bildirgec.org

oskar hakkında tüm yazılar

2000-2009 en iyi film oskar ödülünü alan filmler

silver530 | 15 December 2010 15:00

2000-2009 en iyi film akademi ödülünü alan filmler:

2000: Gladyatör / Gladiator

2001: Akıl Oyunları / A Beautiful Mind

2002: Chicago

2003: Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü / The Lord of the Rings: The Return of the King

CENNETİN ÇOCUKLARI, DÜNYA CEHENNEMİNDE

sahaf1976 | 15 August 2010 10:58

Düşük bütçeli bir filmdi. İran’da Majid Majidi tarafından 1997 yılında seçilmişti.
İki yıl sonra, 1999’da Oscar’a aday gösterilince tüm dünya bu filme ve filmin yönetmeni Majid Majidi’ye çevirdi gözlerini, anlaşılan o ki henüz bu durumdan rahatsız olan da yok…

Cennetin Çocukları sıcacık ve küçücük bir hikayenin doğru anlatıldığında izleyiciyi; kan, çıplaklık, patlamalar, büyük dramlar, argo vs olmadan da filmin içine çekmenin mümkün olduğunu gösteren önemli bir film.

Filmin merkezindeki Ali ve kız kardeşi Zehra aynı zamanda saflkları, bozulmamışlıklarıyla “cennetin de çocuklarıdır” ve malesef dünya denen bir cehennemde yaşamaya yazgılıdırlar.

Ali tüm aileyi çepeçevre sarmış olan amansız bir yoksulluğun pençesinde, kızkardeşinin ayakkabısına kimbilir kaçıncı kez pençe yaptırır. Zaten film de tamiratı yapan ayakkabıcının hünerli ve yaşanmışlığı hemen farkedilen ellerinden açılır. Fakat kaybeder Ali ayakkabıları. İki kardeşin okula devam edebilmeleri için tek çareleri vardır artık…

Büyük Adam, Büyük Film: GLADIATOR

toz66 | 10 June 2008 10:12

Tarih, büyük medeniyetler, savaşlar, askerler, insanlık ve insanlık dışı olaylar… Bu filmde bütün bunları görmek mümkün..

Roma imparatorluğunda bir cengaver: General Maximus… General Maximus’un üst üste kazandığı başarılı savaşlar sonunda tek bir amacı vardır; karısının ve çocuğunun yanına dönmek. Fakat aldığı büyük zaferler sonucunda, İmparatorun güvenini kazanmış ve İmparatorun “ikdidara sahip çık” emrinden sonra imparatorluğun varisi Commodus tarafından kıskanılmıştır. Commodus, babasını ve Maximus’un ailesini öldürme kararı alır. Fakat Maximus ölümden zor kurtulur sonunda bir köle olur. Ve gladyatör savaşlarına katılır. Artık general’in tek bir hedefi vardır; kölelikten kurtulup karısının ve çocuklarının intikamını Commodus’tan almak.

Kimilerinin (benim gibilerin) hayatında büyük etkisi olan bu film eminim bütün dünyadaki sinema severlerin de sinema serüveninde büyük etki yaratmıştır. 2001 yılı Oscar‘ında 12 dalda aday olmuş, 5 dalda Oscar ödülü alan film, sinema koleksiyoncularının da önemli filmlerindendir…Russell Crowe’ın muhteşem oscarlık oyunculuğu ile film “en iyi film” ünvanını sonuna kadar hak ediyor…

başkalarının hayatı/Florian Henckel von Donnersmarck

astral | 30 March 2007 02:00

Florian Henckel von Donnersmarck’ın yönetip senaryosunu da kendisinin yazdığı filmde, Martina Gedeck, Ulrich Mühe, Sebastian Koch, Ulrich Tukur başarılı oyunculuk çıkardılar.

Filme giderken içine kapanık, anlaşılması zor bir film sanırım dedim. İlk sahnesinde aldı beni oysa. Aşk, ihtiras, yalnızlık, sistemin tutsakları olmamızın sorgulanması, kaçış yollarının analizi, bir istihbarat memurunun dinleme cihazıyla başkalarının hayatını dinlerken tüm hayatı ve kendini sorgulaması.

Adamın kadını sevmesi. Kadının sevgisi, sevgi miydi düşüncesi… Peki, öyle bir sistemde nasıl olabilirdi diye yorulmak…