bildirgec.org

zeka testi hakkında tüm yazılar

duygusal zeka

massay | 30 October 2009 10:47

EQ: Duygusal Zeka
1980 yılı sonunda Amerikalı iki psikolog, Yale’den Peter Salovey ve New Hampshire’den John Mayer empati, bilinç ve duygusal denetim gibi insan özelliklerini bir araya toparlamak için etkin bir yol arayışı içine girerler.
Birden karşılarına “duygusal zeka” adında akademik çevrelerce bilinmeyen bir tanımlama çıkar. Daha sonra The New York Times yazarı ve psikolog Daniel Goleman bu kavramı en fazla satış yapan kitabına başlık olarak verir. (Emotional Intelligence; Why it can matter more than IQ)

Şimdilerde bu kavram her yerde kullanılmaya başladı. Magazinlerde “kendi duygusal aklınızı keşfedin” başlıklı testlerde, çeşitli senaryolarda karşımıza çıkar oldu. Örneğin; uçağınız aniden kötü bir sarsıntı geçirdi; bu durumda…
a- film seyretmeye devam ederim.
b- acil durumda uygulanması gerekenleri uygularım.
c- a ve b’de belirtilenlerin birazını yaparım.
d- bilmiyorum, hiç karşılaşmadım.
tipi sorularla hazırlanan toplam 200 puanlık skorun duygusal bir “dahiyi”, 25 puanlık skorun ise bir “neanderthal” i tanımladığı duygusal sınırlamalara yöneldi. Duygusal zeka ilk olarak akademik çalışmalarda yakalandı; fakat 90’lardan itibaren psikolojik bir sır olma yolunda ilerliyor.

Günümüzde salgın hastalık gibi çevremizi saran vahşi cinayetleri, yürümeyen evlilikleri ve gençlerin uyuşturucuya bağımlılıklarını düşük ahlaka ve karakter çöküşüne bağlamak biraz aptalca ve savunmacı olur. Bu hastalıkları duygusal ve psikolojik bozukluklara bağlamak ise o kadar da yanlış olmaz. Duygusal zeka düzeyini geliştirme olanağı gençleri aynı zamanda yaşamın zorluklarına karşı hazırlama fırsatını da doğurur. Öfkeyi kontrol edebilme, başkalarıyla iletişim kurabilme insanın gelecek başarısı için soyut zekanın ölçülmesi olan IQ sonucundan daha iyi bir gösterge değil mi?

Siz hangi kesimsiniz %98 mi? %2 mi? (TEST)

lakirdici | 31 January 2009 19:07

Bu Yazının sonunda ki soruyu düşünmeden yanıtlayın
Aklınızdan ilk geçen şeyi söyleyin.
Çok eğlenceli ve kolay bir test

Aşağıda ki işlemleri sadece kafanızda hesaplayın.
aklınızda tutmanız veya yazmanız gerekmiyor. Sadece cevap verip geçin.

Şaşıracaksınız!

Baslayın:

Asagidaki toplamlar kac ediyor sırasıyla Cevaplayın:

89 + 2

12 + 53

75 + 26

25 + 52

63 + 32

Hadi. tek bir tane daha…

123 + 5

ÇABUK! BİR RENKVE BİR ALETDÜŞÜNÜN!

facebook’da en zekiler arasına girmek

Renmark | 06 January 2008 18:03

facebook iq test
facebook iq test

popüler site facebook‘da popülaritenizi arttırmak ve karizmatik bir profil mi istiyorsunuz.işte ilginç bir ipucu daha.profilinize iq test uygulamasını yükleyip, aşağıdaki cevapları girip, en yüksek puanı elde ederek bunu yapabilirsiniz.

sol taraftaki menüden önce application>>browse more application>>search apps kısmına iq test yazarak IQ Test uygulamasını profilimize ekliyoruz,daha kısa yoldan buradanda ekleyebilirsiniz.

Zeka testi

voyage | 03 December 2007 11:26

şurda Japonya da ıs basvurularında kullanıldıgı ıddaa edılen bır zaka oyunu var. ne diyim yapabilene aşk olsun.

Zeka testi

ufopilotu | 21 March 2007 12:59

http://img87.imageshack.us/img87/1121/31712298dj3.jpg