bildirgec.org

renk hakkında tüm yazılar

Renklerin Ürün Ambalajı Üzerindeki Etkisi

| 30 May 2011 09:28

Süpermarketlerde ürün rafları arasında dolaşırken, farklı renklerdeki çeşitli ürünlerin değişik şekillerde ambalajlandığını görebilirsin.

Üreticiler neden belirli renkleri kullanır ya da bazı renkleri kullanmaktan kaçınır?

Herkes, renklerin belirli duygularla ilişkisi olduğunu bilir. Örneğin, niçin insanlar odalarının duvarlarının bazılarını sarıya, bazılarını pembeye boyar?

Ürünlere baktığımız zaman, üreticiler tüketicilerin ürünle duygusal bir bağ kurmalarını isterler.

Yeşil renk, ürünün bizim için ya da çevremiz için ne kadar iyi ve kaliteli olduğunu gösterir. Aynı zamanda ürünün daha sağlıklı, daha az yağlı ve daha az kalorili olduğunu bize işaret eder.

Kırmızı renk, saldırgan bir renktir. Ürün ambalajlarında sık sık kullanılır. Kırmızı renk bizi acıktıran ve susatan bir renktir.

BOB ROSS ( TRT 2’deki Kıvırcık saçlı ressam amca )

admin | 14 March 2011 11:13

Bob Ross, insanlara resim yapmayı sevdiren ressam…
Yarım saat içinde kendine yeni bir dünya yaratabilen tek kişidir.

Birçok mükemmel resim sanatçısı vardır. Fakat Bob Ross farklı ve özeldir. Onu özel yapan samimiyetini resimlerine işlemesidir. Kalem kullanmadan resim yapan, silgi kullanmadan yaptığı yanlışları düzeltebilen, siyahla beyazı rengârenk yapmayı başaran, siyah arka plandan parlayan güneş ışıklarını yansıtan, beyaz tuvalde kapkara geceyi resmeden mucize eller ona aittir.

Mükemmelin de ötesinde çok başarılı bir anlatım tarzı vardır. Hep aynı kelimeleri kullandığı halde her seferinde farklı bir konuyu anlatır. Ev yaparken ağaçtan bahseder ve ev çizerken ağaç yapmayı öğretir. Denizdeki dalgaları yaparken oradan hep bir geminin geçtiğinden bahseder. Geminin hızına göre dalgaların boyunu sınırlar. Büyük tepeler çizerken önce güneşin mesafesini ölçer. Gökyüzüyle tepelerin arasında mutlaka bir renk değişimi olur. Tepelerin güneşe bakmayan bölgelerini gölgelendirirken orda birilerinin dinleniyor olma ihtimalini göz önünde bulundurarak iniş çıkışlı, merdivensi bir yamaç yapar.

İYELİK EKİ

admin | 07 March 2011 15:17

Güne epey erken başlar, bir trene binersin; üç saatte gider üç saatte de gelirsin. Tüm gün ayaktasındır ama yorulmak nedir bilmezsin.
Hiç görmediğin yeşillerin seyrini sürerken aldığın keyfi fotoğraf makineni yanına almamış olmanın verdiği işe yaramazlık hissiyle nötrler, sonra kendine gelir ve oturur en manuel’inden göz merceklerini set up larsın. Arada çıkarır kağıdını kalemini, iki karalarsın, bir koku gelip konar burnuna sonra, bir ışık hüzmesi girer merceklerinden içeri… Olmaz, kısar da kısarsın merceğini; ışığın o cinsi içeri girmemeli; burnunu da tıkarsın sonra, o geçmişi duyumsamamalı; kalemine de tembih edersin, yanlış yollara sapmamalı.

Siyah-Beyaz

hurie | 12 February 2011 17:40

Binbir ses var kulaklarımda yankılanan,binbir renk insan var bu dar alanda.Duvarlar sarı,siyah görüyorum çokça insanlara karışmış.Her biri ayrı bir renkken siyaha bürünmüş insanlar.Niye bu kadar çok siyah giyer insanlar?Kalabalığa bakınca niye çokça siyah görürüz?Bilmiyorum ama siyah gürültülüdür.Birbirine karışmış siyahımsı insan sesleri kulaklarımda yankılanan.

Pembeden sarıya geçerken

zarifce | 09 February 2011 10:12

Gözlerini kapat, geçmişi düşün!
Nereden geldin? Ne haldeydin?
Bulunduğun zamanı, kim olduğunu düşün!
İnsanları, dost ve akrabanı,
Kaybetsen de, aileni düşün!
Faydan ne? Zararın ne?
Geleceği düşün!
Nereye gidiyorsun? Ne halde olacaksın?
Seni neler bekliyor?
Etrafındaki insanlar var olacak mı?
Sen var olacak mısın?
Gelecekten, faydan ne? Zararın ne?

30 Koyu Renk İlgi Çekici Web Site Tasarımı

ANDER | 15 January 2011 18:02

Web site tasarımlarında koyu renk gün geçtikce ilgi çekmeye başladı.Özellikle retro tarzı tasarımlarda görmeye sıkça başladığımız koyu renk sevdası hayli ilgi çekici bir hal almaya başladı.
Aşağıda, müzik,fotoğraf,tasarım vb. tasarım temalı koyu renk web siteleri sizleri bekliyor.İlham almak için birebir kaftan.

Efingo

Efingo
Efingo

versions

Verions
Verions