bildirgec.org

top gun hakkında tüm yazılar

Yönetmen Tony Scott yaşamına son verdi

shane | 21 August 2012 13:59

True Romance, Enemy of the State, Top Gun gibi pek çok ünlü filmin yönetmenliğini, yine birçok film ve dizinin yapımcılığını üstlenen başarılı sinema adamı Tony Scott, bir köprüden atlayarak hayatına son verdi. Yine onun gibi üst kalibre bir sinemacı olan Ridley Scott‘ın kardeşi olan Tony Scott, 19 Ağustos 2012’de, Los Angeles’taki Vincent Thomas Köprüsü’nden atlayarak intihar etti. Arabasında ve ofisinde sevdiklerine yazılmış notlar bırakan Scott’ın tedavisi mümkün olmayan bir beyin kanseri hastalığından muzdarip olduğu dedikodusu vardı. 68 yaşındaki Tony Scott’ın daha çok iş çıkaracağı beklenirken gelen bu ani ölüm, sinema dünyası için şüphesiz önemli bir kayba yol açtı.

Unstoppable (2010)

karacorlu | 07 March 2011 17:10

Durdurulamaz; yönetmenliğini Tony Scott‘un yaptığı 2010 yılının başarılı aksiyon filmlerinden biridir. Tony Scott’u Top Gun, Spy Game gibi unutulmaz aksiyon macera filmlerinden tanıyoruz. Başrollerinde ünlü aktör Denzel Washington ve Chris Pine oynamaktadır.

unstoppable
unstoppable

Bu sefer ki aksiyonumuz bir trende geçiyor. Kimyasal madde dolu bir kargo treni yapılan ufak bir hatanın katlanarak büyümesi sonucu makinisti olmaksızın raylarda ilerlemeye başlar. Kontrolden çıktıkça hızı artmakta ve aynı hat üzerinde karşı yönden de demiryolu şirketinin düzenlediği bir okul gezisinden çocukların bulunduğu bir başka trende gelmektedir.

Tom Cruise

queennothing | 22 October 2009 09:48

Thomas Cruise Mapother IV (bu ad, büyük-büyükbabasından beri devam eden bir gelenekti, Tom’un babası III), 3 Temmuz 1962 tarihinde New York, Syracuse’da elektrik mühendisi olan Thomas Cruise Mapother III ve özel okul öğretmenliği yapan Mary Lee’nin oğlu olarak dünyaya geldi. Kanada’da ikamet eden Robert Hopkins Public School ve yine Kanada sınırları içinde bulunan Henry Munro Middle School‘da eğitim gören Tom, eğitim hayatı boyunca yaklaşık 14 okul değiştirdi.
19 yaşına gelen Tom, sinemadan yana kullandığı seçiminin hayatını tümünden değiştirmesine izin verdi ve 1981 senesinde Brooke Shields ve Martin Hewitt‘in başrollerini paylaştığı ‘En İyi Müzik’ dalında Oscar adayı olan “Endless Love” (‘Billy‘ karakteriyle) adlı yapımda rol aldı. Aynı yıl, Harold Becker‘in yönetmenliğini yaptığı, Timothy Hutton, George C. Scott, Sean Penn ve Ronny Cox‘un rol aldığı “Taps” (‘David Shawn‘ karakteriyle) adlı yapımda yer aldı.
1983 yılında Tom, usta yönetmen Francis Ford Coppola‘nın yönettiği “The Outsiders” (‘Steve Randle‘ karakteriyle), Jackie Earle Haley ile birlikte “Losin’ It” (‘Woody‘ karakteriyle) komedisinde, Paul Brickman‘ın yazıp, yönettiği, kendisine Altın Küre adaylığı getiren “Risky Business” (‘Joel Goodsen‘ karakteriyle) adlı yapım ve “All The Right Moves” (‘Stefen Djordjevic‘ karakteriyle) adlı yapımda yer aldı.

Filmlerin Tadı Tuzu; Film Müzikleri

hoodly | 27 April 2008 14:19

Gerçekten ben bir film müziksiz olsa bize verdiği zevki, heyecanı ve düşünceyi tam anlamıyla yerine getiremezdi diye düşünüyorum. Bir aksiyon filminde onun için meydana getirilmiş bir müzik ile mi yoksa sadece oynayanların ve çevreden gelen seslerin duyulması ile mi daha güzel seyirlik bir film ortaya çıkar. Yada romantik bir filmde bizleri oyuncularla birlikte o sahneyi birebir yaşıyormuşuz gibi hissetmemize yardım eden bir müzik olmasa? Bir korku filminde o gerilimi ve korku duygusunu içimize işletecek bir müzik ile mi filmler daha bi tatlı oluyor. Ben de beni etkilen film müziklerinden bir liste yaptım. Umarım beğenirsiniz ve de tabiki es geçtiğim bir çok müzik olacaktır. Onları da siz tamamlarsınız artık?

Top Gun

linet | 16 April 2008 08:23

Top Gun1986 yılında başrollerini Tom Cruise ile Kelly McGillis in paylaştığı benim gençlik yıllarıma damgasını vurmuş filmdir. Top Gun 1986 yılının en çok hasılat yapan filmidir. Bu hasılata filme 3 kez giderek benimde katkım oldu sanırım.

1986 yılı liseye gidiyorum, allahım neden bizim okulda bir Tom yok diye hayıflanıp duruyorum. Çaylar yapılıyor o zamanlar, öyle barlar, clup lar yok yada var ben bilmiyorum. Gündüz gözüyle gidiyoruz bir yere dans müzikleri çalıyor en çok da take my breath away… Kız kıza dans edenler bile var, omuzlarımızda vatkalarımız saçlarımız ya önden dolma yapılmış yada Serpil Çakmaklı gibi kapartılıp mandal tokalarla tutturulmuş. Ama ben Kelly gibi saçlarım olsun istiyorum dümdüz saçlarım var oysa ki gidip perma yaptırıyorum, allahım sonuç felaket bir kuzucuk oluveriyorum kıvır kıvır.