bildirgec.org

vectro

11 yıl önce üye olmuş, 18 yazı yazmış. 1 yorum yazmış.

GünlükKahve ile Ramazanda Kahve Keyfinizi Paylaşın

vectro | 01 August 2011 11:03

Kahve
Kahve

Taze kahve servisi sunan Günlük Kahve Ramazan ayının vazgeçilmezi Türk kahvesi keyfinizi ölümsüzleştirmek için şöyle bir facebook sayfası hazırlamış. Kahve keyfini fotoğraflayıp günlük Kahve facebook sayfasında paylaşarak katılabildiğiniz yarışmada en iyi ilk üç fotoğrafı çeken Günlük Kahve’den taze Türk Kahvesi Seti kazanıyor.

Yarışma konusu olarak kahve ve paylaşım seçilmiş. Sevdikleriniz ile kahve eşliğinde geçirdiğiniz keyifli dakikaları paylaşarak hediye kazanma şansını yakalayabilirsiniz.

Number1 ve Pırlant İş birliği ile En Baba Yalanlar

vectro | 08 June 2011 14:49

En Baba Yalanlar
En Baba Yalanlar

Number1 ve Pırlant İş birliği ile babalar gününe özel facebook yarışması En Baba Yalanlar yayında. Sayfa’da beğen butonuna basarak, duvarbölümüne babanıza söylediğiniz en muzur/sıkı yalanı yazın, en çok beğeni toplayan ilk üç yalan Pırlant’tan ödül kazanma şansını yakalıyor. Detaylı bilgi için http://facebook.com/EnBabaYalanlar adresini ziyaret edebilir. Yalanınıza güveniyorsanız yarışmaya da bir göz atabilirsiniz.

Yeni bir Sosyal Medya Pazarlama Aracı

vectro | 26 May 2010 12:59

Bildiğimiz gibi sosyal medyanın bu kadar popüler olmasının ardından pazarlamacılar ve markalar da burada yerini almakta geç kalmadı.

keenkong
keenkong

Ama popülarite ölçme nerde en çok ne paylaşılıyor. Kimler paylaşıyor gibi konulara detaylı ve istatiksel bilgilere ulaşmak halen oldukça zor. İşte kanadalı bu oluşum bu soruna bir çözüm getirmek ve daha çok pazarlamacılar ve markalara yönelik bilgi aktarmak amacıyla yola çıkmış.

Keenkong neler mi yapıyor.
– Twitter facebookta populer konulara ulaşabilme
– facebook gruplarından gönderilen mesajları indeksleme
– müşteriye görsel sunum
– uzun süren araştırma ve sunum ve maliyetlerini ve süresi kısaltmak

JQuery ile dinamik elementlere event atama ve erişim

vectro | 24 February 2010 10:49

öncelikle bilmeyen arkadaşlara kısaca sorundan bahsedeyim. Query ile sonradan istemci tarafında dinamik olarak oluşturacağınız elementlere hover, mouseover veya click gibi eventler atamaya çalıştığınızda jquery bunları algılamıyor. ve sizin oluşturduğunuz elementlere eventi uygulamıyor. yani en basiti

1
2
3
4
5
6
7
8
9
$("#seriler a").hover(function(){
alert("hover");
}, function(){
$("#seriler a").css("color","#cccccc");
});

JQuery ile paket sitelere istemci taraflı çözümler

vectro | 28 December 2009 11:33

Merhabalar, uzun bir aradan sonra JQuery’nin kurtarıcı olduğu bir hikaye ile karşınızdayım. Aslında burada çok az kod paylaşacağım ama bu tip bir sorunla karşılaşanlar için iyi bir çözüm olacağına eminim. Hem de kodaman yapısına çok uygun olacak bir paylaşım olduğunu düşünüyorum.

Hikayemiz şöyle : bir paket e-ticaret sitesi kullanıyoruz ve tema yönetim sistemi var ancak sadece istemci taraflı kodlara yani css html vs javascript müdahele edebiliyoruz. hazır bir paket olduğu için sunucu tarafında kod değiştirme gibi gereksinimler tam bir çile oluyor ve paketi satan firmamız ya değişikliklere ek ve biraz da yüksek ücretler, yada bu bir paket sistem o tarz birşey eklemeyiz gibi cevaplar veriyorlar.

Yüksek Teknoloji Ürünü Mekanik Saatler

vectro | 03 September 2009 11:52

Ne kadar teknoloji dijital yönde büyük devrim yaşamış ve gelişmesini hızla sürdürse de isviçre kökenli otomatik ve mekanik saatler hala prestijini koruyor. teknojilerine yenilerini eklemeye hızla gelişmeye devam ediyor.

70’lerde japonların quartz (pilli) saatleri ile büyük darbe yiyen bu sektör son dönemlerde ve günümüzde eskisi kadar olmasa da yükselişte. iwc, hysek, franck muller, seiko, omega, oris gibi üst düzey saatler firmaların yanı sıra yine değişik tarz ve kişilere hitap eden, spor, klasik modelleriyle birçok marka bu alanda faaliyet gösteriyor.

iwc grande complication
iwc grande complication

Aslında gelmek istediğim nokta daha çok mekanik teknojiler. tamamen insan aklı ve zekası ile ortaya çıkıp geliştirilmiş bu teknolojiler her ne kadar dijital saatler gibi hassas olmasa da yapımı ve üretimindeki emek, kalite ve ince işcilik kullanılan malzemeler bakımından saat kültürünü bilenler ve sevenler tarafından ilgi ile takip ediliyor ve kesinlikle kıymeti biliniyor. Ki günümüzde hemen hemen dijitalleri de yakalamışlardır.

Mekanikte dijitale nazaran işler biraz daha zordur çünkü bir enerji kaynağından her bir çarkın birbiriyle olan ilişkisi, etkileşimi ve doğru göstermesi tamamen bir yay enerjisine bağlıdır. Ve bu teknolojinin geldiği en son nokta tourbillon ile dijitaller saatler kadar şaşmaz saatler yapılabilmektedir.

Mekanik yapıya sahip oldukları halde şaşırtıcı teknojiler ile karşımıza çıkan bu saatlerden birkaç örnek

Resimde görmüş olduğumuz saat iwc firmasının tam bir büyük komplikasyonu ve saat adına ne varsa bulabileceğiniz bir ürün. Gelecek 500 yıl için takvim (perpetual takvim), ay fazlı gösterim (ay evreleri), dakika çalar (kısmen alarm) ve daha birçok özelliği içinde barındamakta. daha detaylı bilgi için buraya ve şurayagöz atabilirsiniz. özellikler basit gelebilir ama tamamen pilsiz ve kendi kendine kurulan mekanik bir teknoloji için oldukça üstün bir yapıya sahip. ki kopya saatlrini bile 5-10 bin dolarlara ancak bulabilirsiniz.

jQuery’e ile akordian menu yapalım

vectro | 06 July 2009 10:12

Merhabalar yine bir jquery dökümanı ile burdayım, her ne kadar kısa olsa da jQuery’ye başlamayaı düşünenler, gözü korkanlar, yada ufakdan bişeyler denemek isteyenler için faydalı bir yazı olacak.

Bu yazıda gerçekten jquery felsefesine çok güzel uyan bir örnek yapacağız.
The Write Less, Do More deyip başlıyoruz. klasik açılıp kapanan içerik yapacağız bunun bir çok örneği var ama 4 satırlık kod için niye hazır kullanalım ki 🙂 ben de bu kadar kolay olacağını beklemezdim açıkcası.

neyse bir içerik bir de head sınıfımız var. 3 tane div ile bir örnek deneyecğiz.
sınıflarımız burada.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
body,td,th {
font-family: Arial, Helvetica, sans-serif;
font-size: 9px;
color: #333333;
}
.header
{
width:530px;
padding:5px;
height:20px;
cursor:pointer;
font-size:12px;
font-weight:bold;
border:1px solid #CCCCCC;
background-color:#FFFFCC;
background:url(pop_02.jpg);
}
.content
{
width:500px;
padding:20px 20px 20px 20px;
height:150px;
display:none;
border:1px solid #CCCCCC;
background-color:#FFFFCC;
background:#E4EEF1;
}

Processing.js Görsel işler için js kütüphanesi

vectro | 02 July 2009 12:46

jquery yaratıcısı ve baş programcısı john resig tarafından geliştirelien ve grafiksel ve görsel işlemler yapmanızı sağlayan bir javascript kütüphanesi olan Processing.js ile grafiksel işlemler yapın.

bende jquery sitesinde gezinirken farkettiğim kütüphane insanı en az jquery kadar hayrete düşünüyor ve javascriptin sınırlarını zorluyor. şahsen js’nin bu kadar şeyin üstünden gelebileceğini düşünmezdim.

Grafiksel efektler yanı sıra animasyona yönelik de bir işlemi

Jquery & Asp.net Rating (Oylama) Sistemi yapalım

vectro | 01 July 2009 20:41

Merhaba arkaşlar jquery’de bende yeni olmama rağmen kesinlikle keyifli bir teknik olduğunu söylemeyeliyim.neredeyse ilk çalışmam sayılacak bu örneği sizlerle paylaşmak istedim.

star rating
star rating

hazır scriptleri bulunduğu halde ben hem kendimi denemek hemde bu süreçte daha iyi öğrenmek için klasik yıldız oylama sistemi yapmaya çalıştım. burada ajax, jquery ve asp.net kullanarak yaptığım yıldız oylama sistemini anlatacağım.

öncelikle ekran görüntümüzün nasıl olacağı hakkında bir fikir edinelim.

div yapımız
div yapımız

gördüğünüz gibi son derece basit div yapısı var. html kodları şu şekilde

1
2
3
4
5
6
7
8
9
<div id="oy">
<div class="s1" id="sa1"></div>
<div class="s1" id="sa2"></div>
<div class="s1" id="sa3"></div>
<div class="s1" id="sa4"></div>
<div class="s1" id="sa5"></div>
</div><div id="sonuc">
</div>

Google’dan sosyal ağ atağı

vectro | 21 April 2009 11:35

google profiller
google profiller

Google facebook,myspace,bebo gibi sosyal ağların gördüğü ilgiden biraz rahatsız olmuş olacak ki Yeni bir sosyal ağ projesine imza atıyor. daha önce de orkut.com’u satın alarak kısmen başarısız bir sosyal network deneyimi yaşayan google pes etmiyor.

google profil
google profil

Diğer ağlardan farklı olarak bu yeni ağın google hizmetleriyle bütünleşik çalışağı söyleniyor. yani network’ünüzdeki kişilerler gtalk ile sohbet vb işlemler gerçekleştirebilecekmiş.

Ayrıca yaygınlaşan google apps engine ile de geliştiricilerin çeşitli uygulamalar ile sisteme katkı sağlaması bekleniyor.