bildirgec.org

namaz hakkında tüm yazılar

ÖNYARGILAR…Ayağımızda görünmez prangalar

bithikotsis | 27 April 2011 13:40

Geçmişte yaşadıklarımız, gelecekteki yaşayacaklarımız…Hani derler ya geçmişe mazi geleceğe niyazi derler diye. İşte aslında o diyenlere sormak lazım, geleceğini neye göre planladın, gelecekte neye göre karar aldın diye.

Düşündüğün herşeyin gerçek olduğunu sanmak. Belki de budur bizi karar alırken uzun uzadıya uğraştıran, ”eyvah yoksa tekrar bu olacak mı?” diye düşündüren.

Önyargılar kararlarımızı etkilemiyor değil. Her ne kadar biz karar alırken ”hayır sadece yalın düşünüyorum, kesinlikle başka şeylerden etkilenmiyorum.” desek de illa ki feyz aldığımız, ya da olumsuz intiba aldığımız şeyler bunda rol oynuyor.

Sarkastik soruya kısa cevap… Kutuplarda namaz meselesi…

kaankisisi | 18 September 2010 14:26

“Kutuplarda namaz kılınabilir mi? Kutuplarda yaşayan adam ne yapacak?”… İslam’la ilgilenen herkesin gün gelip de duyacağı kaçınılmaz sorudur. Ünlü yazar Edip Yüksel, “İlginç Sorular” isimli kitabında, kendisine gelen soruları “tutarsız sorular” , “komik sorular” , “artniyetli sorular” diyerek sınıflandırır. Elbetteki İslam, bilgi sahibi olmak kadar bunun kaçınılmaz yolu olan soru sormayı da teşvik eder. Kuran, ” … Bilmiyorsanız uzmanlara sorunuz.” (21:7) diyerek soru sormayı teşvik eder. Ancak “soru” kavramı temelde “nötr” olması gerekirken, cevabını baştan yönlendiren ya da “uman” pozitif ya da negatif “soruların” cevapları da Kuran’da benzer alaycı bir üslupla verilmiştir.

hayırlı ramazanlar olsun

taha3045 | 27 July 2010 20:51

Bir Ramazana daha kavuşmak üzereyiz, yazın ortasına denk geldiği için belki biraz daha zorlanıp,gerilebileceğimiz bir Ramazan.

Tutmak isteyenler oruç tutacak, tutmayanlar tutanlara saygı duyarak geçirecek Ramazanlarını, daha bir maneviyat kokacak caddeler, televizyon reklamları bile Ramazana bürünecek. Sırf Ramazanda değil de bir ömür yapsak iyi olur denilen şeyleri yapsak ne güzel, mesela kalp kırmamak, gerilmemek,paylaşmak,hoşgörü,anlayış,saygı ama olsun en azından bir ay bunları yaşamak ta güzel, ona bile razıyım yani.

bugün annemiz ölse cenaze namazı nasıl kılınıyor biliyor muyuz ?

maydesign01 | 05 July 2010 12:38

cenaze
cenaze

her saniye binlerce,insan ölür ve doğar.fakat biz sadece kendi yakınlarımızın cenazesine katılırız.bayram namazlarını yılda 2 defa kılarken cenaze namazını3-4 yılda bir kılarsak kılarız.bu sebepten çoğu insan cenaze namazı nasıl kılınır , cenaze namazında ne okunur bilmez.

bugün annemin,babamız yada çok yakın bir dostumuz vefat etse son görevimizi tam olarak yerine getirmemiz gerekir.bir çok insanı bu konuda eksik olduğunu düşündüğüm için cenaze namazınasıl kılınır öğrenmek isteyen arkadaşlarıma şu kısa videoyupaylaşıyorum.

ölüm nerde ve ne zaman geleceği belli olmayacağı için bu işi son dakikaya bırakmayın, sevdiklerinize karşı son görevinizi tam yapın…

Hey İnsanoğlu

24black mamba24 | 22 November 2009 18:33

Hey İnsanoğlu,
Buldun mu Allah’ın yolunu,
Sardı mı yılan boynunu,
Gördün mü cehaletin sonunu,

Hey İnsanoğlu,
Bir cehennem çukuruna düştün mü,
Vücudun kömüre dönüştü mü,
Anladın mı boşuna tükettiğin ömrünü,

Hey İnsanoğlu,
Karlar üstünü örttü mü,
Kara toprakta üşüdün mü,
Azap meleklerini gördün mü,

Hey İnsanoğlu,
Açlıktan ölenleri, bir parça yemek yiyemeyenleri,
Anne nedir? Baba nedir? Bilmen öksüzleri,
Görmeyen gözlerin şimdi açıldı değil mi?

Hey İnsanoğlu,
O tutmadığın oruçların şimdi bir düşmanın öyle değil mi?
Eziyet ettiğin çocukların, karının seni ele verdiğini görmedin mi?
Ellerin, kolların, gözlerin yaptığın kötülüklere tanıklık etmedi mi?

çocukça ramazanlar

nazokiraze | 07 September 2009 09:57

Ramazan gelince çocuklar da bir başka şen olur, reklamlarda da diyor ya her gece çeşit çeşit yemekler,tatlılar sofra kalabalık ,ne zaman uyansam gece yemek yiyorlar diye. Ramazan çocuklar için gerçekten bambaşkadır.Herkesin Ramazan anılarıfarklıdır.

Bizin küçüklüğümüzün tekne orucunu bilenler bilir, sabah başlayıp öğle biten kısa süreli orucu sevdirme amaçlı bir oruçtu. Amma şişerdik tekne orucu tutuyoruz diye ne çok dua ederdik Allah’ım çocukları da düşünmüş onlar için de oruç emretmiş diye.

Tüm gün tekne orucu tutup sevap kazanmak için yaramazlık bile yapmayan azgın bünyeler büyüklerin iftarından sonra tatlıları yiyip nasıl kuduruyorsa bu azgınlıklarımız direk teravih namazı kılan zavallılara patlardı. Otuz gün Ramazan otuz gün teravih namazına beş-altı kişi gidip namaz kılanların popolarına iğne batırmaktan, terliklerinin içine yumurta koymaya, popolarına şaplaktan ayakkabı saklamaya varan her türlü kudurgaçlığı her yıl yapardık.

Discovery Channel – Dövüş Peşinde

yunus93 | 28 July 2009 10:39

fight quest, dövüş peşinde
fight quest, dövüş peşinde

Discovery Channel’da “Dövüş Peşinde” adli bir program var, belki bilirsiniz. Doug Anderson adlı bir adam çeşitli şekillerde, çeşitli materyallerle dövüşler yapıyor.
Pek bu programı izlemediğim halde kanalları gezerken rast geldim ve izlemeye başladım.
Doug Anderson yine olağan bir dövüş yapacaktı. Dövüşe başlamadan önce ısınma hareketleri yapmak zorundaydı. Çinli mi Japon mu tam hatırlayamadığım dövüşçülerin ısınma hareketini yapıyordu.
Başta taklalar atarak ısındı. Diğer harekete geçti. Bizim namaz kıldığımızda “secde”ye giderken ki gibi bir şekilde hareket yapmaya başladı. Ve söylediği söz aynen şuydu: “Bu hareket kan dolaşımı için müthiş”
Evet yıllardır bunu duyuyordum. Ama Müslüman olmayan birisinden duymak çok ilginçti. Yorum sizin…

islami testler

kulistan | 30 December 2008 23:53

flash programı kullanılarak yapılmış islami testleri paylaşmak istedim. şimdilik sadece 3 tane test. benim hoşuma gitti. çünkü sadece çoktan seçmeli değil aynı zamanda değişik çeşitli soru şekilleri de kullanılmış başarılı bir flash uygulaması kullanılmış. teste bakınca çok zor sorular değil sadece öğretici amaç için yapılmış.

  • ilk testimiz islam dini hakkında genel olarak hazırlanmı buradan deneyebilirsiniz.
  • ikincisi ise sadece namaz hakkında sorular yöneltiyor. Bu teste ise buradan ulaşabilirsiniz.
  • son test ise Hz.Muhammed (sav) hakkında yapılmış buradanda onu test edebilirsiniz.

Namazın iç anlamı

kulistan | 25 December 2008 23:16

Namaz kılıyoruz. Peki namaz kılarken hiç söylediklerimizin anlamını düşündük mü? İşte burda biraz duralım. Çünkü namazda söylediklerimizin anlamını şimdi öğreneceğiz.

Arapça söylediğimiz kelimelerin en azından anlamını öğrenerek ezbercilikten kaçmış oluyoruz. Buradan izle veya burada sunu olarak indir. Sizin için yararlı olacağını düşündüm.

faiz ve striptiz

| 22 December 2008 20:59

Faiz 73 kısımdır. En aşağısı, kişinin anası ile zina etmesi gibidir. (hadis)

Medya kimi zaman devletten, kimi zaman yargıdan daha üstündür. Medyanın gücüne ve neler yapabileceğine her gün şahit oluyoruz.
Medya imparatorumuz Aydın Doğan’ın da kendine özgü erdemleri, övüleri kişilik özellikleri var.

AD, Gümüşhane Kelkit’lidir. Babası zengin bir insandır. Kelkit’te hemşehrilerine faizle borç para vermektedir. Borcunu zamanında ödemeyenleri icraya verir, malı mülkünü borç karşılığı alırdı.
AD, İslam’ın faiz hükmünden hoşlanmıyordu.