bildirgec.org

deppthedepp

9 yıl önce üye olmuş, 4 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Şeytanın Ölüsü ”Fan Film”

deppthedepp | 07 August 2012 19:16

ŞEYTANIN ÖLÜSÜ
ŞEYTANIN ÖLÜSÜ

Evil Dead’i hemen herkes bilir. Beş gencin ormanda bir eve gitmeleri ve orada Ölüler kitabını bulmaları konu alınıyor. Sinir bozucu derecede korkunç bir film.

İşte bu filmin Türkiye’de hayran filmi yapılmakta. Bir grup kolejli genç konsere gitmek için yola çıkarlar fakat hemen kasaba dışında bulunan ormanın içinde arabalarının benzini biter. Gençlerden birisi benzin almak için kasabaya doğru gider. Diğer gençler ise ormanda dolaşmaya çıkarlar. Ormanın tam dibinde eski bir ev görürler. Meraklı olan gençler evin içine girdiklerinde Necronomicon Ex-Mortis yani kabaca tabirle Ölüler kitabını bulurlar. Bir de ses kaydı vardır. Orada daha önce yaşamış olan Profesöre ait bir ses kaydıdır. Kaydı dinlemeye koyulduklarında ormanda bir şey açığa çıkar ve gençleri birer birer avlamaya koyulur. Tüm vahşet ve korku sadece ormanla sınırlı kalmaz ve kasabaya sıçrar.

Filmin yönetmeni Yakup Bektaş, büyük bir Sam Raimi hayranı olduğunu her fırsatta dile getiriyor. En çok beğendiği korku filminin ise Evil Dead olduğundan bahsediyor. Fragmanını izlediğimizde Orjinal Evil Dead filminden alıntı olarak çekilmiş sahneler görmemiz mümkün. Peki bu filmde ufakta olsa Ash karakterine yer verilmiş mi? İşte onu izleyince göreceğiz. Az korku az komedi ve kara mizah.

1981 yılında Sam Raimi tarafından çekilen bir korku filmi klasiği olan Evil Dead günümüze kadar hep tartışmalarla gelmiştir. Ormanda ki kıza tecavüz eden ağaç sahnesi bir çok kesim tarafından kadın düşmanlığı olarak tanımlanmıştır. Filmin çekimleri yaklaşık 2 yıl sürmüştür ve bu zaman içinde oyunculardan bazıları işi bırakmıştır. Bunun üzerine Sam Raimi filmin devam çekimlerini dublörler ve mankenlerle yapmıştır. Sam Raimi daha sonra Evil Dead 2 ve Army of Darkness isminde iki yeni devam filmi çekmiştir. İlk filmin aksine bu devam filmlerinde daha az korkutucu unsur vardır. Evil Dead 2 ilk filme göre biraz değişik bir şekilde başlamaktadır. İlk filmde ki karakterler ikinci filmde yoktur. Sam Raimi hem devam hemde bir nevi tekrar çevirim yapmıştır.

Türk Korku Sineması

deppthedepp | 05 April 2012 12:14

Film türlerinde en hoşuma giden korkudur. Yani korku diğer türlere göre beni oldukça cezbeder. Korku türünü çekmesi de zordur, her ne kadar bazıları komedinin daha zor olduğunu düşünse de.

Korku filmi çekilir ama yanlış bir şey yapılırsa komediye kaçabilir. Oysa komedide bu yok. Ülkemizde korku türünün yeni yeni yapılmasından dolayı birkaç film hakkında bir şeyler yazmak istedim. Hem sinema filmleri hem de amatör/kısa filmler hakkında birkaç şey.

Çığlık (1949)
Çığlık (1949)

Aydın Arakon’un yönettiği, Muzaffer Tema’nın başrolünde oynadığı Türk korku filmi; Çığlık! Birçok yerde okuduğuma göre film kayıplardaymış.

Ölüler Konuşmaz ki (1970)
Ölüler Konuşmaz ki (1970)

Aytekin Akkaya ve Sırrı Elitaş’ın oynadığı, Büyükada’da geçen bir korku filmi. Çekimler oldukça ilginçti, özellikle aynalı oda sahnesi. Kahkaha atan zombi – vampir karışımı hortlak oldukça korkutmuştu beni açıkçası. Bu film aslında bayadır kayıptı. Genç yaşta hayata gözlerini yuman Sadi Konuralp kenarda köşede kalmış bir film şirketi deposundan bulup çıkarmış.

Şeytan (1974)
Şeytan (1970)

ABD yapımı Şeytan filminin Türk versiyonu ve tıpa tıp aynısı. Cihan Ünal başrolde. İzlerken ABD yapımıyla tamamen aynı olduğunu göreceksiniz.

Okul (2003)
Okul (2003)

Taylan Biraderler’in yönettiği korku/komedi filmi. Yapımcısı Sinan Çetin. İzlerken en başta beğenmiştim ama ortadan itibaren fazlasıyla Hollywood hayranlığıyla yapılmış bir film olduğunu anladım.

Geleceğin Sinemasının Kahramanları !

deppthedepp | 06 September 2011 10:13

Kısa film, büyük bütçelerle çekilen sinema filmlerinin atası sayılır bence. Çekilen ilk film zaten kısa filmdi öyle değil mi? Herkes bir filmim olsun ister ama yüksek paralar gerektiği için bu bir hayal olur. İşte bu noktada kısa film devreye girer. Çok küçük bütçelerle kısa sürede bir hikayeyi anlatır sinemacılarımız. Öyle kısa film çekerler ki gelecekte bunlar sinema filmleri için ilham kaynağı olacaktır. Gerek internette gerekse bazı yerlerde izlediğim kısa filmlerin yönetmenlerini araştırma fırsatım oldu ve bunları paylaşmak isterim:

İRFAN DEMİRCİ

Doğum Tarihi: 1986 / İstanbul
Filmografi: Refakatçi (2006) Doğum Günü (2005) Karartı (2004) Paradox (2003)
İlk filmi Paradox’u ve hemen ardından ikinci filmini izledim. Birkaç gün öncede Refakatçi isimli kısa filmini izledim. Git gide gelişme kaydeden bir yönetmen olduğunu düşünüyorum. Çektiği amatör klipler de bir harika.

EVIL DEAD (A Turkish Fan Film)

deppthedepp | 30 July 2011 14:19

EVIL DEAD (A TURKISH FAN FILM)

Evil Dead fan film
Evil Dead fan film

The Evil Dead‘i seyretmeyen korku filmi fanatiği var mıdır bilmiyorum ama benim en beğendiğim korku filmleri sıralamasında üst sıradadır. Her defasında izlerken beni etkileyen bir yapımdır. Gerek filmin konusu gerek geçtiği mekan beni çok ama çok etkiler. Günümüz korku filmlerinde bu filmden alıntılar görebiliriz.

Dünyada sayısız fan film yapılıyor. Türkiye’de ise genelde Star Wars hayranları kendi filmlerini yapıyorlar. Ve şimdi de The Evil Dead‘i görmüş olmak beni gerçekten mutlu etti. Gençlere her zaman böyle işlerde destek çıkılmasını benimseyen ben bu filmi izlemeyi sabırsızlıkla bekliyorum.