bildirgec.org

type hakkında tüm yazılar

özel tasarımlarınız için yepyeni 50 ücretsiz font

xerre | 11 November 2010 12:36

fontlar (yazı tipi), özellikle web tasarımı başta olmak üzere birçok tasarımın dikkat edilmesi gereken önemli öğelerinden birisidir.
internette ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz binlerce font mevcut. durum böyle olunca sanırım en zoru da o binlerce font arasından tasarımınız için en uygun olan fontu seçmek oluyor.


Base [download]

bu bildiride, internette dolanan binlerce font arasından sıyrılan yepyeni ücretsiz 50 adet fonta yer vereceğiz. ve umuyorum ki buradaki fontlar çeşitli çalışmalarınızda en uygun fontu seçmenizde size yardımcı olacaktır.

AGE [download]


Bext [download]

Web Sitenize Font Ekleyin

wols | 13 April 2010 14:55

Web sitelerinize eklediğiniz özel bir font eğer ki ziyaretçinin bilgisayarında yoksa sayfada farklı bir font şeklinde görünür bu da tasarımcıları çok rahatsız eder.

Ancak bir javascript kodu var ki onu sayfanıza eklediğinizde fontlar istediğiniz gibi görünür.Başka bir deyişle, sitenize istediğiniz bir fontu gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz bu scripti kullanırsanız.

Scriptimizin adı “typeface-js”. Kullanım şekli ise oldukça basit: “typeface-js”

Tasarımcıların Twitter’ı: Dribbble

algoz | 07 April 2010 14:54

Bir volkan patlaması gibi web alemine giriş yapan Twitter’ın bu göz alıcı halini seyre dalan web girişimciler/geliştiriciler, bu şok karşısında uğradıkları hipnotize halden kendilerini biraz olsun sıyırarak düşünmeye başladıkları ve Twitter’dan esinlenerek oluşturdukları yararlı bir uygulama olan Dribbble, Twitter’ın tematik bir modeli görünümünde.

Kullanıcılarına (Player), Twitter’ın “Ne yapıyorsun?” sorusunu (What are you doing?/What’s happening?) biraz daha özelleşetirerek/daraltarak, “Ne üzerinde çalışıyorsun?” (What are you working on?) sorusunu yönelten Dribbble, Başta görsel tasarım işleri ile uğraşanların olmak üzere, geliştiricilerin veya farklı alanlarda çalışanların, o anki çalışmalarının bir gıdımlık (shots) ekran görüntüsünü paylaşmaları üzerine kurulmuş bir düzene sahip.

Kullanıcı çalışmalarını; logo, illustration, typography, iphone, ui, design, website, icon, rebound, icons, web, blog, type, helvetica ve texture etiketleri ile kategorilendiren ve özellikle tasarım işleri ile uğraşanlar açısından oldukça kullanışlı bir Sosyal Medya aracı olabilecek olan Dribbble ile tasarımcılar; hem kendi çalışmalarını paylaşıp diğer kullanıcılardan geri dönüşüm alabilecekler hem de diğer kullanıcıların paylaştıklarından alacakları ilham ile hayal dünyalarını genişletebilecekler.

tipografi sanatının güzeller güzeli 33 örneği

xerre | 10 October 2009 10:35

tipografi sanatı tam anlamıyla bir yaratıcılık alanı olduğundan daha önce de bahsetmiştik. ve tipografi çalışmalarına dair 1001 çeşit bildiri de mevcut. ayrıca bu çalışmaları kendi başınıza yapabilmenize yardımcı olacak çeşitli ( * * *) photoshop dersleri de bulunmakta.

bu bildiride de hem tipografi sanatını takip eden hayranları için hem de çeşitli çalışmalarına ilham kaynağı arayanlar için çeşitli tipografi çalışmalarına yer vereceğiz.

I Love Typography

Folk Love

photoshop’ta hızınızı artıracak 5 ipucu

TegMenTM | 29 July 2009 19:39

Photoshop’ta hızınızı artıracak ve pratikleşmenizi sağlayacak 5 ipucu

Photoshop’taki tecrübeniz ve bilginiz artıkça herşeyi daha hızlı ve daha az tıklamayla yapmak isteyeceksiniz. Şükür ki Photoshop’ta bunu ve bunun gibi şeyleri sağlayacak birçok yol var. Ama biz burada sadece yazı çalışırken hız kazanmakta kullanabileceğimiz küçük ipuçları vereceğiz. İşte o ipuçları:

# 1 yazınızı hızlıca highlight etmek (tüm yazıyı seçili hale getirmek)
Bir resim üzerinde çalışırken kullandığınız bir yazıyı hem seçmek hem de yazı aracını etkin hale getirmek için Layer paletindeki “T” ikonuna çift tıklamanız yeterlidir. Böylece hızlıca düzenleme yapabilirsiniz.

layer paletinden metin seçimi
layer paletinden metin seçimi

etkileyici tasarımlar için 22 adet ücretsiz yazı tipi

xerre | 02 June 2009 18:15

bir web tasarımında fontlar kuvvetli ve etkili bir yere sahiptir. hatta web tasarımının olmazsa olmazları arasında yer alır. fontlar gözardı edilerek yapılan bir web tasırımı bir nevi elmasız yapılan bir elmalı turta gibidir. bunun yanında diğer çalışmalarımızda da (örn. jenerik, portfolyo hazırlama vb.) çalışmanın etkililiğini artıran önemli içeriklerdendir.
o yüzden bu yazıda web tasımında ya da diğer çalışmalarınızda iyi bir yazı tipi seçimi yapmanıza katkı sağlayacak, size bu çalışmalarınızda ilham verecek yepyeni ücretsiz 22 güzel tipografi örneğine yer vereceğiz.

ve bu bildirinin temel amacı popüler, sanatsal ve özellikle ücretsiz indirilebilir yazı tiplerini bir arada sunarak onları ararken harcanılan zamanı daha aza indirmektir.

1 – dreamforge classic

2 – Conglomerfont

arşivinizde yer alması gereken yepyeni ücretsiz fontlar (50 adet)

xerre | 08 March 2009 18:49

günümüzde bir tasarımın kalitesini yükseltmekte fontların etkisi çok büyük. bunun yanında seçilen fontlara göre çalışmaların başarı ve etkileyiciliğini de belirleyen önemli bir unsur. kısacası tasarımlarımızın vazgeçilmez parçalarından olan fontları birçok yerde kullanır, onları ailecek çok severiz. öyle ki şimdiye kadar bildirgeç’te, bir font konferansına katılıp onları kişileştirmiş, bir font filmini izlemiş ve bunların ardından herkesin sahip olmak isteyeceği yepyeni ücretsiz fontlara değinip son olarak da fontlara dair ne varsa bahsetmiştik.
bu bildiride de çalışmalarınızın/tasarımlarınızın vazgeçilmez bir parçası olacak 50 adet yepyeni ücretsiz fonta yer vereceğiz.

Staubiges Vergnügen

Chicago House

UNDECAPPED Vinyl

Herkesin bir fontu olsun :)

samethings | 25 February 2009 10:56

http://www.yourfonts.com sitesi el yazısı ile oluşturduğunuz yazı karakterlerini bilgisayar ortamına aktarmanıza olanak sağlıyor. Basit bir kaç aşamadan sonra kendi fontunuzu kolayca oluşturabiliyorsunuz.

  • Öncelikle Print Template linkini tıklayarak açılan sayfadaki pdf dosyasını print ediyorsunuz.
  • Complete Template linkine tıklayarak ikinci aşamaya geçiyorsunuz. Print ettiğiniz sayfalara kendi karakterlerinizi çizmeniz gerekiyor. Sitede yer alan imaj bu konuda size yol gösteriyor.
  • Scan & Save Template sayfasında upload edeceğiniz dökümanın özellikleri yer alıyor. a4 ebatlarındaki dökümanınızı 300 dpi çözünürlükte taramanız ve boyutunu da 10 mb altında tutmanız bu aşamada yeterli olacaktır.
  • Upload Template bölümünde fontuzunla ilgili bilgileri girdikten sonra Template page kutusu ile dosyanızı upload ediyorsunuz.
  • bir kaç dakika sonra fontuzun kullanıma hazır. Download edip windows fonts klasörüne kopyalamanız yeterli.