bildirgec.org

tavuk hakkında tüm yazılar

Saatli Tarif Takvimi

witamin | 21 August 2010 21:52

Banvit yemek yapmayı sevenler için bir yarışma düzenlemiş. 11 Ağustos-9 Eylül tarihleri arasında sitede verilen her güne özel iftar menülerindeki ana yemeğin tarifini uygulayıp, fotoğrafını çekip siteye yükleyerek yarışamaya katılabilirsiniz. Ramazan ayı süresince devam edecek oylama sonucunda en çok oyu alan 1. yarışmacı Apple iPad 64GB, 2. yarışmacı Apple iPhone 3GS 16GB, 3. yarışmacı Apple iPod 160 GB kazanacak. Katılacak herkese bol şanslar.

Aklıma bir fikir geldiiiii…

| 18 August 2010 16:38

Aklıma bir fikir geldi.
Her gün motosikletle köyün dışına çıkıp latife teyzeden sarı yumurtalar alıyorum ya artık bizmde bir kümesimiz neden olmasın?
Düşüncem kabul gördü. Tavuktan iyi anlarım, dedi aşkım:)
Latife teyzecik teşekkürlerimle bize 4 tane tavuk satttı.
Kümes nasıl yapılacak derken, deha aşkımın aklına bahçedeki boş köpek kulubesi geldi. Hyvanları oraya tıktık.. O da ne tavuklarımız içerde yırtınıyolar. Alışırlar alışırlar yerlerini yadırgadılar ondan diye düşündük.. Gece uyku yok tavuklar uyumaz mı ya? Bizi de belki de komşuları da uyutmadılar.
Sabah kalktığımızda bi de ne görelim; Tvuklar kulübeyi devirmişler kulübe başaşağı duruyo. Kapıları kapalı olduğu için hala debeleniyo yavrucuklar ya…
Neyse kapıyı açtık, bunlar ok gibi fırlayıp üzerimize atlamazlarmı..
İnanmıyorum ya ben eve kaçtım, sevgilim hayvanlarla boğaz boğaza:)
Neyse tavuklarımız sakinleştiler biraz biraz, benim akıllım ” lan bunlar neye yumurtlamamışlar” demezmi.
koptum orda:)
Latife teyzeye anlattım hadiseyi kadın” yavrım küçücük köpek damıda tavukmu beslenir, tel örgülü bi minik bahçe işinizi görür” dedi..
Şimdi tel örgüleri var. arada bahçeye salıyoruz. Bu seferde yan komşuya kaçmazlarmı:). Onlarında kurtları var hayvan asabileşiyo tabi havhav da havhavv. offf ya …
Deha aşkımın aklına gelen en parlak fikir ne biliyomusunuz. Hayvanların bacak kısımlarına uzun ipler bağlayıp öyle salacak bahçeye. Onu da denedik bu seferde ipler birbirine dolanıyo ayıkla pirincin taşını. Bağları çözünceye kadar her tarafımızı paralıyo tavuklarımız…
Pes ettik sonunda tavuklarımızı latife teyzeye iade ettik…
“Madem köylüyüz artık hayvansız olmaz” dedi benim parlak zekam!
Eee napalım ki. dedim.
Keçi dedi keçi besleyelim. Keçiler uysal olurmuş. sütü de en sağlıklı sütmüş. peynir falanda yaparmışız.
Hatta kurban bayramında kesip afiyetle de yermişiz ( çok keser ya:)
Latife teyzenin keçileri de var, bakalım konuşmaya karar verdik…

Özel Soslu Tavuk Pirzola

diyetisyenaysen | 21 May 2009 10:17

Mutfağımı uzun zamandır atölye gibi kullanıyorum. Farklı lezzetler yaratmaya meraklı olduğum için ortaya ilginç ve leziz yemekler çıkıyor. Hepinizin eminim tavuk ızgara için özel bir sosu vardır. Benim bugün hazırladığım özel sosta daha önce denediklerinizden biraz farklı gelebilir. Özel sosun içinde fark ettiyseniz tuz bulunmuyor, onun yerine soya sosu kullanmayı tercih ettim. Eğer hipertansiyon hastalığınız varsa soya sosunu daha az kullanıp baharat miktarlarını artırabilirsiniz. Çünkü tuz ve soya sosu yüksek miktarda sodyum içerir ve tansiyonu yükseltir.

Zayıflama diyetlerinde hep haşlanmış tavuk göğüs önerilir. Oysaki doğru pişirme tekniği ve uygun malzemeyle yağ oranı göğüs etine oranla biraz fazla olan tavuk pirzolayı pek tabiki de tüketebilirsiniz. Yanında yiyeceğiniz salataya yağ koymaz, ayranınızı da light tercih ederseniz yağı dengelemiş olursunuz.

Kuluçkaya Tayyip Yatsın

tsu | 13 March 2009 09:50

http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=925828&Date=13.03.2009&CategoryID=77

Çok Avantajlı Fiyata Kazık! Tabii ki Turkcell’den…

Kursad639 | 27 February 2009 18:58

Rakiplerinin agresif satış politikalarına karşı hala durumu idare etmeye çalışan, 2-3 aylık düzenlediği kampanyalar karşılığında 12-24 aylık taahhütleri sözlü olarak iletmeden, insanları punduna getirip imzalatmaya çalışan bir GSM operatörüdür Turkcell.

Şimdi bu Turkcell efsanesinin geçmişine kısaca değinelim.

Öncelikle hepimiz biliyoruz ki ilk önce Telsim denen bir operatörümüz vardı. Başındaki şahısların sağolsun tutarsızlıkları, özel hayatları, daha sonra hükümetle yaşadıkları gerilimler Telsim’i tarihin tozlu yaprakları arasına yolladı. Tüm bunlar olurken bizim Turcell’imiz palazlandı, semirdi, kendini beğenir oldu. “Ben ne yaparsam doğru yaparım.” “Ben ne fiyat biçersem odur.” “Ben ne hizmet verirsem onu alırsın.” oldu. Halbuki ilk başta ne sevmiştik seni Turkcell. 1300 Alman Markı bozdurmuştuk da Turkcell hatlı telefon almıştık hat, kart, telefon dahil ta o zamanlar. Ne havamızı basmıştık.

Bir İki Satır AŞK…

admin | 25 February 2009 17:01

Unutulmaz aşklar, başlangıç diye nitelendirilen bir “selam”la başlar mı?

Hayır efendim başlamaz! Eğer başlasaydı şimdiye kadar o unutamayacağına inandığın aşkı yaşıyor olurdun zaten, Orda- burda milletin fotoğraflarına bakıp hayaliyle fantazi kuruyor olmazdın! Aşkın bir kimyası vardır der bazı bilmiş kesim! Eğer bu doğruysa; o aşk dedikleri şeyin porçözden farkı yok! Yaptığı tek şey, köpüre köpüre seni eritmekten başka bir şey değil! Bununla birlikte aşkı besin pramidin de yer alan bazı gıdalarla alakalandıranlara da dokundurmadan geçmek olmaz…

Aşkı, kakolu fındık ezmesini bir tatlı kaşığı ile ağzına alıp, damağına yapıştırarak, eme eme yemek gibi bir şey sanıyorsan… Yok annem o öyle bir şey değil! Daha çok kırmızı TURP’a benziyor; yedikçe gaz yapıyor bünyede…. Yada turşusu yapılmış küçük acı bibere! Bi’girişi bi’de çıkışı büyük olay… “Yandım Allah!…” dedirten cinsten.

Aşkın herhangi biri ile yaşanacağını sanıyorsan eğer daha çokk…kk beklersin! Çünkü o hiçbir zaman gelmeyecek… Doğru kişiyi bulup ona aşık olduğunu sanarsan da, bil ki; o senin cır cır olacağının habercisidir! Aşık olacağının değil… Kısa bir süre sonra da bünyen gereğinden fazla su kaybettiğinden mütevellit, anormal tepkiler vererek sana bunun bir yanılsama olduğu hakkında ciddi kanıtlar verecektir… Ama bu sizin suçunuz değil; Siz Türk filmi modunda tertemiz duygularınızla, varolduğuna inandığınız aşkınızın sezerciğisinizdir. Yani bütün suç karşınızdaki Erol TAŞ rolünü üstlenen “kötü karakter” oyuncusunda… Bu kişiler genellikle aşk literatüründe “yalancı” olarak nitelendirilirler. Çünkü yalanlarıyla duygusal bir kabızlık yaşatmışlardır size! Yalancılık onların icraa ettikleri en iyi meziyetleridir. Duygusal kabızlık yaşamış geniş bir kitleyi temsilen bu yalancı kesime bir çift lafım var;

hayvanlar yemekte..

nazokiraze | 18 February 2009 11:03

Evde olsun sokakta olsun bazılarımız hayvan beslemeye bayılırız. Evindeki kediyi, köpeği,kuşu en pahalı yemlerle besleyenler de var, lokantalarda yemek yedikten sonra artanları paketletip hayvanına götüren de. Birde kasaptan ucuz ciger alıp sokak hayvanları yesin diye yol kenarlarına bırakıp, onların yemelerini izleyen veya bayat ekmekleri ıslayıp cama,balkona koyarak soğukta zor durumda kalan kuşlara ziyafet çekenler.

Genellikle film veya çizgi filmlerde fare peynir, maymun muz, kesi süt, köpek kemik ,tavşan havuç yer. Gerçekten bu böyle mi diye merak eden oluyor mudur acaba? Aslında kedilerin süt içmesi zaten o kadar da faydalı değildir, sindirim sistemleri olumsuz etkileneceği gibi ishal de olabilirler. İlle süt içmek isteyen inatçı kediler için hayvan mağazalarında özel imal edilmiş süt tozları mevcut.

Köpekler bende her zaman değişik hisler uyandırır yemek konusunda, kızımın doğdugu dönem sahip olduğum Boncuk isimli St. Bernard-Terrier kırması köpeğim insandan farksızdı. Komşunun sadece sosis yiyen Alman kurduna inat karpuz,kavun yer, zeytini yedikten sonra çekirdekleri kenara bırakırdı. Hele antep fıstığı yemesi vardı, bazen onu ağaçkakan diye çagırırdım. Sonradan bana emanet bırakılan Doberman cinsi Zeus ise yolda,çöpte gördüğü kakalı çocuk bezlerini yiyerek beni hayal kırıklığına uğratmıştı. Köpek bok yemekten vazgeçmez sözü ne kadar doğruymuş o zamanlar anlamıştım.Coprophagia denilen dışkı yeme olayı aslında köpeklerde çok yaygındır ve bunu tedavi etmek olanaksızdır. En iyisi buna uygun ortam oluşturmamaya dikkat etmektir.

tavuk suyuna çorba

nazokiraze | 17 February 2009 08:41

Yıllar önce hayatıma giren önemli kitaplardan biridir Tavuk Suyuna Çorba . Ara sıra hafif birşeyler okumak istediğimde elime aldığım iyilik anlatan sıcak çorba tadında öykülerden oluşan kitap serisinden elbette bahsedeceğim ancak konu gerçekten tavuk suyuna çorba. Bu arada bu kitabı yemek tarifi kitabı zanneden kişiler de az değilmiş.

Kış aylarında sık görülen grip ve nezle türü hastalıklarda en çok aranan çorba türü olan tavuk suyu çorba hasta olan arkadaşlarımdan bazıları tarafından benden özel istek alan favori çorbalarımdan biridir.