bildirgec.org

abacus

11 yıl önce üye olmuş, 601 yazı yazmış. 7 yorum yazmış.

Dünya “Arama” Şampiyonası

abacus | 09 October 2008 20:18

Yarışmanın sponsoru Yahoo
Yarışmanın sponsoru Yahoo

Bir bilgi yarışmasına katıldığınızı düşünün. Ancak bu yarışmanın kuralları diğerlerine göre biraz farklı. Bu bilgi yarışmasında istediğiniz kadar ve istediğiniz yerden kopya çekebiliyorsunuz. Yeterki on soruluk yarışmayı en kısa sürede cevaplayın.

Yarışmanın mekanı internet olunca kopya çekmeye başlanacak ilk adreslerde doğal olarak arama motorları oluyor. Zaten yarışmanın altında yatan hinlik burada açığa çıkıyor. Son dönemde arama sonuçlarında yaptığı iyileştirmelerle Google’a meydan okumaya devam eden Yahoo, beni kullanan ödülü kazanıra getiriyor ve yarışmada dereceye girenlere son model bir laptop, gıcır gıcır bir Sony Playstation 3 ve bir Nokia N96 cep telefonu vaadediyor. Şuradan kedinin ciğere baktığı gibi siteye bakabilirsiniz zira yarışmada başarılı olsanız bile ödülleri almak için Hindistan vatandaşı olmanız gerekiyor.

Sitenizi renk körleri nasıl görüyor?

abacus | 28 July 2008 12:54

bildirgec renk körleri için siyah beyaz bir sayfadan ibaret
bildirgec renk körleri için siyah beyaz bir sayfadan ibaret

Şuradaki araç sayesinde web sitenizi renk körlüğü hastalığı olan ziyaretçilerinizin nasıl gördüklerini tespit edebilir ve yine sayfada bulunan bilgiler doğrultusunda web sitenizde renk körü ziyaretçilerinizi düşünerek hangi renkleri tercih etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

En çok para kazandıran işler

abacus | 21 July 2008 22:13

Askmen.com adlı internet sitesi U.S. Department of Labor‘dan derlediği bilgilerle Amerika Birleşik Devletlerinde en çok kazandıran işleri listelemiş. Listeye göre 10 ila 15 yıllık bir eğitim süresi gerektiren cerrahlık Amerika Birleşik Devletlerinde en fazla kazandıran işlerin başında yer alıyor. Listenin tamamı burada.

eBay’de satılık oy!

abacus | 06 July 2008 09:08

Daha önce ölü insanlar, uçan araba, savaş uçağı gibi ilginç satışlarla haber olan açık arttırma sitesi eBay, bu kez kasım ayında Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleşecek seçimler için oyunu satan bir kullanıcıyla haber oldu.

Max P. Sanders'in açık arttırmasına ilan kaldırılmadan 2 alıcı bile çıkmış
Max P. Sanders’in açık arttırmasına ilan kaldırılmadan 2 alıcı bile çıkmış

Oyunu açık arttırmaya çıkardıktan kısa bir süre sonra göz altına alınan Minnesota Üniversitesi öğrencisi 19 yaşındaki Max P. Sanders’in açıklaması ise bu açık artırmanın bir şaka olduğuydu.

Grand Theft Auto 4 için geri sayım başladı

abacus | 26 April 2008 13:32

oyunun üreticisi rockstar games tarafından basına dağıtılan ekran görüntüsü
oyunun üreticisi rockstar games tarafından basına dağıtılan grand theft auto IV ekran görüntüsü

Grand Theft Auto serisi dünyada 70 milyonun üzerinde kopya satarak bir fenomene dönüştü. Ekim 2007‘de Playstation 3 ve Xbox 360 platformları için çıkması planlanan daha sonra çıkış tarihi 29 Nisan 2008 olarak değiştirilen Grand Theft Auto IV, oyun tarihinde çıkışı sabırsızlıkla beklenen oyunlar listesinin birinci sırasına oturdu (Bu arada Grand Theft Auto IV’ün Xbox versiyonunun çoktan internete sızdığı yönünde söylentiler de var). Forumlar rockstar games tarafından oyunla ilgili yapılan açıklamaları anında üyelerine yetiştiriyor bloglar ve haber siteleri oyunla ilgili gelişmeleri ziyaretçilerine eksiksiz bildiriyor. Oyunları internet üzerinden satan Play.com haftalar öncesinden oyun için ön sipariş alıyor daha piyasaya bile çıkmamış bir oyuna olan ilgi gün geçtikçe katlanarak artıyor.

Grand Theft Auto IV‘e olan ilgiyi arttırmak için olsa gerek Rockstar Games yönetim kurulu başkanı Dan Houser Grand Theft Auto IV’ün insanların video oyunlarına olan bakışını değiştireceğini iddia eden açıklamalarda bulunuyor ve ekliyor: İnsanların Grand Theft Auto IV’ü bir öncekine benzer bulmasını istemiyoruz.

grand theft auto IV'de şehirde karşınıza çıkan herkesle etkileşime gireceksiniz
grand theft auto IV’de şehirde karşınıza çıkan herkesle etkileşime gireceksiniz

Amerikalı finans analisti Wedbush Morgan oyun piyasaya sürüldükten sonraki ilk hafta içinde altı milyon kopya satacağını öngörüyor.

grand theft auto IV  daha fazla kan ve daha fazla para vadediyor
grand theft auto IV daha fazla kan ve daha fazla para vadediyor

Oyuna medyanın, analistlerin ve en önemlisi oyun severlerin ilgisi ortadayken Grand Theft Auto IV’ü diğer Grand Theft Auto serilerinden farklı kılan ne birazda buna değinelim.

Kayıt olmadan internete girmek yasak!

abacus | 20 April 2008 13:04


önce kayıt sonra internet

Rusya internet kullanıcıları Rossvyazokhrankultura adlı devlet kuruluşunun aldığı ilginç bir kararla wi-fi kullanan cihazlarını kullanmadan önce kayıt ettirmek zorunda kalacak. Kullanıcıların internet aktivitelerinin kayıt altına alınmasını amaçlayan bu akıllara zarar uygulama ayrıca kayıt altına alınan her cihazın sadece bir tek kullanıcı tarafından kullanılmasını zorunlu kılıyor.

wi-fi cihaz kullanmak isteyen birine yapılan işkence cihazı kayıt ettirmekle bitmiyor. Rossvyazokhrankultura sözcüsü Vladimir Karpov’un açıklamasına göre bu işlem yaklaşık 10 günlük bir zamanda gerçekleştiriliyor.

En pahalı alan adları

abacus | 20 April 2008 09:00

Geçtiğimiz günlerde domain name (alan adı) brokerlığı yapan Sedo üzerinden 2.6 milyona satılan pizza.com ödenen rakamla bazılarımızı şaşırtsa da aslında şimdiye kadar en yüksek rakamla satılmış alan adları listesinin ilk onuna bile giremedi. yahoo tech yazarı Christopher Null’un verdiği bilgiye göre şimdiye kadar en yüksek fiyata satılan alan adları listesinin ilk onu şöyle:

1. Sex.com, 12.5 milyon dolar
2. Porn.com, 9.5 milyon dolar
3. Diamond.com, 7.5 milyon dolar
4. Business.com, 7.5 milyon dolar
5. Casino.com, 5.5 milyon dolar
6. Asseenontv.com, 5 milyon dolar
7. Korea.com, 5 milyon dolar
8. Wine.com, 3.3 milyon dolar
9. Creditcheck.com, 3 milyon dolar
10. Vodka.com, 3 milyon dolar

Wikipedia makalelerine abone olun

abacus | 13 April 2008 23:58

16. yüzyılda kuyumculuk yapan Nicholas Hilliard hakkında Macarca yaratılan sayfa Wikipedia'nın 10 milyona eriştiren makale oldu
16. yüzyılda kuyumculuk yapan Nicholas Hilliard hakkında Macarca yaratılan sayfa Wikipedia’yı 10 milyona eriştiren makale oldu

Geçtiğimiz günlerde Türkçe dilinde 100 bin makale sayısına, hizmet verdiği 253 dilde ise toplamda 10 milyon makale sayısına ulaşan Wikipedia kısa bir zaman önce makalelere XML Feeds (RSS & Atom ) özelliğini ekledi. eskiden wikipedia üzerinde bir hesap açıp ilgilendiğiniz konuları izleme listenize ekleyerek (ama sürekli bu sayfayı ziyaret etmek zorunda kalarak) takip edebileceğiniz wikipedia makalelerini artık bu makalelere abone olarak herhangi bir RSS okuyucuyla takip edebileceksiniz.

Wikipedi atom ve rss olmak üzere iki farklı seçenek sunuyor
Wikipedi atom ve rss olmak üzere iki farklı seçenek sunuyor

bunun için yapmanız gereken ilgilendiğiniz makale sayfasında üst kısımda yer alan geçmiş sekmesine tıklayarak önünüze gelen ekranda sol sütünda yer alan araçlar menüsünde bulunan RSS ya da Atom bağlantısını RSS okuyucunuza eklemek. Bundan sonra ilgilendiğiniz konularda Wikipedia‘da yer alan makalelerdeki değişiklikleri kolayca takip edebileceksiniz.