bildirgec.org

türk sineması hakkında tüm yazılar

Türk Korku Sineması

deppthedepp | 05 April 2012 12:14

Film türlerinde en hoşuma giden korkudur. Yani korku diğer türlere göre beni oldukça cezbeder. Korku türünü çekmesi de zordur, her ne kadar bazıları komedinin daha zor olduğunu düşünse de.

Korku filmi çekilir ama yanlış bir şey yapılırsa komediye kaçabilir. Oysa komedide bu yok. Ülkemizde korku türünün yeni yeni yapılmasından dolayı birkaç film hakkında bir şeyler yazmak istedim. Hem sinema filmleri hem de amatör/kısa filmler hakkında birkaç şey.

Çığlık (1949)
Çığlık (1949)

Aydın Arakon’un yönettiği, Muzaffer Tema’nın başrolünde oynadığı Türk korku filmi; Çığlık! Birçok yerde okuduğuma göre film kayıplardaymış.

Ölüler Konuşmaz ki (1970)
Ölüler Konuşmaz ki (1970)

Aytekin Akkaya ve Sırrı Elitaş’ın oynadığı, Büyükada’da geçen bir korku filmi. Çekimler oldukça ilginçti, özellikle aynalı oda sahnesi. Kahkaha atan zombi – vampir karışımı hortlak oldukça korkutmuştu beni açıkçası. Bu film aslında bayadır kayıptı. Genç yaşta hayata gözlerini yuman Sadi Konuralp kenarda köşede kalmış bir film şirketi deposundan bulup çıkarmış.

Şeytan (1974)
Şeytan (1970)

ABD yapımı Şeytan filminin Türk versiyonu ve tıpa tıp aynısı. Cihan Ünal başrolde. İzlerken ABD yapımıyla tamamen aynı olduğunu göreceksiniz.

Okul (2003)
Okul (2003)

Taylan Biraderler’in yönettiği korku/komedi filmi. Yapımcısı Sinan Çetin. İzlerken en başta beğenmiştim ama ortadan itibaren fazlasıyla Hollywood hayranlığıyla yapılmış bir film olduğunu anladım.

Ömer Lütfi Akad vefat etti

queennothing | 19 November 2011 18:03

Vesikalı Yarim, Vurun Kahpeye, Bire On Vardı, Kanun Namına, Görünmeyen Adam İstanbul’da, Üç Tekerlekli Bisiklet, Yalnızlar Rıhtımı, Diyet, Bir Teselli Ver gibi yapımların yönetmenliğini yapmış olan 1916 doğumlu usta sinemacı Ömer Lütfi Akad, 19 Kasım 2011 tarihinde aramızdan ayrıldı. Türk Sineması’nın Koca Çınarı diye bilinen Akad, bugüne dek 100’e yakın filmin yönetmenliğini yaptı ve sinemayla ilgili bir çok esere kaynaklık etti. 95 yaşında olan Akad’ın cenazesi 21 Kasım Pazartesi günü kaldırılacak.

Kapı / Süleyman Kaçak

kahramancayirli | 17 October 2011 14:12

Kısa film, çok az diyalogla çok kısa sürede bir hikayenin yoğun biçimde anlatılmasına dayanan bir sinema biçemi. Zamanı ve sahne düzenlemelerini etkin kullanmak önemli. Kısa filmde psikolojik gerilimi deneyen keyifli bir örnekle karşılaşınca uzun zaman sonra burada yeni bir yazı yazmak istedim. Bahsi geçen filmimizde diyalog yok, ki kısa film takipçileri kısa filmlerin büyük kısmında replik olmadığını ya da çok az replik olduğunu bilirler. Ana akım sinemada olduğu üzere hikaye büyük büyük anlatılmaz, izleyicinin çabası talep edilir, zaten genel olarak da kısa film, sanat sinemasına daha yakın durur. Kısa süre içinde hikayenizi bol bulamaç diyaloglarla izleyiciye aktarmaya çalışırsanız, basit kalır filminiz.

Bu kısa filmin olumlu noktalarından bir diğeri, kameranın yerleştirildiği noktalar ve sahne düzenlemeleri (mizansen). Sabit plan yok denecek kadar az, genellikle çerçeve hareketli, bu seçimin anlatılan karakterin ruh haliyle paralel olduğunu düşünebiliriz. Neredeyse tüm korku / psikolojik gerilim filmlerinde müzik, korkutucu unsurların başında gelir, oysa burada fazladan müzik kullanımı yok, zira mekanların kendi sesleri gayet ürpertici.

Yeşilçam yıldızı Birsen Ayda vefat etti

elizabethtaylor | 11 October 2011 17:13

“Alparslanın Fedaisi Alpago”, “Demir Bilek”, “Ömre Bedel Kız”, “Malkoçoğlu Kara Korsan”, “Ayşecik ile Ömercik”, “Tarkan: Altın Madalyon” gibi filmlerden tanınan Yeşilçam yıldızı Birsen Ayda, 11 Ekim 2011 tarihinde yaşamını yitirdi. Tam 10 senedir akciğer kanseri tedavisiyle uğraşan Ayda, Zeytinburnu Huzurevi’nde kalmaktaydı. Sinemadan sonra maddi sıkıntılara boğulan aktris, huzurevinden çıkabilmek ve borçları yüzünden kaybettiği iş yerini geri almak istiyordu. 66 yaşında olan Birsen Ayda, maalesef bu isteklerini gerçekleştiremeden huzurevinde yaşama ve Yeşilçam anılarına sonsuza dek veda etti.

Bodrum Türk Filmleri Haftası

queennothing | 19 September 2011 22:45

Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil bölgesi Bodrum, Ekim ayının ilk haftası 14 Türk filmine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 1 ile 8 Ekim tarihleri arasında Cinemarine’de gerçekleşecek olan etkinlikte Derviş Zaim, Ümit Ünal, Yüksel Aksu, Selçuk Aydemir, Belma Baş, Alper Özcan, Mehmet Aslantuğ ve Aytaç Ağırlar ile söyleşiler yapılacak. Bu sene ilk yaşını kutlayacak olan gösterimin her sene tekrarlanması planlanıyor. Yolu Bodrum’a düşen Sinepil okuyucular için etkinlikte gösterimi yapılacak filmleri de yazalım; Sabahattin Ali’nin eserinden uyarlanan “Kar Beyaz“, Yüksel Aksu’nun çektiği “Entelköy Efeköy’e Karşı”, Mehmet Aslantuğ’un hem yönetmenliğini hem de başrol oyunculuğunu yaptığı “Aşkın İkinci Yarısı”, Aytaç Ağırlar’ın “İncir Reçeli”, Ümit Ünal’ın “Nar”ı, Belma Baş’ın “Zefir”, Derviş Zaim’in “Gölgeler ve Suretler”i, Alper Özcan’ın “Sonbahar“ı ve Selçuk Aydemir’in “Çalgı Çengi”si.

Cem Erman’ı kaybettik

elizabethtaylor | 08 August 2011 23:59

Yeşilçam’ın usta oyuncusu Cem Erman, gerçek adıyla ‘Süleyman Faik Durgun’u yan rollerden tanırdık. Yüzün üzerinde filmde rol alan aktör, 1980 senesinde sinemayı bırakmıştı. 64 yaşındaki aktör, 7 Ağustos 2011 tarihinde, Adana’daki evinde ölü bulundu. Sevim Demiroğlu ile evli olan panik ataktan muzdarip aktörün evinden sadece 50 Kuruş ve bol sayıda sayısal loto bileti çıktığı açıklandı. Erman’ın cenazesine ise 15 kişinin katıldığı söyleniyor.

Kırklareli’nin tek sinema salonu kapandı

queennothing | 26 July 2011 19:57

Ülkemizde siinema salonu olmayan iller arasına Kırklareli de katıldı. 2000 senesinde Kırklareli’nde faaliyete geçen Cine Plaza’nın işletmecisinin yaptığı açıklamaya göre sinemaya talebin az oluşu, salonu kardan çok zarara soktuğu gerekçesiyle kapanmak zorunda bıraktı. ‘Kırklareli sinemasına sahip çıkmadı’ diyen işletmeci Gürhan Toker, günde üç kişinin geldiği altı salonluk Cine Plaza’nın halkın korsana yöneldiği, dolayısıyla sinemaya para vermek istemediğini belirtti. Vizyona giren yeni bir filmi salona getirtmenin maliyetinin 15 ile 20.000 arası olduğunu belirten Cine Plaza ekibi, Temmuz ayında 250’den az bilet satmış.

Engelsiz Film Festivali

cansualtas | 18 May 2011 15:02

Engelsiz Film Festivali İstanbul’da ilk kez 21-27 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek. Kısa ve uzun metrajlı filmlerle toplum bilincinin güçlenmesini amaçlayan festival, engelli bireylerin yaşama katılımlarını amaçlamak ve bunları sinemasal olarak sunmak için izleyicilerini İstanbul’un çeşitli yerlerinde ağırlayacak. Engelli çocuklara yönelik “Resim Atölyesi” ve “Kısa Film Atölyesi” kurulacak olup festivale başvuran sinemaseverlerin de kısa filmleri sergilenecek. Sinema ve dizi sektöründen ünlü isimlerin jüri üyeliği yapacağı festival Hindistan ve Rusya’dan ödüllü kısa filmleri de gösterecek. Festivalde tekrar gösterime girecek filmler arasında Bal, Başka Dilde Aşk, Ses, Kaç Para Kaç, Abimm, Bornova Bornova, İki Dil Bir Bavul, 11 e 10 Kala, Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak gibi yapımlar bulunuyor.

“Yabancı”dan “yerli”ye yerini yadırgayan bir bakış

admin | 11 March 2011 10:46

“Televizyonda hangi dizileri takip ediyorsun” diye sorunca “Ben sadece Cnbc-e izliyorum” diyen hatırı sayılır sayıda insan var. “Mesela hangi diziyi” deyip ikinci soruya geçince duraksadı mesela bu sabit yanıtı verenlerden biri. Muhtemelen ikinci sorunun hiç gelmeyeceğini düşünerek. “Lost” dedi. “Başka” dedim. Kalakaldı. Oysa ki Lost, hiçbir zaman Cnbc-e’de yayınlanmadı…
Kimseyi eleştirmek ya da küçümsemek bana düşmez, sadece onları anlamaya çalışıyorum. Bu tavrın altında yatan nehri görmek, bu davranışı biraz kurcalamak istiyorum. Aynı mevzunun edebiyat, sinema, müzik versiyonu da var elbet. Türk yazarları beğenmeyip, melodramın melodramı, çok satan, sığ yabancı yazarları okuyanlar hatta muhtemelen okumayıp sadece ellerinde gezdirenler (bir de böyle bir sosyal grup var, onlar kendi başlarına, başka bir yazıyı hak ediyor), Zeki Demirkubuz’u, Nuri Bilge Ceylan’ı tanımayıp içi boş Hollywood sinemasını göklere çıkaranlar. Türk müzisyenlere burun kıvırıp, sırf yabancı diye cascavlak, klişe dolu melodilere meyledenler.

2. İ. T. Ü. Film Festivali

queennothing | 24 February 2011 23:53

İstanbul Teknik Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından düzenlenen İTÜ Film Festivali, ikinci yaşını kutluyor. Söyleşiler, film gösterimleri ve sinemaseverlerle birlikte atölye çalışmalarının gerçekleşeceği festivalde bir de kısa film yarışması yapılacak. Ulusal Kısa Film Yarışması adını taşıyan yarışmaya son başvuru tarihi 28 Mart 2011 olarak belirlendi. Festival, 11 ile 15 Nisan tarihleri arasında İTÜ’de. Ayrıntılı bilgi için resmi Facebook adresine bakabilirsiniz.