bildirgec.org

CNKT

10 yıl önce üye olmuş, 51 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Zend Studio 7 Çıktı

CNKT | 05 August 2009 12:17

PHP kod yazımı için artık endüstri standartı haline gelen Zend Studio 7.0 sürümü ile IDE platformlarına yeni bir soluk getirdi.

Zend Studio 7 ile PHP’nin son sürümü olan 5.3 için kod renklendirme ve yazarken tamamlama özellikleri geliyor.

Ayrıca son Zend Framework sürümü 1.8 için de otomatik proje yaratma ve Zend Frameform bileşenlerini kolayca ekleme özellikleri sunuluyor.

Zend Studio 7 artık kodunuzda aynı olan kısımları seçerek bir değişkenin kod içinde nerelerde kullanıldığını kolaylıkla görmenizi de sağlıyor.

YouTube High Definition (HD) Desteği Veriyor

CNKT | 05 December 2008 22:44

YoTube
YoTube

YouTube videoların normal halleri dışında HD hallerini de hazırlıyor. Henüz tüm videolar için etkin olmayan bu özellikle YouTube videolarını HD formatında izleyebilirsiniz.

HD’yi etkinleştirmek için adres satırının sonuna

&fmt=22

yazmanız yeterli. Sık sık kullanarak şansınızı deneyebilirsiniz.

Windows Vista SP2 4 Aralıkta İndirilebilir

CNKT | 04 December 2008 11:35

Windows Vista
Windows Vista

Microsoft’un son işletim sistemi Windows Vista’nın ikinci servis paketi SP2 2 Aralık 2008 de MSDNve TechNetüyelerine sunuldu.

SP2’nin herkese açık deneme sürümünün ise 4 Aralık 2008 günü MSDN sitesinden indirilebileceği duyuruldu. Tabii ki SP2 beta aşamasında olduğu için kurulum ve kullanımın tüm sorumluluğu size ait.

Aynı Half-Life, Yeni Motor

CNKT | 03 December 2008 11:03

Black Mesa
Black Mesa

Birçoklarına göre en iyi FPS oyunu olan 1998 yapımı Half-Life, çıkışının üzerinden 10 yıl geçmesine rağmen kendinden bahsettiriyor.

GamePro’dan 5 üzerinden 5, GameSpot’tan 10 üzerinden 9,4 ve IGN’den 10 üzerinden 9,5 alan efsane oyun yakında yeniden karşımıza çıkacak.

Half-Life’ı 2004 yılında çok başarılı sayılamayacak bir devam oyunu izlemişti. Ardından da dönemin teknolojilerini barındıran yeni bir grafik motoru Half-Life’a entegre edilerek Half-Life: Source isimli bir eklenti daha çıkarılmıştı. Fakat bu sefer durum daha farklı.

Google Gerçekten Mars’a Götürüyor

CNKT | 06 April 2008 10:02

Virgle
Virgle

“İnsanoğlu tüm dünyaya yayıldı, yollar yapmak için dağları düzleştirdik, okyanusları sıkıştırdık, atmosfere karbondioksit yaydık… Dünyanın kısıtlı kaynakları var ve bu yüzden 2014’ten itibaren Virgin kurusucu Richard Branson and Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin insanlık tarihinin en büyük rüyalarından birine öncelik yapacaklar: Mars‘a yerleşecek olan ilk insan kolonisinde yer almak…” Google, yeni projesi Virgle’ı yukarıdaki sözlerle tanıtıyor.

1 nisan‘da yapılan açıklamaya göre; Virginprojesi zaten yıllardır varmış. Şimdi Google da bu projeye ortak oluyor. Esas önemli konu ise sizlerden herhangi birinin de bu projeye dahil olabilme ihtimalinin bulunması. Virgle sitesindeki formu doldurarak “önderlik testi“ni geçenlerin Mars’ta yer alması ihtimali yüksek. Ayrıntılı bilgiyi Virgle sitesinde bulabilirsiniz.

Facebook Bana Arkadaş Öner

CNKT | 28 March 2008 13:25

Facebook
Facebook
Facebook artık arkadaş öneriyor
Facebook artık arkadaş öneriyor

Facebook, yeni bir özelliğini kimselere duyurmadan sisteme eklemiş. Ancak ayarları kurcalarken gözünüze çarparsa buluyorsunuz.

Facebook artık size “arkadaş olma ihtimaliniz olan kişileri” de sunuyor.

Buradakihabere göre Facebook, çok sayıda ortak arkadaşınız olan kişileri size listeleyerek “bu kişiler ilginizi çekebilir” diyor.

WordPress 2.5 ve Örnek Site

CNKT | 15 February 2008 12:01

WordPress geliştiricilerinden Ryan Boren‘in kendi sitesinde yazdığına göre, WordPress 2.5 sürümü için "feature freeze" sürecine girilmiş. Yani, yeni özellik ekleme süreci durdurulmuş. Bundan sonra sadece, mevcut 2.5 deneme sürümlerindeki hataların düzeltilmesi, yeni yönetici arabiriminin "cilalanması" ve planlanan yeni özellklerin tamamlanması yapılacak.

WordPress 2.5 için çıkış tarihi olarak 10 Mart belirlenmiş. Bu durumda WordPress ekibine hata yakalamak için bir aydan az bir süre kalıyor.

Birden Çok Gmail Hesabını Kolayca Yönetin

CNKT | 16 January 2008 15:45

Gmail Manager
Gmail Manager

Birden çok Gmail hesabını web tarayıcı üzerinden yönetmek zahmetli olabiliyor. İkinci hesaptaki postaları görüntülemek için birincide oturumu kapatıp diğerine oturum açmak gerekiyor.

Bu konuda Firefox kullanıcılarının yardımına bir eklenti olan Gmail Manager yetişiyor.

Gmail Manager ile birden çok Gmail ve Google Apps hesabınızı bir kere yazılıma tanıttıktan sonra kolaylıkla aralarında geçiş yapabiliyorsunuz.

Windows Vista SP1 Tüm Kullanıcılara Açık

CNKT | 15 January 2008 19:45

Windows Vista
Windows Vista

Windows Vista SP1’i denemek için artık Registry Yaması kullanmaya gerek kalmadı. Microsoft, Vista SP1 RC Refresh sürümünü tüm kullanıcıların indirebilmesi için Windows Update sitesine ve yükleme merkezine yerleştirdi.

Yeni yamanın getirdikleri için burayabakabilirsiniz. İndirmek için burayabakabilirsiniz.