bildirgec.org

note hakkında tüm yazılar

Geleceğin enstrümanı: Kitara

konami | 22 December 2010 09:57

Teknolojinin gitara uygulanmış versiyonu: Kitara. Misa Digital Instruments firması tarafından üretilen Kitara’yı çalmak aynı bir gitarı çalmak gibi fakat büyük bir farkla: Kitara’da tel yerine dokunmatik bir ekran bulunuyor. Gövdesine klasik bir gitarda olduğu gibi 24 perde bulunuyor fakat perdelerde tel yerine 6’şar adet düğme kullanılmış. Bu durum gitarın çalınmasını kolaylaştırıyor.

Yeni Siteler Keşfedelim – XV

Atomic Bomb | 11 October 2010 15:00

Springpad: Daha önce not almak için kullanabileceğiniz sitelerden bahsetmiştim. Ancak bu site not almanın ötesinde bütün yaşamınızı organize edebilecek kadar işlevsel. İzleyeceğiniz filmler, yapacak listeleri, planlar, alarmlar, alışveriş listeleri, tarifler… her şeyi sığdırmak mümkün.

Rapgenius: Eğer rap müziği dinliyorsanız takip etmenin de, anlamanın da zorluğunu biliyorsunuz demektir. Bu site rap müziklerinin sadece sözlerini değil, sözlerine kaynaklık eden şeyleri de açıklıyor. İyi düşünülmüş.

notable: bu site web sitelerinin resmini çekip üzerlerine yorum bırakmaya ve bunları paylaşmaya yarıyor. İşlevlerini açıklayan şu videoya bakabilirsiniz.

Unutmamak için not alın!

Atomic Bomb | 20 September 2009 17:20

Bilirsiniz, not almak önemlidir. Hele unutkan biri veya aklınızda tutamayacağınız kadar bilgi taşımak zorunda iseniz. Gün içinde not almayı gerektirecek çok şey yaşayabilirsiniz. Telefon numaraları, adresler, buluşmalar, evden istenilenler… Ne derler: Akıl defter değil! İşte bu yüzden size sadece kendi bilgisayarınızdan değil, dünyada internete bağlı her yerden ulaşabileceğiniz 7 site önereceğim.

Bildirgeç’te gezinirken bu bildirime denk geldim, yorumlarda da belirttiğim gibi, ordaki bir link beni bu yazıyı yazmaya itti. Biraz araştırma yaptım ve istediğim tarzda siteler keşfettim.

1. Google Notebook

Evet, Google her şey yapar da bu hizmetten eksik kalır mı? Kalmaaz. Türkçe dil seçeneği olan bu Google hizmeti ile birden çok not defteri oluşturabilirsiniz. Bu not defterine not alabilir, bu notları düzenleyebilir, yorum yapabilir, bunlar internette yayınlayabilirsiniz. Bu bir Google hizmeti olduğu için Google’ın diğer hizmetleriyle birlikte kullanabiliyorsunuz. (örn: Google Docs) Detaylı bilgi için: Buraya.

2. mynoteIT

Bu site öğrencileri hedeflemiş ve biraz daha kapsamlı düşünülmüş. Notlarınızı ders ders ayırabilirsiniz. Ödevlerinizi ve yapılacaklarınızı not edebilirsiniz, bilgisayarınızdan dosya upload edebilirsiniz. Diğer kullanıcıları arkadaş olarak ekleyebilir, sık kullanılanlar listesi oluşturabilirsiniz. Ayrıca kullanıcıların bir de profil sayfası var. Bu profil sayfasının amacı, aynı okuldan, kurstan kişileri birbirine bağlamak.

Google Notebook’a 17 Alternatif

pinkfloyd | 01 April 2009 09:45

Google’ın geçtiğimiz günlerde duyurduğu üzere firma, Google Notebook servisinin gelişimini durdurdu. Kimileri servisin hayatta kalması için imza kampanyası düzenlerken, rakip servis Evernote, Google Notebook içeriğinin aktarımını destekliyor. Eğer gerçekten kullanışlı Evernote servisine henüz kanınız ısınmamışsa, o zaman alternatiflerinizin neler olduğunu bilmek ister misiniz?

İster iş toplantıları için not tutmak olsun ister üniversite notları, ya da akşam dışarıya çıkmadan önce unutmamanız gerekenler için not tutmak olsun, piyasada pek çok farklı amaca hizmet eden pek çok not tutma uygulaması bulunmaktadır.

Windows’taki “Not Defteri” ya da Mac OS X’teki “TextEdit” uygulamalarının suyu mu çıktı diyebilirsiniz, haklısınız da. Ancak aşağıdaki en iyi 17 not tutma uygulamasının sunduklarını gördükten sonra fikrinizi değiştirebilirsniz.

Siz notlarınızı nerede tutuyorsunuz? Yorumlarınızda belirtin.

İş Amaçlı Not Tutumu

Jjot – Post-it notlarından esinlenmiş kullanımı kolay arabirimi üzerinden toplantılarınız sırasında notlarınızı tutabilirsiniz. Dilerseniz sizinle birlikte aynı toplantıya katılanlar ile birlikte notlarınızı paylaşarak aynı proje üzerinde birlikte çalışabilirsiniz.

Microsoft OneNote – Her ne kadar OneNote ücretli bir servis olsa da, sadece Microsoft Office ailesi programlarına aşina olanlar bu uygulamayı daha tanıdık bulacaklardır. Hizmet hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak kullanılabiliyor.

Springnote – Springnote, bireysel not defterlerinizi dilediğiniz kişilerle paylaşabilmenizi ya da başkaları ile aynı not defteri üzerinde çalışabilmenizi sağlıyor. Servisin ayrıca iPhone uygulaması da mevcut. Bu sayede bilgisayar başında olmadığınız zamanlarda da notlarınıza göz atabilirsiniz.

masaüstüne not almak için kullanışlı bir program?

Buremba | 26 June 2008 16:41

eskiden bunun için google desktop kullanıyordum ancak sağda yer kaplayan ve çok da işime yaramayan kenar çubuğu gözüme pek hoş gözükmemeye başladı. kısacası google desktop kenar çubuğundaki gibi basit masaüstünde devamlı duracak bildirim alanında simgesi olacak göze de güzel görünen bir not alma veya yapılacaklar listesi oluşturma programı var mı?

Hatırlatıcı notlar oluşturun ve yanınızda taşıyın

spy1983 | 24 February 2008 23:02

Şu an için oldukça fazla bulunan post-it tarzı hatırlatıcı not alabileceğiniz programlar mevcut, ancak Hott Notes birkaç değişik özelliği ile masaüstünüzde kullanmak üzere denenebilecek bir program.
Masaüstünüze yapıştıracağınız notlar renklendirilebiliyor, boyutları ve şeffaflıkları ayarlanabiliyor. Ayrıca bu program 3 farklı not şekli sunuyor: Standart, yazı stili notlar, kutucukları olan yapılacak işler (to-do checklist) ve çizilebilen notlar.
Hott Notes aynı zamanda taşınabilir olduğundan istediğiniz bir masaüstüne hatırlatıcı notlarınızı götürebiliyorsunuz. Oluşturduğunuz herhangi bir nota da alarm eklemeniz mümkün.
Hott Notes Windows için ücretsiz bir yazılımdır.

Cornell not alma tekniği

merhum | 12 December 2007 12:46

Not almak hem öğrenim hem de iş yaşamında başarılı olmak için çok önemli bir yöntem. Cornell tekniği olarak adlandırılan bu not alma tekniği organize etme ve özetleme açısından iyi bir yapı. Sistem not almanın 5R kuralı üstüne kurulu: record (kaydet), reduce (azalt), recite (ezberle), reflect (yansıt) ve review (gözden geçir).

Yapı şu şekilde işliyor:

Sağda notlar sütunu var. Buraya kısa cümleler halinde notlar alınır, gereksiz cümleleden kaçınılır, mümkünse kelimeler kısaltılır. örnek yerine örn., birinci yerine 1. Vb.

note2email

eburhan | 22 September 2007 18:28

Note2email, herhangi bir e-posta adresine text mesajları gönderebileceğiniz basit ve kullanımı kolay bir web uygulaması.

Note2email, üyelik kaydı gerektirmiyor. Bu sayede web sitesine girip, karşınıza gelen formu doldurarak notlarınızı bir e-posta adresine hızlıca gönderebiliyorsunuz. İşin güzel yanı ise, gönderilecek olan text mesajını şifreleme imkanınız da mevcut.

Death Note

| 27 June 2007 17:29

Bir defter düşünün, deftere yazdığınız isimlerin sahipleri ölüyor. Bir anime düşünün, vurdulu kırdılı aksiyonu en düşük seviyede ve zihin çelen türlü diyalogların döndüğü durgun ve boğucu bir atmosfer üzerine kurulu. Son yılların en özgün animelerinden birinden söz ediyoruz: Death Note.

Kurgu:
Öteki dünyada Shinigami adındaki Ölüm Tanrıları, ölümleri defterleri ile kontrol ederler. Yaptığı işten sıkılan bir shinigami, defterini Dünya’ya bırakmaya karar verir. Düşen defter, Dünya’daki yüksek suç oranı ve adaletsiz sistemi sorgulayan, sıkılmış, son derece zeki bir lise son öğrencisine denk gelir. Defteri bulduğunda gerçek olup olmadığını bir gaspçıda test eden genç, aldığı sonuç karşısında dehşete kapılır ve kendini Dünya’nın yeni kurtarıcısı gibi görmeye başlar. Her ne kadar suçlular, defterin sayesinde ölüm ile cezalandırılsa da cinayetler, polisin ve uluslararası suç takip örgütlerinin dikkatini çeker. Esas zihni sinir kovalamaca bu noktada başlar. Kahramanımız Light Yagami, yakalanmamak için inanılmaz derecede şeytani zekasıyla türlü numaralar çeviriyor, kendisini bulmaya çalışan rakipleri de öyle.