bildirgec.org

sünnet hakkında tüm yazılar

oldu da bitti maşallah

nazokiraze | 27 April 2010 12:22

Nicedir düşünüyoruz bu çocuğu ne zaman sünnet ettiririz diye, travma yaşı denilen yaşta diye biliyoruz, elleşmiyoruz, ama her kafadan ayrı ses ailede o kadar hekim var hepsi ayrı telden çalıyor, enişte arkadaşına sormuş bu yaş (4.5) normal 6 dan sonra travma demiş, koskoca doktor bişey bildiği vardır elbet. Niyetleniyoruz o zaman yaz gelmeden yaptırıverelim diye.

Bir hafta sonu dayıoğluna danışıyoruz travma yaşı bu diyor (psikiyatri hekim olacak bir de) ama ben de oğlumu yaptıracağım diyor(onunki ile benim oğlum arasında 10 gün yaş farkı var) ya abi etme eyleme, aile içinde profesyonel ol diyoruz gülüyor. Başlarım travmasına eskiden böyle şeyler mi vardı, anestezi bile yoktu, karga tulumba kesiveriyorlardı diye konuşuyor. Hay Allah psikiyatri doktordan da onay çıktı , ne onay ama:D

Tamam o zaman gün alalım genel anestezi ile bitirelim bu işi derken yavru grip oluyor, bir hafta daha erteleniyor. İçimde bir sevinç bir hafta bir haftadır, yavrum bir hafta daha kurtuldu ama sevinçin arkasına gizli bir düşünce, biliyorum haftaya da diyeceğim ki,keşke geçen hafta oluverseydi şimdi ye atlatmış olacaktık diye. Arkadaşlar dalga geçiyor gelecek paraları, hediyeleri, altınları düşün hemen iyi olursun diyor.

Cumartesi sabaha gün alınıyor, sabah onda cerrah abisi onu bekleyecek, odası ayarlandı. Ancak sorun şu ki gece boyu ve sabah süt, su falan içmesin diye haber uçuruyor halası bize, en büyük sorun o oluyor, bizi alıyor bir düşünce bir kaç kere kalkar süt ister, gece istemezse mutlaka sabah ister, ne yaparız, ne ederiz.

Kutlu doğum haftası

nazokiraze | 06 April 2010 13:49

İslam peygamberi ,efendimiz Hz. Muhammed ‘in (S.A.V) dünyaya gelmesinin kutlandığı günlere Kutlu Doğum Haftası denir.Peygamber efendimizin doğum günü Mevlid Kandili olsa da (Hicri takvime göre Rebiülevvel 12) Miladi takvime göre doğduğu güne denk gelen 20 Nisan’ın da içinde olduğu hafta 1989 yılından beri Kutlu Doğum Haftası şeklinde anılmaktadır.Bir gelenek haline gelmiştir, çeşitli faaliyetlerle kutlanmaktadır. (Ne Merhametli Bir Peygamber)

nikah şekeri ve davetiye

engincoeo | 14 August 2009 00:23

www.nikahyolu.com

Sitenin Flex builder 3 ile yazılmış olan kısmı çoklu görüntüleme seçeneği ile kullanıcıları sıkıcı gezinme ortamlarından kurtarıyor. Evlilik ie ilgili kanunda belirtilen tüm hususlar yer alıyor. Davetiye, nikah şekeri şu an için yer alan ürünlerimiz. AS3 ile yazılmış güzel bir site. Yapımı hala devam ediyor fakat çok tavsiye ederim…

nikah şekeri
nikah şekeri

Sünnet suç sayılabilir mi?

kaankisisi | 18 June 2009 14:28

Daha önceki iki yazımızda, sünnet ismi verilen operasyonun İslam dininde yerinin olup olmadığını sorgulamış, daha sonra ise sünnet operasyonunun İslam’ a nasıl yerleştiğini bulmaya çalışmıştık.

Ancak sünneti sadece dinsel / geleneksel açıdan ele almak yetersiz. Sünnetin sonuçta tıbbi bir operasyon olduğu düşünülürse, hukuki ve tıbbi boyutlarını da irdelemek gerekir kanaatindeyim.

İnternette ufak bir araştırma yaparak, sünnetin tıp açısından fayda ve zararlarını, bu konuda yapılan çalışma ve öne sürülen fikirleri, yüzeysel olarak da olsa inceleme şansımız var. Kimi uzmanlar sünnetin penis derisi altında oluşacak bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları önlediğini, kimileri penis kanseri gibi hastalıklara engel olduğu, kimileri erken boşalmaya sebep olduğunu, kimileri ise tam tersi erken boşalmayı engellediğini öne sürerken, küçük yaşta geçirilen bu tip bir cerrahi müdahelenin psikolojiyi etkileyip etkilemediğini tartışan uzmanlar da var.

Sünnet İslam’ a nasıl girdi?

kaankisisi | 16 June 2009 22:44

Daha önceki yazımızda, sünnet ismi verilen cerrahi operasyonun İslam dini açısından yerini irdelemiş ve sünnetin İslam’ ın özü olan Kuran’ da yer almadığını, İslam’ a hadis-sünnet yoluyla girdiğini ancak hadis kitaplarının her konuda olduğu gibi bu konuda da çelişkilerle dolu olduğunu saptamıştık.

Sünnet, antik Mısır uygarlığından bu yana yapıldığı bilinen bir uygulama. Kaynaklar M.Ö. 5000 yılına kadar sünnet operasyonunun uygulandığı yönünde bulgular olduğunu söylüyor.

Azıcık Ucundan : Sünnet ve İslam

kaankisisi | 14 June 2009 11:57

Doktorsunuz… Bir anne-baba, elinden tuttukları 7-8 yaşlarındaki çocukları ile birlikte size geldiler ve sizden çocuğun kulak memesini, hiç bir tıbbi zorunluluk olmadan, “bu bizim geleneğimiz” diyerek kesmenizi istediler… Üstüne üstlük, bu operasyonun inançları açısından da gerekli olduğunu, ayrıca kulak memesinin şimdiden kesilmesi halinde, ileride bazı yaralanma ve hastalıkların önüne geçilebileceğine dair, tamamen öngörüden ve istatistiksel verilerden (Örnek : Kulak memesi olmayan insanların, kulaklarına taktıkları küpelerin bir yere takılması nedeniyle yaralanma riski % 0′ dır…) oluşan gerekçeler sıraladılar… Ne yaparsınız?

REGL PARTİSİ

BodrumSibel | 27 November 2008 17:32

Tabulara Son!
Tabulara Son!

Türkiye’de bir tabu halinde yaşanan reglin toplum tarafından ayıp, hala utanılacak bir konu olarak görülmesi beni çok sinirlendiriyor. Hatta utandırıyor!

Hep şunu merak etmişimdir; Erkek çocukları için, “oğlumuz artık erkek adam oldu” denip de sünnet düğünleri, davullu zurnalı kutlanıyorda, neden biz kızların kadınlığa ilk adım ve doğruganlığın başlaması anlamına gelen regl kutlanmıyor acaba?

Ha birde şu var: sünnet düğünlerinde cocukları hediyelere boğulup,bir ton altın takılıyor. Biz kızlara gelince koca bir tokat yiyoruz yahu…Neymiş adettenmiş. Regl olan bir kızın suratına bir tokat atılırmış…Hani bize hediye hani bize parti, kutlama vesaire..

Sünnet mi Okul mu? Çocuktuk o Zamanlar-*2

Culture Orange | 31 July 2008 16:56

Geçen haftaki bölümümzden özet görüntüler için tıklayınız…
Ece veya Merve’lerin ardından koşarak devam eden çocukluk dönemimiz o ana kadar adını sadece sırtında çanta ile giden gelen çocuklardan öğrendiğimiz bir kavram belirmeye başladı. Okul.

İlk başlarda belki banane dedik ama zaman geçiyor bizde çevremizde bizden küçükler gördükçe büyüdüğümüzü anlıyorduk. Eşek sıpası söylemleri yerini eşek kadar adam olduya bırakıyordu. Seni evlendirelim artık,sünnet olacak mısın,askere gönderelim seni artık gibi özdeyişler artmıştı.