bildirgec.org

wordpress eklentisi hakkında tüm yazılar

Olmazsa Olmaz 6 WordPress Eklentisi

wrz | 20 April 2010 12:33

Wordpress her ne kadar zekice bir araya getirilmiş kodlardan oluşsa da çeşitli eklentilerle sistem daha da mükemmelleştirilebilir.

Altyapınızı güçlendirek, site performansını arttıracak ve zaman kazandıracak olmazsa olmaz 6 adet wordpress eklentisi karşınızda;

1. WP Super Cache

‘cache’ yüksek trafikli blogların en büyük sorunlarındandır. statik bir önbellekleme eklentisi olan WP Super Cache ile ziyaretçiler için her defasından msql işlemi yapmaktansa belirli hazırlanmış statik html sayfasını sunar. Böylelikle bw değeriniz şişmediği gibi host firmasına da gereksiz ücret ödemezsiniz. Normal bir site için performansı 259.1% artırır. Yani 9.56s olan yüklenme süresini 3.69s ‘ye düşürüyor.

2. Akismet

Spam yorumlar database için büyük bir sıkıntıdır. Performansa etkisi olduğu kadar, gün geçtikçe artan sayısıyla psikolojik bir tehtit de. Akismet, Six Revisions adlı bir sitede yapılan deney ile spam yorumların 99.3% ‘ü olan 124,000 spamı başarıyla temizlemiştir.

Bilmeniz Gereken 10 WordPress Eklentisi

wrz | 15 April 2010 12:31

Wordpress (TR) son zamanlarda en popüler olan CMS sistemlerinden biri. Bu yazımda sizlerle daha önce karşılaşmamış olabileceğiniz fakat bilmeniz gereken 10 wordpress eklentisini tanıtacağım. Bu eklentiler gelişmişliği kadar geliştirilebilmesiyle de önemli.

1. Zemanta

Zemanta ile yazınızı yazarken konu ile ilgili popüler siteleri de yazınızı yazdığın panelden inceleyebilir, çeşitli kaynak resimleri anında sitenize çekebilirsiniz. Popüleritenin nabzını tuttuğu gibi sekmeler dolusu siteden sizi kurtaracaktır.

2. Twitoaster
Bu eklenti eğer twitter‘ı sitenize entegre etmek isterseniz gerçekten mükemmel! Belirlediğiniz şablona bağlı şekilde yazılarınızı twitter’a gönderir, twitterdan reply (cevaplama) şeklinde gelen yorumları (onayınıza sunarak ya da otomatik) blogunuzda yorum alanına yansıtır, günlük twitlerinizi de bogunuz gösterimine ekler. Açıkcası isteyebileceğiniz her şeyi size sunuyor.

Gerekli 10 WordPress Eklentisi

angelsdemos | 30 November 2009 12:49

Wordpress‘in birçok eklentisi bulunmakta.Bu eklentiler sitenin yapısına göre değişmekte. Fakat burada wordpress için gerekli 10 eklentiyi vermiş;

MobilePress

Mobilepress cep telefonundan internete girenler için düşünülmüş bir wordpress eklentisidir. Web sitenize eklenen dökümanların çıktısını cep telefonundan sitenize girenler için düzenler. iPhone, Opera Mini ve Windows Mobile gibi farklı cihazlar veya farklı tarayıcılara göre değiştirebilmeniz mümkün.

Google XML Sitemaps

Google, Bing, Yahoo ve Ask.com gibi arama motorları için xml site haritanızı anında oluşturabilen bir eklenti. Bu sayede sitenizi dolaşan arama motorları zorlanmadan tüm sayfalarınızı kontrol edicek. Sitenize eklediğiniz herhangi birşey anında arama motorlarına kayıt olacaktır.

17 Kullanışlı WordPress Eklentisi

pinkfloyd | 27 February 2009 13:09

internet üzerinde binlerce wordpress eklentisi bulunmaktadır. bunlardan bazıları kullanışlı iken, diğerleri sadece olmuş olmak için oradalar. ancak blog okurlarınıza büyüleyici ve mükemmel bir deneyim yaşatmak ve wordpress blogunuzu daha güçlü bir hale getirmek için eklenti kullanıp kullanmamanız tamamen sizin elinizde.

bu yazıda, herhangi bir blog için kullanışlı ve muhtemelen olmazsa olmaz 17 wordpress eklentisini listelemeye çalıştım.

eğer sizin de kullandığınız ve bu yazıda yer almayan wordpress eklentileri varsa, yorumlarınızda ilgili eklentileri paylaşmayı unutmayın.

wordpress popüler yazılar

wp-gravatarwordpress popüler yazıları bir yan bar widget’i olup blogunuzdaki en popüler yazıları listeleyebilmenizi sağlıyor. eklentiye dahil edilmiş olan pek çok özelleştirme seçeneği sayesinde eklentinin görünümünü dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.

ultimate google analytics

WordPress Eklentisi Oluşturma Rehberi

admin | 06 January 2009 09:46

WordPres blogunuza yeni özellik eklemek istediğinizde WordPress kullanıcıları genellikle ihtiyaçları olan özelliğe ulaşmak için diğer eklentiler üzerinde arama yaparlar ve platformun popülerliği nedeniyle genellikle ihtiyaçları olan eklentiyi de bulurlar. Peki ya ihtiyacınız olan özelliği sağlayan bir eklentiyi bulamazsanız? Bu durumda eklentiyi kendiniz oluşturmanız daha kolay olabilir.

WordPress’in ana özelliklerini geliştirmek için muhteşem bir eklenti çatısı (framework) bulunuyor. Aslında basit eklentiler oluşturmak, WordPress rehberi‘nin detaylı ve zengin içeriği ile web’deki diğer makaleler sayesinde beklenmediği kadar kolay.

Eğer siz de WordPress eklentileri dünyasına girmek istiyorsanız, bu yazımda sizlerle bazı kullanışlı ipuçlarını ve kaynakları paylaşacağım. Bu makale size eklenti hazırlamanın ilk aşamalarından eklentinizi tanıtmaya kadar geçen süreçte olan adımlarda rehberlik edecektir.

Oluşturmadan Önce Planlayın
Eğer ana motivasyonunuz bir eklentiye özel bir gereksinimi gidermek değilse, o zaman yeni fikirler oluşturmak ve WordPress eklentileri hazırlamak için pek çok sebebiniz vardır. Elbette, her zaman, WordPress kurulumu ile birlikte gelen bir “merhaba dünya” eklentisi oluşturabilirsiniz, ancak biz biraz daha detaylı bir eklenti istiyoruz, öyle değil mi?

Eğer eklenti fikriniz baştan oluşturabileceğiniz kadar basitse, sadece pratik olsun diye oluşturup daha sonra hiç kullanmayacağınız bir eklenti hazırlamaktansa o zaman kendi eklenti fikrinizi basit bir uygulama olarak kullanmaya çalışmayı deneyin.

Eklenti oluşturmak için kendinize fikir arıyorsanız, DevLounge sitesinin WordPress eklentisi oluşturmak için öneriler makalesinde bir liste yer alıyor.

30 Muhteşem WordPress Eğitim Videosu

pinkfloyd | 02 January 2009 13:36

WordPress hiç şüphesiz günümüzün en popüler yayımlama platformlarından birisidir. Ücretsiz oluşu, tamamıyla özelleştirilebilir oluşu ve kurulumu ile kullanımının çok kolay oluşu; onun bu günlere gelmesinde çok yardımcı oldu. Bu kadar popüler olması ve yaygın kullanılmasının sonucunda WordPress geliştirme, yönetim ve kullanım alanlarına yönelik web üzerinde sayısız kaynak mevcut.

Bu makalede WordPress hakkında bugüne kadar yayımlanmış olan faydalı eğitim videolarına yer vermek istiyorum. Eğitim videoları anlatıcı ile birlikte eş zamanlı olarak uygulama üzerinde pratik yapmanıza olanak sağlıyor. Kimilerine göre bu yöntem oldukça işe yarıyor.

Bu videoları iki farklı şekilde kullanabilirsiniz: WordPress’i öğrenmek için ya da teknoloji ile arası pek iyi olmayan müşterilerinize birer referans kaynağı olarak sunabilirsiniz. Eğitim videolarını aralarında tema oluşturma ve özelleştirme, site yönetim, başlangıç seviyesindeki kullanıcılara yönelik videolar ve bazı WordPress araçlarına yönelik videolar gibi farklı kategoriler altında gruplandırdım.

WordPress Tema Geliştirme

WordPress İçin Tasarım

WordPress İçin Tasarım
WordPress İçin Tasarım

CSS-tricks websitesinden Chris Coyler’in üç bölüm halinde yayımladığı ve WordPress sitesi tasarlamaya yönelik hazırladığı eğitm serisi. Bölüm 1 | Bölüm 2 | Bölüm 3

wpSEO: WordPress İçin Gelişmiş SEO Eklentisi

pinkfloyd | 30 December 2008 13:28

Arama Motoru Optimizasyonu günümüzde geleceğe yönelik maddi ve manevi yatırım yapan her web sitesi geliştiricisinin göz önünde bulundurması gereken bir unsur. Diğer içerik yönetim sistemlerine kıyasla WordPress‘in arama motoru yanlısı bir platform olduğu artık kabul görmüş bir gerçek. Ancak bu, onun ilgili alanda daha da iyileştirilemeyeceği anlamına gelmiyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde yayımlanan yeni bir WordPress eklentisi olan wpSEO işte tam bu noktayı adresliyor ve platforma, arama motoru optimizasyonuna yönelik 70’in üzerinde kullanışlı özelliği dahil ediyor.

Eklentinin özellikleri arasında blog içeriğine göre değişebilen dinamik ve otomatik meta etiketleri ve başlık oluştura, eklentinin sunduğu onlarca özellikten sadece birisi.

Bugüne kadar sadece Alman WordPress kullanıcıları tarafından test edilen bu eklentinin kullanıcıları, eklentinin performansından olan memnuniyetlerini pek çok ortamda dile getirdiler. Eklentinin son sürümü ile birlikte İngilizce desteğine kavuşması ve bünyesine pek çok yeni özelliği dahil etmesinin ardından dünya çapında ilgi çekecek olmasına şüphe yok.

wpSEO’nun tam özellikli tanıtım sürümünü 10 gün boyunca ücretsiz olarak test edebilirsiniz. İlgili eklenti kişisel bloglar ve kar amacı gütmeyen kurumlar için ücretsiz olarak sunuluyor ve eğer sizin de blogunuz bu kategoriye dahilse tek yapmanız gereken ücretsiz bir lisans anahtarı istemeniz. Ticari projeler ve reklam destekli bloglar ise 10 günlük deneme sürümünün ardından dilerlerse yazılımın tam sürümünü satın alabilirler.

31 Aralık’a kadar lisans ücretinin %20 indirimli olduğunu belirten geliştirici ekip, ilgili eklentiyi kullanan pek çok web sitesinin, bir süre sonra arama motorları aracılığı ile web sitelerine çok sayıda ziyaretçi çektiklerini belirtiyorlar.

Blog yorumları artık görüntülü olacak

nahnu | 07 March 2008 07:56

Viddler.com, bloglarda görüntülü yorum devrini wordpress kullanıcıları için hazırladığı bir eklenti ile başlattı.

Bu eklenti sayesinde viddler.com hesabı olan blog ziyaretçileri, bloglara görüntülü yorum ekleyebilecekler. ekleyecekleri videoyu o anda kaydedebilecekleri gibi, daha önceden kaydettikleri bir videoyu da yorum olarak ekleyebilecekler.

bir çoğumuz gibi ben de, bu görüntülü yorum şeysinin tutup tutmayacağını çok merak ediyorum.

emin olduğum bir şey varsa o da, tutarsa epey eğleneceğimiz.