WordPress her ne kadar zekice bir araya getirilmiş kodlardan oluşsa da çeşitli eklentilerle sistem daha da mükemmelleştirilebilir.Altyapınızı güçlendirek, site performansını arttıracak ve zaman kazandıracak olmazsa olmaz 6 adet wordpress eklentisi karşınızda;
1. WP Super Cache

‘cache’ yüksek trafikli blogların en büyük sorunlarındandır. statik bir önbellekleme eklentisi olan WP Super Cache ile ziyaretçiler için her defasından msql işlemi yapmaktansa belirli hazırlanmış statik html sayfasını sunar. Böylelikle bw değeriniz şişmediği gibi host firmasına da gereksiz ücret ödemezsiniz. Normal bir site için performansı 259.1% artırır. Yani 9.56s olan yüklenme süresini 3.69s ‘ye düşürüyor.

2. Akismet

Spam yorumlar database için büyük bir sıkıntıdır. Performansa etkisi olduğu kadar, gün geçtikçe artan sayısıyla psikolojik bir tehtit de. Akismet, Six Revisions adlı bir sitede yapılan deney ile spam yorumların 99.3% ‘ü olan 124,000 spamı başarıyla temizlemiştir.

3. WP-SpamFree

Akismet kadar mükemmel olan bu eklenti database’inde bulunan bir kara listeye göre çalışır. Basitçe nedir dersek kullanıcıların farketmeyeceği captcha benzeri bir sistem ile yorumlama şablonunu robotlardan bir katmak ile korur. Kişisel tecrübem günde yaklaşık 130 adet spam yorumu engelliyor.

4. Google XML Sitemaps Generator

Sitemaps XML arama motorlarının sitenizi indexlemesi için onlara yol göstermenizdir diyebiliriz. Bu eklenti ile oluşturduğunuz XML dosyasını Google Webmaster Tools gibi hizmetler üzerinde tanıttığınızda arama motorlarından daha fazla verim alacaksınız.

5. All in One SEO Pack

All in One SEO Pack ile WordPress üzerinde ihtiyacınız bulunan tüm SEO’sal gereksinimlerinizi karşılayabilirsiniz. Arama motorlarına yönelik sistemi ile otomatik etkiletleme, anahtar kelimeler, site açıklaması, kategorilere özgü anahtar kelimeler gibi birçok gelişmiş özellik sunar.

6. WP-PageNavi

WP-PageNavi eklentisini kısaca sayfalama eklentisidir diye tanıtabiliriz. WordPress default sisteminde ‘önceki’ ve ‘sonraki’ şeklinde ileri geri butonu halinde olan sayfa sistemini numaralandırır ve çeşitli tasarımsal imkanlar sunar.

Eğer bu yazı ilginizi çektiyse Bilmeniz Gereken 10 WordPress Eklentisi başlıklı yazıyı da inceleyiniz. Ayrıca WordPress Yorum Sayfası için 10 İpucu da sizi bekliyor. isterseniz diğer yazılarımı da inceleyebilirsiniz.