bildirgec.org

antiemperyal

8 yıl önce üye olmuş, 20 yazı yazmış. 6 yorum yazmış.

ŞAKA GİBİ ÜLKEYİZ VESSELAM…

antiemperyal | 27 April 2011 10:21

C.Eren ÇELİK

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlamak mümkün değil…

Bu ülkede yaşayan vatandaşların AKP’ye oy verenlerinden %27’si Ergenekon soruşturmasının hakkaniyetle yürütülmediğine inanıyor, ama aynı %27 AKP dışında partiye oy vermeyceğini ifade ediyor.

Bu ülkede yaşayan vatandaşların %59’u Türkiye’nin geleceğinin Avrupa’da olduğunu düşünüyor ama AB kriterlerinden olan idamın geri getirilmesini savunanların oranı %65.

Bu ülkenin vatandaşları,siyasileri,aydını sağda solda önüne gelen her yerde demokrasi nutukları atarken mangalda kül bırakmıyor ama demokrasinin temel unsurlarından birisi olan “temsil edilme hakkaniyeti” nin tam olarak sağlanması için barajın indirilmesini yalnızca %17’lik bir kesim savunurken “Bu günkü hali iyidir, böyle evam etsin” diyenlerin oranı %47’yi buluyor.

News Times Dergisi ile Karşınızdayız

antiemperyal | 11 October 2010 10:44

C.Eren ÇELİK

Arkadaşlar bundan önce çok sayıda televizyon ve dergide çalıştım ııh…

Baktım olmuyor buradaki bazı yazılarımda da “Böyük basınımızın pür melali işte böyle, işte şöyle” diye hayıflanıp, eleştiri getirmekten başka bir şey yapamıyorum…

Ee dedim kendi kendime” iş başa düştü o zaman kendi işini kuracaksın”…

Ve nitekim kurdum da…

Biliyorsunuz çağımız teknoloji çağı… Ve aslında internet çoktan gazetelerin yerini almaya başlamış durumda…

Ama bir de çok önemli bir mecra ortaya çıktı dijital teknolojinin gelimesi ile: E-Dergi yayıncılığı…

DTP KARARININ ŞİFRELERİ…

antiemperyal | 13 December 2009 16:54

C.Eren ÇELİK

Anayasa Mahkemesi nihayet merakla beklenen ve son zamanlarda yaşanan olaylar ve Demokratik Açılım Süreci ile birlikte daha da önem kazanan kararını açıkladı.

Kararın açıklanması ile birlikte 1991’de HEP ile başlayan,DEP ile devam eden, ardından, DEHAP ve HADEP’e dönüşen son olarak DTP adı altında siyasi mücadelesine devam eden Kürt milliyetçiliğinin siyasal alandaki son 18 senedeki 5. partisi de kapandı.

Aslına bakarsanız tüzel kişilik olarak DTP’nin kapatılması çok da mühim değil. En azından DTP kadroları açısından. Çünkü onlar daha DTP’yi kurarken bu gün yaşanacakları önceden görerek bir de “stepne” partiyi (Demokrasi ve Barış Partisi) hazır tutmuşlardı. Bu gün bu parti hali hazırda 60 ilde örgütlü ve ilk genel seçimlere girebilecek durumda.

KÜRT AÇILIMI VE HİTLER

antiemperyal | 23 October 2009 09:47

C.Eren ÇELİK

Açılım dendi, saçılım dendi işte bugün gelinen noktada 34 tane PKK’lı geldi, bu PKK’lı grup serbest kaldı, 2 gün boyunca mitingler düzenlendi, gövde gösterisi yapıldı.

İşin en ama en garip ve acı yanı şu ki; İçişleri Bakanı bu teröristlerin Türkiye’ye girişlerinin hukuki zemininin “etkin pişmanlık yasası” olduğunu ifade ediyor ancak gelen teröristlerden (yoksa barış elçisi (!) mi demeliydim ?) hiç birisi “etkin pişmanlık yasasından” yararlanmak istemiyor. Sebep olarak da pişmanlık duyacakları bir şey yapmadıklarını ifade ediyorlar.

HABERTÜRK’TE NELER OLUYOR ?

antiemperyal | 14 October 2009 14:05

C.Eren ÇELİK

Arkadaş bir tartışma nasıl bu kadar sulandırılır, gerçekten ciddi bir tartışma konusu nasıl raiting kaygısı ile lime lime edilir Pazartesi günü HABERTÜRK ekranlarında “canlı canlı” izledik.

HABERTÜRK’ün elinden gelse kameralar karşısında yatıp kalkacak olan Genel Yayın Yönetmeni, “Analiz hastası”, “tez-antitez-sentez ustası ” sayın Yiğit Bulut, Ermenistan ile Türkiye arasında imzalanan protokollerin tartışılacağı programın adeta bir panayır yerine çevrilmesine, raiting uğruna tuttuğu çanakla bence son dönemde medyadaki en büyük kepazeliklerden birisine imza atmıştır. Kendisi ile ne kadar övünse azdır. (EE, Yiğit’i öldür hakkını ver)

AÇILMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ…

antiemperyal | 13 October 2009 12:32

C.Eren ÇELİK

Açıla açıla artık neremiz açılacak merak etmekteyim. Bir merak ettiğim husus da bizim bu açılmalar sonrasında ne zaman olumlu bir sonuç elde edebileceğimizdir.

Bu açılım mevzuu bizde Tanzimatla başlar aslında, tarihi epey köklüdür yani. O zamanlar da Osmanlıyı yönetenler bakmışlar ki Rumeli toprakları elden gidiyor, herkes “Ben vatanımı isterim” demeye başlamış, hemmen yapmışlar açılımı. Ortaya Tanzimat Fermanı çıkmış.

Demiş ki bizimkiler “Artık gayrımüslim azınlıklar müslümanlar ile her konuda eşit olacak, bundan böyle gayrımüslümlere “gavur” gibi aşağılayıcı tabirler ile hitap edilemeyecek”

BİZ AMERİKA’YI YANLIŞ TANIMIŞIZ…

antiemperyal | 11 October 2009 14:54

C.Eren ÇELİK

Yok yok biz meğerse herşeyi yanlış biliyormuşuz. Nasılda günahını almışız yıllar yılı şu Amerika’nın. Bu adamlar aslında birer melekmiş de bizim haberimiz yokmuş.

Hem Vietnam’ı işgal etmek isteyen, binlerce insanı katleden ancak son yüz yılın en onurlu direnişlerinden birisi karşısında arkasına baka baka Vietnamdan çekilen Amerika değildi ki.

Balkanlar’da Bosnalı Müslümanlar yok edilirken, ırzlarına geçilirken Sırpların yıllarca sırtını sıvazlayan Amerika değildi, yanlış biliyorsunuz.

Irak’ı 1990’larda hava saldırıları ve Çöl Fırtınası operasyonu ile harebeye çeviren de, 2000’lerin başında bizatihi gelip işgal eden de Amerika değildi.

İYİ Kİ YAZI İCAT EDİLMİŞ !

antiemperyal | 10 October 2009 15:41

C.Eren ÇELİKBoşuna demiyoruz kardeşim “Eller gider Mersin’e biz gideriz tersine” diye…

Bütün Dünya, 3G teknolojisine geçmiş, görüntülü konuşma devri başlamış, yakında neredeyse karşılıklı hologramlarla konuşulacak, biz “mektuplaşıyoruz”.

Yahu Başbakanımızın şair ruhlu olduğunu bilirdik de nostaljiyi bu kadar sevdiğini bilmezdik. Halbuki o ne ince ruhlu, o ne kibar, o ne ince bir tavır öyle…

Koskoca Başbakanımız, hem de “Kasımpaşalı” Başbakanımız almış eline kağıdı kalemi, ana muhalefet partisi liderine “mektup yazmış”. Merak ediyorum içine kurutulmuş gül falan da serpiştirmiş midir acaba ?

SERDAR AKİNAN AZ BİLE SÖYLEDİ

antiemperyal | 06 October 2009 11:58

C.Eren ÇELİK

Serdar Akinan köşesinde bir yazı kaleme aldı, ortalık karıştı. Ne demişti Akinan özetle “Bugün basında köşe sahibi olan pek çok kadın yazar, genel yayın yönetmenlerinin yatağından geçmiştir”

Evet, Serdar Akinan medyada fısıltı halinde her zaman konuşulan bu konuyu köşesine taşıyınca kıyamet koptu, ortalık karıştı. Gerekli gereksiz herkes yazıyı üzerine aşınarak yorum yaptı, Akinan sanki hiç olmayan bir şeyi söylemiş gibi linç edilmeye kalkışıldı.

Aslında Serdar Akinan’ın yaptığı sadece malumun ilanından başka bir şey değildi ki. Ama O’nun suçu “sessiz sözleşmeyi bozmak” oldu. Çünkü bu bilinen gerçeklikte alanda razıydı,veren de. Ne gerek vardı şimdi tekere çomak sokup, arı kovanını kurcalamaya.

DEMOKRATİK AÇILIM SAFİYE İLE FAİK’İ VURDU !

antiemperyal | 06 October 2009 10:21

C.Eren ÇELİK

Son günlerin Türkiye için en çok konuşulan, hiç şüphesiz en kritik konusu “Demokratik Açılım” yahut “Kürt Açılımı” olarak adlandırılan süreç.Ancak bu süreç gerek AKP’nin basiretsiz polikası, gerekse muhalefetin baştan koyduğu tavır ile birlikte toplumu giderek germeye daha da kötüsü yavaş yavaş bir kamplaşmaya doğru götürmeye başladı. Sürece korku ile bakan, bütünlüklerini tehlikede hisseden ve bütünlüklerini tehlikeye atanları da doğal olarak Kürtler olarak gören Türk unsurlar Kürtlere karşı açıktan tepki göstermeye başladılar.İşte size çarpıcı bir örnek…