bildirgec.org

modelleme hakkında tüm yazılar

CandyFab 3B yazıcıyla tatlı çıktılar…

zabun | 06 December 2012 22:21

Evil Mad Scientist‘ler CandyFab 4000/6000 adını verdikleri icatlarıyla herkesin kendi 3 boyutlu yazıcısını yapabileceğini gösterdiler. CandyFab diğer 3B yazıcıların yaptığı gibi, nesnelerin 3 boyutlu modelini çıkartıyor. Yalnız bunu yaparken pahalı sarf maddeleri ve karmaşık donanımlar yerine, toz şeker ve sıradan ısıtıcı bir kafa kullanıyor. CandyFabulous bilgisayar yazılımı aracılığıyla oluşturulan 3 boyutlu çizimlere ait koordinat verileri, şekillendirici ısıtıcı kafanın servo motorlar tarafından uygun pozisyona getirilmesini sağlıyor. Kafa ise yönlendirildiği noktada şekeri karamelize ederek 3 boyutlu modelin oluşumunu sağlıyor. Bu yolla elde edilen çıktıların boyutları büyük, fakat çözünürlükleri düşük. Geliştirilmeye ihtiyaç duymasına rağmen CandyFab projesi, 3 boyutlu bir yazıcının çok düşük maliyetle yapılmasını ve işletilmesini sağlayabilir (3B yazıcıların on binlerce dolarlık fiyatları düşünüldüğünde…). 3B yazıcıda şeker dışında şekillendirilmek üzere, HDPE gibi malzemelerde kullanılabiliyor.

[candyfab] [boingboing video] [youtube video] [flickr]

Tasarımcı ve Sanatçılara özel sosyal ağ…

bilgam | 02 June 2011 09:47

Size tanıtmak istediğim site, tasarımcı ve sanatçılara özel bir sosyal ağdır. Bu sistem “Deviantart” ve “Facebook” karışımı bir sistemdir. Yani hem portfolyonuzu oluştururken hem de arkadaşlarınızla iletişim de kalmanızı bu sayede çalışma grupları oluşturup daha başarılı sanat ve tasarım çevresi yaratmayı hedefleyen bir sitedir. Ayrıca iş çevrelerine de hizmet vermektedir. Web tasarımı, i̇llüstrasyon, logo tasarımı, animasyon, fotoğraf, resim, takı tasarımı, modelleme gibi işleri yaptıracağınız kişileri kendi beğenilerinize göre seçebilme olanağı sunar.

Bilgam.com
Bilgam.com

Cinema4D ve Modelleme Dünyasındaki Yeri

yuxelmurat | 06 August 2010 13:33

cinema4D Logo
cinema4D Logo

2004 yılında okula ve 3d model dünyasına giriş yaptığımda ortalıkda dolaşan 2-3 program ismi vardı. Bunlar autocad , 3d max , archicad vb.

Fakat aslında 3d tasarım dünyasının 2-3 programla sınırlı olmadığını, tasarlanabilecek ne kadar çok şey varsa tasarlamada kullanılacak program sayısında o kadar çok olduğunu zaman içinde öğrendim.

cinema4D 11.5 araba modeli
cinema4D 11.5 araba modeli

kullandığım ve bence rakipsiz olan modelleme programı Cinema 4D’dir. Bunun sebeplerini;

1- dakikalar içinde hakim olabilinecek bir arayüze sahip olması.
2- diğer programlar ile tam uyum sağlayabilmesi.
3- 3ds, obj, dxf, vb dosya türlerinin hepsini destekler. bu dosyaları açabildiği gibi çizimleri bu türler ile dışa aktarabilmekte.
4- mimari modelle programları içinde avrupanın en fazla lisansa sahip olan ALLPLAN ile tam uyum ile çalışabiliyor.
5- Autocad veya 3dmax için yapılmış tüm kütüphane çalışmalarını kullanabiliyor olması.

“Model Your Town”da son dönemeç…

Lorilleux | 07 April 2010 12:36

Google SketchUp
Google SketchUp “Model Your Town”

internet devi google, daha çok bina modellemenin yaygınlaşması için “model your town” adlı bir yarışma düzenlediğini daha önce duyurmuştu. google, sketchup programıyla binaları modelleyerek bu modellenmiş binaları dünya üzerindeki gerçek yerlerine, google earth adlı programında yerleştiriyor. bugüne kadar google earth üzerinde 10 binlerce bina modeli yerleştirildi. yarışma, adından da anlaşılacağı gibi yaşadığınız mahalleyi/kenti modellemek üzerine kuruluydu. yarışmaya katılmak için tek yapmanız gereken ise, bireysel veya grup olarak yaşadığınız mahalle/kentteki binaları modelleyerek sanal ortama geçirmekti. modellemek için google sketchup ya da google imzalı başka bir 3d modelleme programı kullanabiliyordunuz.


“Model Your Town” yarışmasına katılan şehirler

2 mart tarihinde yarışmaya katılım için son gündü. o güne kadar katılan katılımcılar arasından 5 adet finalist seçildi. bu en iyi 5 modelleme, peru, almanya, ispanya, ingiltereve amerika‘daki mahalle/kent modellemeleriydi.

3D Animasyonlar – İlham Kaynağı

lazaronnie | 02 June 2009 14:00

3 boyutlu modelleme + yazılımları üretildiğinden bu güne sinema sektörü bu gelişmeden oldukça fazla faydalandı. Bunun yanında reklam filmleri ve çizgi filmler de bu gelişmelerden olumlu etkilenen alanlar arasında.

Modelleme denildiğinde akıllara illaki animasyon filmler gelmemeli. Bugün eğlence sektörü dışında onlarca alanda bilgisayar destekli modelleme olanağı yoğun olarak kullanılmaktadır.

3d
3d

Örneğin büyük inşaat projeleri artık sadece mühendislere özel yağlı çizim kağıtları ve anlaşılması zor proje evraklarında değil bire bir boyutlarıyla modellenerek görücüye çıkıyor ve hatta inşaat daha bu haldeyken daire satışları başlayabiliyor.

Veya genetik mühendisleri, katlanarak kimyasal bileşik oluşturması mümkün olan bazı proteinlerin + çeşitli kombinasyonlarda metabolize olduklarında ne şekilde tepki verebileceklerini veya ne şekilde katlanmaya meyilli olduklarını ancak bu hadisenin canlandırılması ile (simülasyon) fikir sahibi olabilmektedirler. Bu iş için ise bolca hesaplama gücü ve bolca zaman gerekiyor. Daha fazla bilgi almak için stanford üniversitesinin küresel çapta faaliyet vermekte olan protein simülasyon projesi folding@home‘a bir göz atabilirsiniz.

Bunun dışında artık gezegen konumları ve hatta yüzlerce ışık yılı uzağımızdaki galaksilerin bile konumları yapılan matematiksel ölçümlemelere dayanarak üretilen simülasyonlarla tahmin edilmektedir.

Bu kadar dedikodu yeter diyorsanız aşağıdan merak ettiğiniz bir resime tıklayıp söz konusu animasyonu online (bilgisayarınıza yüklemeden) izleyebili, çalışmayı yapmış sanatçının diğer işlerine de bir göz atabilirsiniz. İyi seyirler…

Green and Clean
Green and Clean

3D Studio MAX Dersleri

filezza | 02 May 2009 17:38

3ds Max (daha önceki ismi ile 3D Studio Max), Autodesk tarafından geliştirilen bir 3D modelleme, Görselleştirme ve Animasyon programıdır. MSDOS ortamında çalışan 3D Studio yazılımının devamı olan 3ds Max‘in son sürümü, 2009 yılının Mart ayında çıkan 3ds Max 2010‘dur.

Gelişmiş eklenti desteği ve kolay kullanımı ile 3ds Max, 3D modelleme yazılımları arasında en yaygın kullanıma sahip uygulamalardan biridir. Gelişmiş karakter modelleme özellikleri ile oyun geliştiricilerinin gözdesi haline gelmiştir. Film özel efektleri, mimari sunumlar ve endüstriyel tasarım sunumları gibi alanlarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Aşağıda, grafik ve animasyon çalışmalarınız için size yardımcı olabilecek, 115 3D Studio Max dersini bulabilirsiniz.

3D Studio Max Hakkında
Yeni başlayanlar için Temel Modelleme

Basic Modelling for beginners
Basic Modelling for beginners

3D Studio Max Ders 1.1

3D Studio Max Lesson 1.1
3D Studio Max Lesson 1.1

son derece gerçekçi 3d modelleme örnekleri

xerre | 13 March 2009 13:01

3d modelleme örnekleriyle oyunlar olsun, filmler olsun birçok yerde karşılaşıyoruz. 3d max, maya ve zbrush gibi 3d tasarım programlarında oluştururlan bu çalışmaların kimilerinin çizim olduğu, hemen kolayca anlaşılabilirken bazıları ise şaşılacak bir şekilde gerçeklerinden kolaylıkla ayrılamayacak düzeyde oluyor.

aşağıda, farklı portrelerden bilimkurguya, birçok 3d modelleme örneklerine yer verilmiştir.

3d dünyasına açılın..

icomania | 18 September 2008 18:02

arkadaşlar 3d dünyasına yeni adım atan birisi olarak güzel bir yazı buldum ve sizlerle paylaşmak istedim oldukça yönlendirici güzel bir makale buyrun

Üç boyutlu insan anatomisi

Gigabyte | 05 March 2008 14:41

bizleri Google earth ile dünyada Microsoft WorldWide Telescope ile evrende keşfe çıkaran muhteşem uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Ancak bu sefer keşif bölgesi ne dünya ne de evren. “insan vücudu”. Visible body insan vücudunun üç boyutlu bir modellemesi. 4 mart itibari ile kullanıcıların hizmetine sunuldu. Tarayıcı (internet explorer) tabanlı olarak çalışan uygulama kurulum gerektirmiyor. Ancak uygulamayı kullanabilmek için üye olmak gerekiyor. Flash tabanlı görsel animasyonlara ilave olarak tıbbi ve bilimsel verilerde sunuluyor. Henüz yeni olmakla birlikte aralarında tıp dünyasından akademisyenlerinde bulunduğu geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan uygulamanın bizim tıp ve bilim insanlarımıza da faydalı olması dileğiyle…

Video çizimi, günümüz ve geleceğin video tekniği

angelofmercy | 28 January 2008 22:31

ACVT tarafından geliştirilen Videotrace, videoları modellenmesi ile ilgili yenilikler sunmakta. Profesyonel film efektlerini böylece çok kolay şekilde yapabileceğimizi habercisi. Bu sayfadan videotrace hakkında bilgi alabilir ve sayfadaki videoyu izleyebilirsiniz. video gerçekten etkileyici sonuna kadar izlemenizi şiddetle öneririm.

Örneğin bu resimde Sydney opera binası üniversiteye çevrilmiş ve bunu videoda izlediğinizde gerçekliğine şaşacaksınız.