bildirgec.org

sözlük hakkında tüm yazılar

Yerli Sözlükler ve Sosyal Ağlar

Cold Fusion | 05 September 2011 09:29

Bu yazımızda ülkemizdeki popüler sözlük ve sosyal ağlarından bahsedeceğiz.

İnsanların standart HTML kodlarıyla web sitesi tasarladığı günlerin üzerinden çok uzun zaman geçti, şimdiler gün geçmiyor ki yeni bir blog ya da web sitesi kurulmasın, hal böyle olunca insanların da bilgiye ulaşması son derece kolaylaşmış oldu, bu durum aynı zamanda bir dezavantajı da beraberinde getirdi, artık innternet yavaş yavaş bir bilgi çöplüğü haline gelmeye yüz tuttu.

Her internet kullanıcısının günlük yapacaklar listesinde kendince kalıplaşmış bazı uğrak noktaları vardır, kullanıcılar tabiri caiz ise bu sitelere uğramadan güne başlamazlar, hatta bazı uzmanlar bir bilgiye ihtiyaç duyduklarında öncelikle bu kaynakları tarayıp bilgi sahibi olmaya çalışırlar.

İşte Türkiye’de kurulan ve büyümüş ya da büyüme yolunda hızla ilerleyen bilgi kaynakları ve sosyal ağlar.

Ekşi Sözlük

En İyi Çeviri Siteleri

tekkita | 02 May 2011 17:06

İnternetin dünyada ve Türkiye ‘ de oldukça yaygınlaşmasından sonra bazı kitapların yerini, internet aleminde ki siteler ve dosyalar aldı.

Bunlardan biride sözlükler. Eskiden İngilizce – Türkçe sözlükler kullanırken , bunların yerini artık siteler aldı.

10 site keşfedelim

silver530 | 31 January 2011 18:24

1 – anonymouse: iz bırakmadan sörf yapmak isteyenlere

web’de gezinirken bilgilerini gizli tutmak isteyenlere 1997 yılından bu yana ücretsiz hizmet veren anonymouse ingilizce ve almanca arayüzlerini destekliyor.

anonymouse
anonymouse

2- acapela speech: telaffuzunuzun doğruluğunu kontrol edebilirsiniz

bilindiği gibi ingilizce kelimeler yazıldığı gibi telaffuz edilmiyor. eğer bir ingilizce kelime doğru telaffuz edilmezse anlaşılamıyabiliyor. ingilizce kelimelerin nasıl telaffuz edilidiğini sesli olarak dinleyebilirsiniz. program bu konuda doğru sonuçlar üretmede çok başarılı.

acapela
acapela

Sosyal Sözlük : FSözlük

adavut | 12 December 2010 15:08

FSözlük Logo
FSözlük Logo

FSözlük facebook bağlantılı herhangi bir konu hakkında bilgilerinizi, tecrübelerinizi paylaşabileceğiniz; aklınıza takılan herhangi bir şeyi sorabileceğiniz sosyal bir web sitesidir.

1 Haziran’da yayınlanan sözlük beta aşamasında olup devamlı geliştirilmektedir.

http://fsozluk.com

En İyi Bedava Sözlük ve Dil Araçları

koskun | 18 November 2010 12:00

Sizlere çevirim içi ve çevrim dışı kullanabileceğiniz toplam 8 adet sözlük ve dil aracı öneriyorum.

1-dictionary .netÇevirim içi olarak google servislerini kullanır.52 çeşit dili destekler. Bilgisayar kaynaklarını çok az kullanır.Çevirim dışı kullanamazsınız.

2-babelfish instant translation Aslında bir Firefox eklentisi olan bir sözlüktür. Çeviri aynı sayfada bir tooltip de gösterilir,böylece kelime çevirmek için yeni bir sayfa açıp kapamınıza gerek kalmaz. Firefox kullananlar için iyi bir eklentidir.

İlk Türkçe Roman ve Sözlük Yazarı: Şemseddin Sâmî

queennothing | 11 August 2010 10:35

Şemseddin Sami, Balkan Yarımadası; Arnavutluk‘ta; Berat yakınlarında bir kasabada; 1 Haziran 1850 tarihinde, beş çocuklu bir ailenin üçüncü oğlu olarak dünyaya gelen ansiklopedi ve sözlük yazarı, edebiyatçı; şair ve romancıdır. Fraşerlerden olan Sami, çocukluğunu Arnavutluk’un Güney’inde geçirdikten sonra, devlet hizmetinde çalışan ailesinin seçiciliği ve ahip olduğu imkanlar sebebiyle ilk eğitimini evde aldı, liseyi Zosimaea Lisesi’nde tamamladı ve medrese eğitimi aldı. Eski Yunanca, İtalyanca, Rumca ve sonradan önemli edebiyat eserlerini Türkçe’ye tercüme edeceği Fransız Dili’ni öğrendi. Ailesi gibi kendisi de Bektaşi Dergahı‘na üyeydi. Sami’nin hayatının o evresini sevgi, sükunet ve sakiniyet olarak tanımlayabiliriz. Maneviyatını geliştiren Bektaşilik, Sami’nin zaten içinde var olan çalışma aşkını pekiştirdi ve daha sonra kendisinin de belirttiği gibi, kalp yoluyla Allah’a ulaşmak, onun için çalışmak eylemini, bir gereklilik değil; ekmek, su gibi ‘olmazsa olmaz’ kıldı.

Dillere, edebiyat, tarihle fazla ilgili olan Sami, 21 yaşına geldiğinde eşi Emine Hanım ile birlikte Türkiye, İstanbul’a (Dersaadet) taşındı. Hayatını memurluk (Matbuat Kalemi) yaparak kazanan Sami, bildiği dillerin faydasını görmeye başlamıştı. Çeşitli makale ve yazışmaları çeviren Sami, Türk Edebiyatı’na verilmiş ilk roman olan “Taaşşuk-ı Talat ve Fitnat“ı yazmaya başladı.

Sözlüklerden Sivil Olanı

tenedian | 15 January 2010 13:00

bildiğiniz gibi, piyasada bir çok sözlük var. Neredeyse hepsi aynı görüntüde ve büyük bir bölümü aynı ya da çok benzer içerikte. ekşisinden uludağına, itüsünden, bilkentine ….
Aradan sıyrılan ve giderek ilgi çekmekte olan bir sözlükten bahsetmek istiyorum sizlere:
Sivil Sözlük.
Düzeyli, bilgi dolu, neşeli, iç karartıcı, ama hiçbir zaman sıradan ve sövgü dolu değil.

sivil sözlük
sivil sözlük

Manifestoları şöyle:

En Popüler Sözlük Tasarımları

majesty s infinity | 14 January 2010 16:19

Türkiye’de internetin bilgi paylaşımı ortamlarından bir tanesi de sözlükler. Oldukça fazla kullanıcıya sahip bu sözlüklerin de kendilerine has ve özgün tasarımları var. İlginç bir gezinti yapmak ve bu paragrafa konu olan tasarımları görmek ise sadece bir tık uzakta.

klasikler;

ekşi sözlük