bildirgec.org

tost hakkında tüm yazılar

bölüm 1: sıradan bir sabah daha…

uyusuk kedi | 10 January 2012 18:42

gözlerimi açmam gerek. sabah olmuş. güneş ışığı kapalı panjurun arasından inatla gözümü hedef alıyor. aslında gözlerimi açmama neden gerek var güneş doğduysa, anlamıyorum. zaten güneş ışıkları geçip içimden gidiyor. o kalktı çoktan…ben daha gözlerimi açmaya karar veren kadar o çoktan kalktı. banyodan duşun ve onun sesi geliyor. büyük ihtimalle sıcacık suyun altında bağıra bağıra şarkı söylerken traş oluyor. her zaman yapar bunu… her sabah tertemiz suyla güne başlar. yataktan zorla atıyorum kendimi. oda hala yeterince aydınlanmadı… nasıl aydınlansın ki, panjurları açmadan girdi banyoya. sanırım panjurlarla onun ilgilenmesini beklemeliyim…yine…sonuçta benim yapabileceğim birşey değil. işte banyodan çıkıyor…ıslığını duyuyorum…aaaa…bu melodiyi hatırlıyorum. takıntılı halde izlediğim kore dizilerinin birinde bu melodi vardı…okadar çok anlatmıştım ki ona, sonunda o da izlemek zorunda kaldı benimle beraber. bu melido hem içimi canlandırıyor hemde dindiriyor…
yataktan çıkma vakti…yoksa birazdan yağatı ben yataktayken toplayacak ve o koca örtünün altında kalacağım.
mutfaktan da mis gibi kahve kokusu geliyor. sanırım ben yatakta tembellik yaparken o banyoya girmeden mutfağa girip kahveyi hazırlamış bile. gidip bir baksam iyi olacak, acaba oldu mu? o ne giyeceğine karar verene kadar ben de kahve kokusunun keyfini çıkarayım.
mutfağın haline bak. dünden kalan tencereler lavabonun ortasında içi su dolu bir halde bana bakıyorlar…”artık biri bizi yıkasın, dayanamıyorum boğulucam” der gibiler… üzgünüm tencereler, benden size hayır yok…en azından tabakları bulaşık makinasına yerleştirmiş… çöpleri de dışarı çıkarmış. güzel, en azından biraz daha az iş var. işte prensim geliyor.kot pantolon ve tshirt mü? işe gitmiyor mu? bugün günlerden neydi????

Kahvaltıda Mesajlı Tostlar

zabun | 25 December 2009 21:35


Kahvaltıda ekmek üzerinden twitter mesajlarını okumaya ne dersiniz?

Daha önce ekmek üzerine yazı yazabilen ekmek kızartma makinelerine ait konsept tasarımlar görmüştük. Bu tasarımların gerçeğe dönüşmemesinden sıkılmış olacaklar ki Evil Mad Scientist’ler, CNC Toast adını verdikleri bir makine icat etmişler. Makine, X-Y eksenlerinde hareket eden bir CNC tehgahın kafa kısmına, bir sıcak hava tabancası yerleştirilmesiyle oluşturulmuş. Tezgaha koyulan tost veya tortilla (lavaş) ekmekleri üzerine, istenilen yazı veya resimler kızartma yoluyla işlenebilmekte. Yazıcı/kızartıcı kafanın çözünürlüğü 10 DPI (2.5 mm).

[engadget] [evilmadscientist] [youtube video] [flickr]

portatif tost makinesi

sergun | 21 February 2009 18:40

Kim Been tarafından tasarlanmış bu portatif tost makinesi, spatulayı andıran biçimiyle alışılmış tost makinelerinden oldukça farklı. Seramik kaplı aleti, yağ sürer gibi ekmeğe sürdüğünüzde kızardığını görüyorsunuz.

Kahvaltıda ne istersin…

azadeath | 18 September 2008 14:25

Kahvaltı sırasında, ekmeğine bir ısırık atarken göz ucu ile de gazeteni okumak ister misin?
Electrolux tarafından düzenlenen Design Competition yarışmasında finalist Sung Bae Chang tarafından tasarlanmış bu icat ile bunu yapman mümkün…
Tarayıcı tost makinası ile USB üzerinden PC’ye bağlanıp sabah haberleri ve hava durumu da dahil olmak üzere ne isterseniz yükleyip ekmeklerinizin üzerinde bir desen olarak görebiliyorsunuz…

Bugün ne yesek?

stpdiddy | 16 September 2008 10:00

Uno
Uno

Uno Ekmek’ten yepyeni bir interaktif site. Eski görünümünden sıyrılıp flash tasarımı ile karşımıza çıkıyor Uno.
“Hangi yemeğin yanında hangi ekmek gider?” sorusuna lezzetli görsellerle cevap bulabileceğiniz sitede bir de Uno Yaşam diye bir bölüm var. Buradan da tarifler, diyet önerileri gibi çeşitli konularda bilgiler alabilirsiniz.

sağlıklı yağsız yiyecek için toast bags

Novorossiysk | 31 March 2008 00:52

Japonya’da gorunce “tam Japonlara yakisir” dedigim ama Belçikali olan bu yapismaz ve isiya dayanikli yapilmis Toast Bags tostlari yaparken yag kullanmadan pisirmeyi sagliyor. Ayrica su ve enerji tasarrufu sagliyor. Mikrodalga izgara ve tavada da kullanilan bu zamazingo bulasik makinesinde yikanip tekrar tekrar kullaniliyor. Ekolojik uretiliyor ve hic toksit icermiyor… Tek benim yerime kilo veremiyor… Tam temizligi seven ama pratik olsun diyen benim gibi tembellere gore. Detayli bilgi icin burada videosuve burada da Turkce bilgi verilmis burasi da uretici firmanin sayfasi.

Tost ekmeğinden reklam olur mu?

abacus | 04 February 2008 09:01

ekmek işleme sanatı!
ekmek işleme sanatı!

bir miktar para karşılığı ($5 $10 $20 $30 $40 $60 dolarlık ekmekler tükenmiş) istediğiniz bir yazıyı ya da bir websitesi adresini tost ekmeği üzerine yazıyorlar.

daha sonra üzerine birşeyler yazdırdığınız bu tost ekmeği sitenize giden bir bağlantıya dönüşüyor. tost ekmeği üzerindeki mesaj ne kadar etkili ve dikkat çekiciyse sitenize çekeceğiniz ziyaretçi sayınız da bir o kadar artıyor. tabi parayı bastırıp ekmeğinizi en üst sırada gösterme hakkınız saklı tutuluyor.

fikir kimilerine saçma gibi gelse de aslında var olmayan bir tost ekmeği üzerinden site sahiplerinin kazandıkları para ve çektikleri ilgi (şimdiye kadar 600 binden fazla sayfa görüntülemişler) takdiri hakediyor.

Radyo Tost Makinası, Ekmek Kızartıcı

atakner | 06 December 2007 19:32

Zamazing.org ahalisinden biri olarak bu zamana kadar kasetçalarından tutunda cdrom şeklinde olanına kadar birçok tost makinası görmüşlüğüm vardı fakat bu seferki çok daha kullanışlı… Radyo Tost Makinası… Pek yüksek teknoloji ürünü gibi gözikmese de kahvaltılarınıza lezzet katacağı şüphesiz. Ayrıca kolay ayarlanabilir termostat, defrost ve nem azaltma ayarları, sıcaklığı iletmeyen dış yüzey gibi birçok özelliği de içinde barındıran ufaklık Amazon.comda 40$ lık bir fiyata sahip. Yılbaşında ilginç ve yararlı hediye arayışında olanlara duyurulur…