bildirgec.org

spoiler hakkında tüm yazılar

filmlerin sonunu söyleyen 9 site

tembelyarasa | 08 September 2010 14:45

hiç, bir filmi izlerken sonunu göremediğiniz oldu mu?
veya sonunu çok merak ettiğiniz? bu durumda spoiler veren yani filmde olacakları söyleyen siteler var. bu siteler veri tabanlarında onlarca filmin sonunu barındırıyor siz de filmin sonunda ne olduğunu öğreniyorsunuz. yalnız baştan uyaralım
ben o filmi izleyecektim neden sonunu söylediniz diye kızmak yok. Merak ettiğimiz film sonlarına artık birilerine sormadan öğrenebileceğiz, bilgilendirici ve eğlendirici olması dileğiyle.


The Movie Spoiler

the movie spoiler oldukça kapsamlı bir site. bunu, veri tabanında yaklaşık 1000 adet filmin sonunu bulundurması nedeniyle belirtiyorum. isterseniz siz de izlediğiniz filmin sonunu gönderebiliyorsunuz siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Moviepooper

moviepooper the movie spoiler’dan aha kapsamlı bir site. 4.000 ve artmaya devam eden
film sonu arşivine sahip ve oldukça kullanışlı bir şekilde tasarlanmış. en son çıkan filmlerin sonunu görebilirsiniz siteye ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Wrong Turn serisi (Korku Kapanı)

gorcun | 19 December 2009 10:11

Ülkemizde ”Korku Kapanı” (Wrong Turn) olarak bilinen film serisi ilk olarak 2003 yılında sinema severlerin beğenisine sunulmuş. Yazının eleştirel bir yönü olduğundan spoiler uyarısı vererek yazıya devam ediyorum. Teen-Slasher (gençlerin katledildiği filmler) türünün sonu gelmeyen örneklerinden biri olan ”Wrong Turn”, klasik formüle uygun olarak gençlerin yanlış yerde yanlış zamanda bulunmalarından dolayı teker teker katledilmelerini anlatıyor. Tabii bu durumun izlenebilir olması ve hatta sevilmesi için yapılması gereken şeyler. Her ne kadar ”13. Cuma” (13th Friday), ”Cadılar Bayramı” (Halloween), ”Elm Sokağı Kabusu” (Nightmare on Elm Street), ”Teksas Katliamı” (Texas Chain Saw Massacre) gibi türün en eski ve kıdemli serileri yapılacak her şeyi yapmış olsalar da korku sineması izleyicisi bu durumu seviyor olmalı ki türdeş filmler günümüzde çekilmeye ve hatta seri haline gelmeye devam ediyor.

Another “Brick” In The Wall *

ashg | 14 November 2009 10:02

Uyarı: Bu yazı filmin sürpriz gelişmelerini açığa çıkarmaktadır. Lütfen filmi seyretmeden yazıyı okumayınız.

Yaratcılıkla ilgili basit bir önerme vardır: Tersine düşünmek yaratıcılıktır. Ama bu önerme her yerde her zaman geçerli değil. Rian Johnson’ın “Brick” inde de olduğu gibi…

“Brick”

2005 yapımı “Brick” Rian Johnson yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı film. “Brick” Güney Kaliforniya’ da bir lisede geçen aşk, cinayet ve uyuşturucu konuları üzerine kurulmuş. Yönetmen başlıca karakterlerini Amerikan gençlik filmlerinin klişeleşmiş tiplerinden farklı bir biçimde sunuyor: Sosyopatik seks düşkünü yerine tiyatro kulübünün kraliçesi, polis şefi yerine müdür yardımcısı, dedektif niyetine gözlüklü bir “inek”, kötü adam yerine adı çıkmış bir liseli uyuşturucu satıcısı, femme fatale olarak ise her Amerikan lise filminde mutlaka bulunan ponpon kız… Joseph Gordon-Levitt, kız arkadaşının öldürülmesinin ardından gerçeğe ulaşmaya çalışan ana karakter “inek dedektif” Brendan’ ı canlandırıyor.

Yönetmen bu ilk uzun metrajlı film deneyiminde bir kara film ekseninde türler karmasına beyazperdeye aktarmaya çalışmış. Oldukça zor bir işe girişen Johnson bana göre tüm filmi eline yüzüne bulaştırmış. Bunun nedenleri arasında öne çıkan ilk özellikler filmin bir bütünlükten uzak olan yapısı ve karmaşık bir olay örgüsüne sahip olması.

Hayatkurtaran yakın planlar
Hayat kurtaran yakın planlar

Filmin iki saate yaklaşan süresine rağmen sorduğu sorulara doyurucu cevap vermediğini düşünüyorum. Ayrıca filmin inandırıcılıktan uzak olan oyuncu seçimini ve canlandırdıkları karakterleri de ekleyebiliriz. Tüm bunlara rağmen “Brick” açılış sekansında öyküsünün en dramatik sahnesini seyircinin zihninde soru işaretleri uyandıran sürükleyici bir başlangıçla açılıyor.

film tutkunları için oldukça faydalı 9 kaynak

xerre | 10 September 2009 19:28

film izlemeyi sevmeyen hemen hemen yok gibidir. ister sinemada olsun ister evde kendi sistemimizle olsun, ister sevdiceğimizle ister tek başımıza olsun film izlemekten ayrı bir keyif alırız, mutluluk duyarız. yeter ki ilgi alanımıza giren bir film bulup izlemeye karar verelim. belki de bize mutluluk vermesinin başlıca sebebi de farklı bir hayal gücünden farklı farklı masallar dinlemektir.

bu bildiride, muhteşem bir film rehberi olacak 9 adet kaynağa yer vereceğiz.

1- sinema filmlerinin senaryolarına ücretsiz olarak ulaşmak

kağıt üzerindeki bazı şeylerin beyaz perdeye nasıl aktarıldığını görmek her zaman çok ilgi çekicidir. IMSDb, sinema filmlerinin senaryolarını barındıran internetteki en büyük kaynaklardan biridir. bu site sayesinde tüm favori filmlerinizin senaryosunu okuyabilir ve beyaz perdeye aktarılmadan önceki halleriniz görebilirsiniz.

Barcelona Barcelona Spoiler

| 17 January 2009 11:14

Birazdan okuyacağınız Barcelona Barcelona filminin spoiler içeren eleştirisi amiyane bir uslub ile yapılmıştır, okuyanların bu uyarı çerçevesinde değerlendirmeleri rica olunur.

vicky cristina barcelona
vicky cristina barcelona

Başına buyruk iki Amerikalı hatun barcelona şehrine giderler. Bu hatunlar kaldıkları evin sahipleri tarafından bir resim galerisine davet edilir. Orada scarlet yavrusu yani kristina, normal hayatta değil vermek, yüzüne bile bakmayacağı pörtlek gözlü ispanyol herife fena bakar. Orada herifin eski karısından bıçaklanıp boşanmış bir ressam olduğu bilgisini edinir.

türkçe bili yurmusunuz? (dikkat, lost spoiler’ı!)

OguzKagan35 | 26 April 2008 01:07

jj abrams ve ekibi nihayet türkiyeyede kancayı attılar. benjanin linus, bugüne kadar seni bize “odırsın lideri oln başdüşmanınız budur, vurun, koman, tiz kellesi vurula” deyu tanıttılar. lakin olası zaman-mekan bükücü aletinle tunus çöllerine düştüğünde karşına çıkan
bedevilere “türkçe bili yurmusunuz?” demen herşeyi değiştirdi, artık sen bizden birisin. biz böle duygusalız işte, hemmencecik seni arkadaş statüsüne koyduk, rol modeli diil be ollm, biraz daha bekle, o kadarda diil.

hele hele kızını öldürdükleri andan sonra black smoke a koşturup “koşun lan, gençleri aşaa mahallede sıkıştırmış dövüyolar pezevenkler” tadında katilleri yerden yere vura vura öldürttürmen, kızını öldürttüğü için seninde hemen çarls vidmora kan davası ilan edip “bende denin kızın öldürücem ulayn” demen seni biraz daha bize yaklaştırıyo yaw. ilerde türk kökenli olduğun senaryoya eklenirse şaşmam, gerçi tipten kaybediyosun ama belli olmaz bu senaristlerin ne yapıcağı.