bildirgec.org

indianropetrick

11 yıl önce üye olmuş, 185 yazı yazmış. 820 yorum yazmış.

3M ürünlerini en hızlı bulan kim?

indianropetrick | 05 March 2008 17:22

3M En Hızlı Kim?
3M En Hızlı Kim?

Hayatımızın hemen her noktasında rastlayabileceğimiz kadar çok ürüne sahip olduğunu oynaya oynaya keşfettiğim 3M’in En Hızlı Kim yarışması bu haftanın yeni web aksiyonlarından biri. 4 farklı platformda gizli 3M ürünlerini bulduğumuz oyun her hafta 1 kişiye Bang&Olufsen‘den bir mp3 player ve 10 kişiye 3M ürünleriyle dolu bir kutu gönderiyor. “Benden hızlısı yok!” diyenlere duyurulur.

geçen yüzyılın kanlı canlı pikselleri

indianropetrick | 07 November 2007 21:09

bilgisayarla birlikte dilimize dolanan piksel kelimesi bir süre sonra bunlarla yapılan illustrasyonlarla oldukça popüler de olmuştu. yeni gözüyle baktığımız piksel art‘ın temelleri ise oldukça eskiye gidiyor. 1970’lerde chuck close‘un parmak izi vb. dokularla yarattığı hiper realistik portreler bu tarzın ilk örnekleri olarak bilinse de çok daha önce birinin bu tarzı fotoğraflarında kullanmış olduğunu görmek insanı gerçekten şaşırtıyor. 1910’lu yıllarda reklam fotoğrafçılığı yapan arthur mole birinci dünya savaşı öncesinde vatani duyguları körüklemek amacıyla binlerce insan kullanarak portreler, amblemler, semboller oluşturuyor, sonra da bunları 11×14 inçlik fotoğraf makinesiyle kuş bakışı fotoğraflıyor.

geekipedia

indianropetrick | 05 October 2007 10:14

sonunda birilerinin bunu yapması gerekiyordu. internetle birlikte dünya küçüldü ve insanlar yepyeni şeyler keşfetmeye başladı. dilimize de bir yığın kelime dolandı; darknet, ajax, facebook, torrent, mashup… peki ama bunlar ne anlama geliyor? işte wiredyepyeni buluşuyla bunların tamamına cevap veriyor. geekipedia!
şu an yeni yeni kurulan ansiklopedi eminim gelişecek ve hepimize ışık saçacak:P

pirince portre

indianropetrick | 08 August 2007 09:08

japonya’nın aomori bölgesine bağlı inakadate kasabası çiftçileri her yıl, yetiştirdikleri küçük mor/sarı yapraklı kodaimai ve yeşil yapraklı tsugaru-roman pirinç filizleri ile tarlalarına sanat eserleri işliyorlar. 1993 yılından beri tarlalarına geleneksel motifleri ve hatta mona lisa‘yı kopyalayan inakadate sakinlerine birkaç japon kenti daha katılmış. bu yılın kreasyonunu ise hokusai’nin ünlü “fuji dağının 36 görüntüsü” isimli ağaçbaskısı serisinin en ünlü parçası olan Kanagawa-oki nami-ura‘nın reprodüksiyonu oluşturuyor. reprodüskiyon mahsüllerin toplanacağı eylül ayına kadar görülebilecek.

Reklamsız Şehir São Paolo

indianropetrick | 22 June 2007 13:13

Şimdi size neredeyse Marquez’in fantastik öykülerine benzer bir Güney Amerika masalı anlatacağım:

Bir varmış bir yokmuş (Geçen ocak ayında) São Paolo kentinin çılgın ve bazılarının tabiriyle sağa yatık popülist belediye başkanı Gilberto Kassabs, görsel kirlilik yarattığı gerekçesiyle şekli ne olursa olsun bütün açık hava reklamlarının yasaklanmasını kapsayan yasayı halka sunmuş ve yasa kabul edilmiş. Belediye başkanının “Temiz Şehir” adını verdiği yasayla birlikte şehirde poster, broşür de dahil olmak üzere bütün otobüs, tren, taksi üstü reklamları ve 8000’i aşkın billboard boşaltılmış. Dükkanların önündeki tabelalara da sınırlama getiren yasaya göre her 10 metrelik cephe için 1.5 metrelik bir pano için izniniz varmış.

Metro logoları

indianropetrick | 24 August 2006 22:02

Başka bir ülkeye gittiğiniz ilk anlarda herşey size karmakarışık gözükür. Sürekli birilerine birşey sormak zorunda kalma düşüncesi bile sinirinizi bozabilir. Böyle durumlarda tanıdık birşeyler görmek kadar güzel birşey yoktur.

Bu sitededünyadaki bütün metro logolarını listelemişler. Listeye bakarak şöyle söyleyebilirim ki M harfi gördüğünüz mü korkmayın, kesin metrodur.

Sistine Şapeli Kopya Projesi

indianropetrick | 28 July 2006 13:55

Paco iş üstündeyken
Paco iş üstündeyken

Bittiğinde mektuplarını bile kafasını tavana doğru doğrultarak okuyan Mikelanj‘ın tanrısal bir azim ve hayvansal bir inatla 3 yılda tamamladığı Sistine Şapeli görenlerini büyülemeye devam ediyor. Saraybosna’lı Paco Rosic de büyülenenlerin en başında olmalı ki yüzyıllar öncesine yüzünü dönüp Mikelanj’a kafa tutuyor. Bir graffiti ustası olan Paco Sistine Şapeli’nin bir kopyasını yaparken aynı zamanda bunu aşama aşama bizimle de paylaşacakmış.

seyyar çatal bıçak takımı

indianropetrick | 13 July 2006 18:15

havaların ısınmasıyla işyerinde, evde duramayan insanoğlu kendini dağa, taşa vurmak, denize atmak ister. buralarda girilecek yemek aktiviteleri de önemlidir fakat bu gibi ortamlarda -eğer heryere piknik sepetinizle gitmiyorsanız- mühimmat eksikliği nedeniyle köfte, döner, gözleme, simit gibi elle yenebilir yemekleri tercih etmek durumunda kalıyoruz. işte bu mecburiyete son veren müthiş bir zamazingo. çatal, kaşık, bıçak ve şişe açacağından oluşan boyna asılabilir yemek seti. gerçi şu dünyada bize sadece çatal verseler de yeter, yanıyla kesilemeyecek şeyi yemeyiz zaten.