bildirgec.org

Buremba

8 yıl önce üye olmuş, 37 yazı yazmış. 6 yorum yazmış.

wordpress tabanı blog’unuza yazılarınızı yazarken hangi araçları kullanıyorsunuz?

Buremba | 03 July 2008 12:39

şimdiye kadar çıkan çoğu editörü denedim ancak hiçbiri tam olarak beni tatmin etmedi. blogjet ve windows writer tarzı programlar yazıya bir sürü kod ekliyorlar ve çok hantal oluyor. wordpress’in kendi editörü aslında en iyisi ama ara sıra tarayıcı da kapanabiliyor o zaman bütün yazılanlar boşa gidiyor. kısacası ben aradığımı tam olarak bulamadım. önereceğiniz kullanışlı editörler varsa denemeye hazırım. 🙂

masaüstüne not almak için kullanışlı bir program?

Buremba | 26 June 2008 16:41

eskiden bunun için google desktop kullanıyordum ancak sağda yer kaplayan ve çok da işime yaramayan kenar çubuğu gözüme pek hoş gözükmemeye başladı. kısacası google desktop kenar çubuğundaki gibi basit masaüstünde devamlı duracak bildirim alanında simgesi olacak göze de güzel görünen bir not alma veya yapılacaklar listesi oluşturma programı var mı?

vista’da veri yürütme engellemesini nasıl kaldırabilirim?

Buremba | 25 June 2008 09:01

geçende sistemimi yenileyince dedim bir de vista’ya format atalım tam olsun. neyse format attım tekrar vista kurdum daha önce yüklemediğim vista sp1’i kurdum ve kullandığım programları tekrar yükledim bilgisayara.
buraya kadar hiç bir sorun yok fakat genellikle firefox 3 ve winrar çalışırken birden kapanıyorlar ve altta “vista verilerinizin güvenliği için firefox.exe’yi kapattı” yazıyor. zannediyorum bu kapatma işlemi ram ve işlemci seviyesinin yüksek olduğu zamanlarda oluyor ama işlemci ve ram’im de sağlam. bu vista’daki veri yürütme engellemesini tamamen devre dışı bırakmaya çalıştım izin vermedi firefox.exe’ye izin vermeye çalıştım ona da “bu program yüksek veri akışı gerçekleştiren bir program, bu programda veri yürütme engellemesi engellenemez” tarzı bir yazı çıktı. kısacası bu veri yürütme engellemesi nasıl devre dışı bırakılır bilgisi olan var mı?

seo için sitenin türkiye’de barındırılması önemli midir?

Buremba | 27 April 2008 10:35

şimdilik sitemi türkiye’deki bir host ediyorum. ancak türkiye’deki host şirketlerinin verdikleri komik bandwidth değerleri yüzünden yabancı bir şirkete geçmeyi düşünüyorum. birkaç yerden google türkiye için seo bakımından sitenin türkiye’de barındırılmasının azımsanamayacak şekilde önemli olduğunu duydum. sizce de bu önemli midir? ne yapmamı önerirsiniz?

yabancı hosting firması önerileriniz?

Buremba | 27 April 2008 08:07

aylık fiyat limitim 6 dolar yani yıllık 70 dolara kadar çıkabilirim.
ilk önce dreamhost‘u düşünüyordum ancak 2. sene biraz 120 dolar pahalı geldi bana. 🙂 ama türkiye’den siteye ulaşım yavaş değilse ve gerçekten kaliteli bir şirketse dreamhost’a da geçebilirim.
ikince olarak godaddy‘i düşündüm çünkü fiyatları gerçekten çok ucuz. godaddy için de türkiye’den siteye ulaşımın yavaş olduğunu duydum.
unutmadan istediğim kadar domain’i barındırmak istiyorum hosting hesabımda. önerebileceğiniz bir firma varsa yazarsanız sevinirim…

siz photoshop’ta çizin, o css’sini yapsın

Buremba | 21 April 2008 21:35

bu adreste yayın yapan site site photoshop‘ta çizdiğiniz site tasarımlarının css‘sini çıkartabilirsiniz. kendi yaptığım bir deneme üzerinde büyük oranda başarılı olduğunu gördüm. sistem yüklediğiniz .psd dosyasındaki layerlerin yerine ve adına göre konumlarını belirleyip css dosyasını çıkartıyor. isterseniz farkli isimler vererek opacity gidi ayarları da css dosyasında uygulatabiliyorsunuz. isterseniz forumundan yardım alabilir veya tutorial’leri okuyabilirsiniz. isterseniz siteye üye olarak çevirdiğiniz psd dosyalarını kullanıcı adınızın altında toplayabilirsiniz.

ilgilenenler için kendi yaptığım deneme burada.

firefox’ta açılır pencere engeli tamamen nasıl kaldırılır?

Buremba | 18 April 2008 08:30

bir sayfa var ve belli periyodlarla pop-up pencere açıyor. ilk önce açılır pencere engelleyicisine adresi ekledim ilk 20 pencerede sorun çıkarmadı ama sonra gene engellemeye başladı. açılır pencere engelleyicisi fonksiyonunu devre dışı bıraktım ama aynı sorunla gene karşılaştım. yardımcı olursanız sevinirim…

css’de arkaplan olarak tanımlanmış png hack nasıl olur?

Buremba | 14 April 2008 11:58

normalde html’de resim olarak atadığımızda yapabiliyordum ama şimdi css’de arkaplan olarak atayıp yapmam gerekiyor. fazla anlaşılır olmadı sanırım ben en iyisi link vereyim 🙂 kısacası html’de yaptığımızda buradaki veya buradaki adımları izleyip işimi görebiliyordum ama şimdi ne yapsam ie6’da çalışmıyor. yardımcı olursanız sevinirim…
not: ie6 dışındaki tarayıcılarda sorun yok.

Rapidleech ile Rapidshare dosyalarını hostunuza indirin

Buremba | 22 January 2008 08:35

rapidleech script'inin ana görüntüsü
rapidleech script’inin ana görüntüsü

Geçtiğimiz günlerde rapidshare’in kısa bir süreliğine kapanmasıyla ilgili bir yazı yazmıştım. kapanmanın sebebi sadece bir teknik sorunmuş. rapidshare’e tekrar kavuşmuşken, ücretli hesap almadan nimetlerinden yararlanmanın yollarını araştırdım. rapidleech isimli script’i buldum.

rapidleech php ile yapılmış bir remote upload script’i. Ve bu script’in en önemli özelliği de rapidshare’den hostunuza dosya indirebilmeniz.

indirme ekranı
indirme ekranı

yapmanız gereken işlem çok basit. script’i kurduğunuz bedava ya da ücretli hostunuzda form alanına indirmek istediğiniz dosyanın linkini yazıyorsunuz. site rapidshare’a bağlanıyor ve normal kullanıcı gibi websitenizin arayüzü üzerinden geriye doğru sayı saymaya başlıyor. sayı dolduğunda çıkan kodu yazıyorsunuz ve dosya hostunuza inmeye başlıyor. (kendi sitemde 400kb/s ile indiriyordu) dosyanız indikten sonra dosyanızı rahatlıkla kesinti telaşı olmadan bilgisayarınıza indirebiliyorsunuz.

Rapidshare.com kapatıldı!

Buremba | 20 January 2008 11:20

rapidshare logosu
rapidshare logosu

Dünyanın en büyük paylaşım sitesi olan Rapidshare 19 Ocak 2007 saat 16:00 itibariyle kapanmış durumda. Sitenin Alman hükümeti tarafından telif hakkı yasasını ihlal sebebiyle kapandığı söyleniyor. Rapidshare sunucuları ise şu anda Berlin polis memurları tarafından bir odada kapatılmış durumda. Rapidshare.com’a şu anda sadece 80.239.151.250 ip adresinden ulaşılabiliniyor ancak sayfa tam olarak bile yüklenmiyor. Wikipedia’da ise kapatılma ile ilgili bir yazı yazılmış. Sunucudaki dosyalar ise şu anda polis tarafından inceleniyor ve büyük ihtimalle program, film, oyun, müzik ve varsa silinecek. Rapidshare.com kapanmasına rağmen Rapidshare.de halen çalışır durumda. Sitenin açılıp açılmayacağı ise merak konusu.

kaynak (ingilizce)