bildiğiniz gibi, piyasada bir çok sözlük var. Neredeyse hepsi aynı görüntüde ve büyük bir bölümü aynı ya da çok benzer içerikte. ekşisinden uludağına, itüsünden, bilkentine ….Aradan sıyrılan ve giderek ilgi çekmekte olan bir sözlükten bahsetmek istiyorum sizlere:Sivil Sözlük.Düzeyli, bilgi dolu, neşeli, iç karartıcı, ama hiçbir zaman sıradan ve sövgü dolu değil.

sivil sözlük
sivil sözlük

Manifestoları şöyle:

Söyleyecek sözü olduğu halde bu güne kadar söyleyememiş, susturulmuş, korkmuş ama bilen, bildiğinin arkasında durabilen, tartışmanın üslup gereklerini yerine getirebilen, cümle avcılığı yapmayan, çabuk sinirlenen ya da hiç sinirlenmeyen, sinirlenip çabuk dinginleşen, film çeken/izleyen, kitap okuyan/yazan, resim yapan, fotoğraf çeken, heykel yapan, tiyatroyla didinen, dünyayı felsefenin diliyle anlayan/anlamaya çalışan/anlamak isteyen, hayata dair duruşu/bakışı olan ötekidir. ve kısaca ötekinin diliyle buradakine sesleniştir. baskı altına almak ya da baskıyı doğal sürece eş tutmak bu sözlüğün işi değildir. çelme takmayı sevmez, takmaya kalkanı hiç sevmez.birlikte üretmek, paylaşmak esastır. aynılık çarkına dişli olanların kerpeteniyiz efendim.sivil, sivilin haldaşıdır, sivilliğin tanımı yeniden anlamını bulana kadar bir sivil yazar bir diğer sivil yazarın el feneridir ve üstelik yolu bildiğimizi hiç söylemedik çünkü yol biziz. bu sözlüğe konu olacak her türlü birikim eksikliğimize delil olacaktır.koca koca kelimelerimiz ve hiçlik bilgimizle inat etmeye geldik. farkı anlatmak diye bir derdimiz yok, çünkü farkı anlamak için burada yazmak şarttır gibi bir bilgeliğe de açığız. yani sivil sözlük kendini bilir,kendini bilmez, akıllıdır, delidir, yoktur çoktur. inat cümlesi ile sizi selamlarız: varız.

Ve bir “sivil”yazarın satırlarından:”Mayıs ayında buraya başvurumu yaptım. Bir daha da uğramadım. Sanırım 4-5 ay kadar falan. Bu süre zarfında unutmamışım demek ki. Hayır sonra neden geldim, neden yazdım bilmiyorum. Geçenlerde bir başlık görmüştüm. Sözlüğün aşk acısını dindirmesi falan diyordu. Ya da benzeri birşey. Gerçekten haklılar sanırım.Şimdi size çıkıp diyemem, ya işte bilim , edebiyat, felsefe falan, o yüzden buradayım, işte çok kültürlüyorum, entelektüel bir birikimim varda, seviyorum da şöyle de böylede falan. Hayır yok öyle birşey. Açık ve net, ben kendim için buradayım. Kendim için yazıyorum. Kendim için okuyorum. Evet güzel oluşum. Gerçekten çok kaliteli ve seviyeli bir yer. Ama ben kendim için buradayım. Kafamı dağıtabiliyorum. Güzel şeyler okuyorum. Öğreniyorum, eğleniyorum, düşünüyorum, yazıyorum. Ve bunların hepsini de belirli bir seviye içerisinde gerçekleştirebiliyorum. Bu açıdan harika bir yer. Bazen hiç büyümesin istiyorum. Hep böyle kalsın. Hep burada yazı yazan o güzel yazarlar olsun istiyorum. Çünkü, popüler olunca büyüsü bozulur diye korkuyorum. İstemiyorum. Hep böyle kalsın. Hep böyle yazarlar olsun. Hep böyle olsun.Tek dileğim, büyün bozulmasın be sivil sözlük!”