bildirgec.org

spy1983

11 yıl önce üye olmuş, 118 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Filmler gerçek oluyor: Dokunmatik Plazmalar

spy1983 | 08 January 2009 15:05

“Minority Report” yani “Azınlık Raporu” filmindeki gibi dokunmatik ekranlarla işimizi görmek artık hayal değil! Artık OS X işsletim sistemine sahip, 50 ve 65 inçlik dokunmatik plazmalar üretilmiş. Bu teknoloji Plazma ekranını yeni MacBook lardaki dokunmatik trackpad lar gibi kullanmanızı sağlıyor. Ayrıca herhangi bir program ile kullanılabiliyor. Fakat şimdilik tabii ki çok pahalı… İleride bu teknolojinin yaygınlaşacağı kesin. Bu teknolojinin nasıl çalıştığını görmek için buradan videosunu izleyebilirsiniz.

Samsung i900 OMNIA gizli ses ayar menüsü

spy1983 | 08 November 2008 09:14

Iphone ‘ a ciddi rakip olan Samsung i900 OMNIA birçok özelliği ile gözleri kamaştırıyor. Windows Mobile 6.1 işletim sistemine sahip bu şık telefonun sesi, çoğu kişiye az gelebiliyor. İşte i900 OMNIA ‘nın sesini artırmak için özel birkaç ayar şu şekilde yapılıyor:

– Telefonun arama kısmından, (telefon tuş ekranından), *#0002*28346# tuşluyoruz.
-Karşımıza WM9713 Control Util diye bir ekran geliyor.
Telefonun hoparlöründen gelen zilsesi, mp3 ve filmin sesini artırmak için:
– Sağ altta, “Menu” ye basıyoruz oradan “Normal” seçip, “Handset” e tıklıyoruz.
Burada;
DAC(0C);(Digital to Analog ): Mp3, film gibi dosyaların sesini değiştirirsiniz.
SPK(02); (Speaker Volume): Telefondaki diğer seslere etki eder.
RVOL(12) ;(Radio Volume) : Radyo sesine etki eder.
-db daha az sesi, +db daha fazla sesi gösterir.
Bunun için sadece şu 3 maddeyi değiştirmek yeterli:
DAC(0C) : -4.5 (Bunu “0 db” yada daha aşağı bir değer yapabilirsiniz.)
SPK(02) : -3 (-1.5 dbyapabilirsiniz.)
RVOL(12) : 21 (24 db olarak değiştirin.)
Gereken ayarları yaptıktan sonra, “Menu” den “Apply” seçeneğine basıyoruz.
Kulaklıktan gelen sesi artırmak için:
– “Menu”, sonra “Normal” ve daha sonra “Headset” e tıklıyoruz.
Burada da yine 3 değer değiştiriyoruz.
DAC(0C) : -1.5 (“0 db” yapabilirsiniz. )
Hp(04) : -12 (“0 db” yapabilirsiniz. )
RVOL(12) : -1.5 (“+1.5 db” yapabilirsiniz.)
Sonra tekrar “Menu” “Apply” yapıp, buradan “Back” e tıklayıp, çıkabilirsiniz.
Dikkat: Bu değerleri kendiniz istediğiniz gibi oynayabilirsiniz. Ancak sesleri fazla arttırmanız, kulağınıza ve telefon hoparlörüne zarar verebilir. Bu riski göze alarak sesler üzerinde oynama yapabilirsiniz.

Fareniz ile pencereler arası geçiş yapın

spy1983 | 27 February 2008 21:36

Windows Xp işletim sisteminde, Alt+Tab kısayolunu program değiştirmek için sık sık kullanırız. Bu kısayolun görevini mouse ile yapabileceğiniz bir yükleme gerektirmeyen yazılım geliştirilmiş. Bu uygulama, farenizin sol tuşuna basılı tutarken, sağ tuşuna bastığınız anda Ctrl+Alt+Tab tuş kombinasyonunu gerçekleştiriyor. Böylece Alt+Tab uygulama değiştiricisi açılıyor, seçmek istediğiniz pencereye tıklayıncaya kadar ekranda kalıyor.
XP kullanıcıları ise uygulamayı buradan indirebilir. XP de Ctrl+Alt+Tab fonksiyonu olmadığı için, sol fare tuşuna basılı tutup, pencereler arasında geçiş için farenin sağ tuşuna basıyorsunuz. Farenin tuşlarını bıraktığınız anda seçili olan pencere karşınıza geliyor.
Bu uygulama Alt+Tab tuş kombinasyonunu destekleyen herhangi bir Windows versiyonunu destekliyor ve Windows açıldığından başlaması için “Start Menu” klasörünün içine kopyalayıp, başlangıç kısmına yerleştirmeniz yeterli. Uygulama çalıştığında görev çubuğunda Vista stili bir küre yer alıyor ve istediğiniz zaman ikonun üzerine sağ tıklayarak geçici olarak uygulamanın fonksiyonunu durdurabiliyorsunuz.
Bu programı buradan indirebilirsiniz.

Görevlerinizi, yapılacak işlerinizi 7tasks ile takip edin

spy1983 | 27 February 2008 19:20

İnternette bulabileceğiniz birçok yapılacak işler uygulamalarından birisi olan, ancak birkaç değişik özelliği ile diğerlerinden ayrılan 7tasks, hafif ve kullanımı basit, hem kişisel hem de profesyonellere hitap eden ücretsiz bir web uygulamasıdır. İster alışveriş listesi gibi kişisel isterseniz projelerinizin takiplerini yapabileceğiniz bu uygulamanın önemli özelliklerinden bir tanesi ise bu oluşturduğunuz görevleri email veya msn, yahoo messenger, gtalk gibi anında mesajlaşma programları aracılığı ile takip edebilirsiniz. Daha fazla özelliklerin ileride ekleneceği belirtiliyor.
Bu uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Websitemden nasıl daha fazla kazanırım?

spy1983 | 27 February 2008 10:18

Merhaba

Benim bir websitem var ve Google Adsense reklamları yayınlıyorum. Ancak fazla kazanamıyorum.

Websitemden nasıl daha fazla gelir elde edebilirim?
Google adsense ile birlikte olabilir ya da olmayabilir.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Saygılar

Firefox 3 deki performans artışı

spy1983 | 27 February 2008 09:18

Bildiğiniz üzere Firefox 3 çok yakında piyasa çıkacak. Tarayıcılar arasındaki rekabet gittikçe artarken, Mozilla firması yeni Firefox sürümünün performansını artırmak için çalışmalar içinde olduğu gözüküyor. Firefox 3’ün bir “Profile-Guided Optimization” (PGO) sürümünün oluşturulduğu, bunun da tarayıcıdaki Javascriptuygulamalarının performanslarını arttırdığı gözlemlenmiş. PGO şimdilik “Nightly” sürümlerinde yer almıyor ancak Javascript motoruna gerçekten önemli performans artışı sağlanmış.

Firefox’ta istediğiniz yerde kenar çubuğu oluşturun

spy1983 | 25 February 2008 21:51

Firefox kullanıcıları kenar çubuğuna, gtalk, yapılacak işler, web siteleri gibi birçok şey ekleyip Firefox u daha kullanışla hale getirirler. MultiSidebar ise bu kenar çubuğunu biraz daha kontrol ermenizi sağlayan küçük bir eklenti.
Bu eklenti sağ tuşla, sağda, solda, üstte ve aşağıda herhangi bir yerde kenar çubuğu oluşturmanıza olanak veriyor ve her seferinde ulaşmak istediğinizde onları nereye yerleştirdiğinizi hatırlıyor. Aslında en önemli faydası size birden fazla kenar çubuğu sunması.
MultiSidebar, ücretsiz bir Mozilla Firefox eklentisidir ve burdan indirilebilinir.

Firefox üzerinden POP ve IMAP email hesaplarınızı kontrol edin

spy1983 | 25 February 2008 19:23

Web tabanlı email ile masaüstünde kullandığımız Outlook gibi email programları arasında bir Firefox eklentisi olan Simple Mail, Firefox sekmesinin içinde email istemcisi açıyor.
Bu eklenti ile istediğiniz kadar POP ve IMAP email hesabı tanımlayabilirsiniz. Yeni mesaj geldiğinde sizi uyaran bu eklenti, mesajlarınızı okuyabileceğiniz, mesaj düzenleyebileceğiniz ve gönderebileceğiniz ve adres defteri bulunan 3 bölümden oluşuyor.
Simple Mail Firefox için bir eklenti olup, Mac ve Windows ta çalışabilmektedir. Eklentiye buradan ulaşabilirsiniz.

Hatırlatıcı notlar oluşturun ve yanınızda taşıyın

spy1983 | 24 February 2008 23:02

Şu an için oldukça fazla bulunan post-it tarzı hatırlatıcı not alabileceğiniz programlar mevcut, ancak Hott Notes birkaç değişik özelliği ile masaüstünüzde kullanmak üzere denenebilecek bir program.
Masaüstünüze yapıştıracağınız notlar renklendirilebiliyor, boyutları ve şeffaflıkları ayarlanabiliyor. Ayrıca bu program 3 farklı not şekli sunuyor: Standart, yazı stili notlar, kutucukları olan yapılacak işler (to-do checklist) ve çizilebilen notlar.
Hott Notes aynı zamanda taşınabilir olduğundan istediğiniz bir masaüstüne hatırlatıcı notlarınızı götürebiliyorsunuz. Oluşturduğunuz herhangi bir nota da alarm eklemeniz mümkün.
Hott Notes Windows için ücretsiz bir yazılımdır.