Film türlerinde en hoşuma giden korkudur. Yani korku diğer türlere göre beni oldukça cezbeder. Korku türünü çekmesi de zordur, her ne kadar bazıları komedinin daha zor olduğunu düşünse de.Korku filmi çekilir ama yanlış bir şey yapılırsa komediye kaçabilir. Oysa komedide bu yok. Ülkemizde korku türünün yeni yeni yapılmasından dolayı birkaç film hakkında bir şeyler yazmak istedim. Hem sinema filmleri hem de amatör/kısa filmler hakkında birkaç şey.

Çığlık (1949)
Çığlık (1949)

Aydın Arakon’un yönettiği, Muzaffer Tema’nın başrolünde oynadığı Türk korku filmi; Çığlık! Birçok yerde okuduğuma göre film kayıplardaymış.

Ölüler Konuşmaz ki (1970)
Ölüler Konuşmaz ki (1970)

Aytekin Akkaya ve Sırrı Elitaş’ın oynadığı, Büyükada’da geçen bir korku filmi. Çekimler oldukça ilginçti, özellikle aynalı oda sahnesi. Kahkaha atan zombi – vampir karışımı hortlak oldukça korkutmuştu beni açıkçası. Bu film aslında bayadır kayıptı. Genç yaşta hayata gözlerini yuman Sadi Konuralp kenarda köşede kalmış bir film şirketi deposundan bulup çıkarmış.

Şeytan (1974)
Şeytan (1970)

ABD yapımı Şeytan filminin Türk versiyonu ve tıpa tıp aynısı. Cihan Ünal başrolde. İzlerken ABD yapımıyla tamamen aynı olduğunu göreceksiniz.

Okul (2003)
Okul (2003)

Taylan Biraderler’in yönettiği korku/komedi filmi. Yapımcısı Sinan Çetin. İzlerken en başta beğenmiştim ama ortadan itibaren fazlasıyla Hollywood hayranlığıyla yapılmış bir film olduğunu anladım.

Büyü (2004)
Büyü (2004)

Ünlü oyuncuların rol aldığı 2004 yapımı korku filmi. Ben çok beğendim. Oldukça korkuttu beni.

Gomeda (2007)
Gomeda (2007)

Pek beğenilecek bir tarafını görmedim aslında ama Türk sinemasında böyle filmlerin çıkması çok ama çok güzel. Hiç korkutmadı ama komik duruma düşen bir film de değil hani.

Dabbe (2006)
Dabbe (2006)

Beni gerçekten ama gerçekten korkutan tek Türk korku filmidir. İlk dakikasından itibaren oldukça korkmuştum. Bu filmde ses efektlerine oldukça yüklenilmiş. Yönetmen Hasan Karacadağ yeni bir korku akımı başlatmaya hazırlanıyor sanırım.

Dabbe 2 (2009)
Dabbe 2 (2009)

İlk filmin devamı olan bu filmi ilki kadar beğenmedim aslında. Biraz komiğime gitti açıkçası ama yine de kullanılan teknik çok çok iyiydi.

Semum (2008)
Semum (2008)

Dabbe filminin yönetmeninden yeni bir korku filmi. Ve aynı zamanda bilim kurgu filmi. Bu film de ben çok beğendim. İzlerken bazı yerlerde korktum bazı yerleri de fazlasıyla gerçekçi buldum. Burak Hakkı ve Ayça İnci başrollerde.

Araf (2006)
Araf (2006)

Yönetmen Biray Dalkıran. İzleyip beğendiğim bir korku filmi. Sahneleri çok orjinaldi. Amerikan firmanın satın aldığı ilk Türk filmi. İzlemelisiniz.