimdiden kendine dert edinmişsin; oysa ben 12 ağustos’ta askere gidiyorum. kısa dönem çıkar inşallah. ıraq operasyonunda görev almak istiyorum valla. neyse bunları giderken günnüğüme yazarım…

azil şimdi en verimli dönemim, kız arkadaşım, yeğenlerim vb. falan demişsin..ben 2 senedir kastıra kastıra; rapor dayaya dayaya bi hal oldum. “şimdi olmaz kariyerim, sevgilim felan ne askerliği…” aynı senin gibi düşünüyordum yani. şimdi ise ulen ne bok vardı gitmedin, şimdiye gelirdin, aha işte musul’da veya kerkük’te istihkamcı levazım er vs. felan olceksin diyorum. gerçi şimdi kıdem tazminatının dibine vurucam, bunaldığım pazartesi toplantılarından kurtulcam böyle iyi yönleri de var düşününce… bence bu işin en verimli zamanı, kısası uzunu, bedellisi, 18 ayı falanı filanı yok. okulu bitirsen daha iyi olurdu ama genç yaşta askerliği yapmış olmanın iş ve özel hayat açısından büyük avantajları var. son olarak şunları oku, belki iyi gelir.

jakuzi | 01 August 2002 04:25

olan bi yerdeyim ve işim dolayısıyla askerlerle(acemi) çok muhabbetim oluyor.

üç dört tane şecenek veriyorlar askerlik için:

1-ya oku astek(as teğmen) olarak yap arkerliği yada kısa dönem -oku diyorlar kısacası-

2-çürük rapaoru al gitme (bunu çok bunalanlar sölüyo)

3- intahar et (bunuda çooook çook bunalanlar hatta kaçmayı düşünenler sölüyor)

4-vaktinde gitki (senden küçük birinden emir almak koymasın sana diye)

bunlar çok verimli bi araştırma sonucunda alınmıştır(yaklaşık 1000-1500 kişiyle bire bir diyalokla )

not:Bu arada yaş 23 bende askerliği yapmadım.

yaNSIma-hafif | 01 August 2002 08:59

aziL, moralini bozmak gibi olmasın ama (zor beee). Ben yaptım, biirim. Askerde “dayak yok, ceza yok” derler yaa… hikaye.

Yediğim dayağın aldığım cezanın haddi hesabı yok. Eğer imkanın var gitme derim.

Hani derler ya “şimdi çağırsalar giderim”, pehh.

Umarım askerlik rahat geçer.

Hele birde güzel giden bir ilişkim var demişsin. İnşallah gidince birşey olmaz.

Benimde vardı askerdeyken, evlenmeyi düşündüğüm ve onu görmek için askerden firar ettiğim.

Akerliğimin bitmesine yaklaşık 5 ay kala bir telefon görüşmesinde bana başka biriyle evleniceğini söledi… Epey bir süre kendime gelemedim tabi.

Askerliğin güzel yanları olmuyor mu? Oluyor tabi. Sağlam 2 veya 3 arkadaşın oldunmu güzel. Fazlasına gerek yok askerde. Hatta 2 arkadaş yeter, yeter ki sağlam olsun.

18 ay sayılı gündür gelir geçer (delipte geçiyo) fakat geçiyo ya sen ona bak 🙂

Nato’da askerlik 12 ay 6 ayıda biz gönüllü! yapıyormuşuz.

Sana bir tavsiye daha.

Askerde arkadaş edinirken kendi devrenden edin. Üst devrelerle fazla samimi olma. Çünkü, onlar senden önce gidiyorlar.

Hayırlı Teskereler…

EN büyük asker bizim asker… 🙂

winmaker | 01 August 2002 09:25

bende bu sene açıköğretime girecem, atılana kadar ordayım. sonrası malum. askerlik çok zor bişey, sabah erken kalk, bu yetmezmiş gibi birde spor yap, içtimaya çık(belki bu sporla aynı şeydir bilmiyorum), o salak şapkayı hiç kafandan çıkarma, ota boka selam dur, internete gireme, ayçöreğini rüyanda gör, daha bi sürü şey işte. ama birde güzel tarafından bakmak lazım; eeee tarafından bakmak lazıım, lazımm eee herneyse.

askerdeki bi arkadaşımda gördüm, üzerinde 550 yazan ve 550 rakamının içindeki 550 kutucukta 550den geriye doğru gün sayan kağıt vardı. hergün bi tane çiziyomuş. kağıt çok ufak olduğu için askerlik çok kısaymış geldi bana. bi de başka bi kağıt daha vardı, denize girmiycem, girsemde boğulmuycam, dışarda bişey yemiycem, yesemde zehirlenmiycem gibi şeyler yazıyordu. bunun altına imza atıyormuşsun.

LuCiuS312 | 01 August 2002 10:18

aZil git gel babacım. Benim arkadas vardı. Daha dün yolladık. Aha adamın 45 günü var. Gerçi en zoruda o kısmı ya. OLsun. Ben hiç bir zaman haz etmedim o kurumdan. AmmA yapılması gerek bir şey kanun hükmünde. Keşke olmasa. Dert etme. Bir asker gönderme seansında bir abi dedi ki “Bak koçum oraya gittiğinde burayı düşünürsen bitmez. Burda kiler seni düşünsün. Senin için ağlasın zırlasın: Ama sen burası için kılı kıpırdatma. Bir gram aklına gelmesin burası. Sonu çok bunalırsan(problemli bir arkadaştı) ölüme gider. Ama burayı unut. Düşünme. Yarın dünecekmişsin gibi gelir.”. Ve güzel sözlerdi bunlar. Aklında olsun. Her zaman adam olanı arkadaş seç oradada: Yoksa sana zararı büyük olur. Haydi gitte gel biran önceç Yolun açık olsun…

tiviti | 01 August 2002 10:33

yakında 30 olucam. henüz gitmedim.

hayatımda ilk defa gitmek üzere karar almışken paralı çıkmış ve ben 10 ayla bu şansımı kaçırmıştım.

tam 3 gün hasta yattım evde sinir bozukluğundan.

şimdi AB sürecini bekliyorum. bi şekilde olurda girmek gibi bir şansımız olursa bizi bu büyük ordu ile içlerine almayacaklar. kesinlikle ordu küçültülmek zorunda kalacak. aslında TSK’da istiyor bunu. neden istemesin ki?

Profesyonel bir ordunun çok daha kabiliyetli olduğunu artık herkes görebiliyor.

inşallah inşallah bu dertten kurtulacağız. bildiğim kadarı ile bir çin kaldı bizimki gibi insanlara zorla askerlik yaptıran. (yani bizimkine benzeyen)

yani biliyorum mesela israilde de askerlik var hem de 3 sene ama akşam evine gidiyorsun. sonra orda bayanlarda askerlik yapıyor. onlardan biriyle evlenebiliyorsun. bir mola sırasında bir jipde işi pişirebilirsin yani 🙂

auburn | 01 August 2002 13:10

biz AB’ye girdiğimizde sen 40’ı bulursun bu biiir, ikincisi AB ülkelerinde askerliğin kaldırılması zor. mete1’in ahkamını oku istersen…

ser-hus | 01 August 2002 14:43

Ben yoklamamı bile yaptırmadım,yoklamam sanırım şubede…

Alıp götürmelerini bekliyeceğim.Acaba gidip yoklama yaptırıp gitmek ile kaçak olarak gözüküp askerin beni götürmesi arasında fark var mıdır?

yakarlar mı askerde beni?

aziL | 01 August 2002 14:46

mahkemeye çıkmadan seni kimse tutup götüremez. mahkeme dediğinde öyle avukatlı savcılı birşey değil. bir astsubay’ın karşısına çıkıyorsun. herif kafa dengiyse “ya kusura bakmayın, hastayım bilmemneyim” diyerek bir dahaki döneme erteleyebilirsin.

falan filan.

jakuzi | 02 August 2002 03:17

ben 20 yaşında yoklamamı yapmadığım için( bana kimse gel kardeş yoklaman alınacak demedi, kağıtta gelmedimişti) bakaya kaçağıyım diye polis amcalar alıp evden şubeye götürdüler beni.

ser-hus kesin senin adreste bi yanlışlık falan vardır şube seni bulamıyordur, yoksa seni çoktan alırlardı.

indianropetrick | 08 August 2002 17:01

internet üzerinden universite tercihimi yaptim. Artik Anadolu üniversitesi bir öğrenci daha kazandı. İsletme alanında kariyer yapıcam. Tüm vatana millete hayırlı uğurlu olsun.

Herkes ne zaman gidicen diye sorup duruyor. Size ne kardeşim. Giderim gitmem.

Yorum yapabilmek için giriş yapmış olmalısınız.