bildirgec.org

Gigabyte

11 yıl önce üye olmuş, 131 yazı yazmış. 3 yorum yazmış.

Firefox 4 final versiyonu yeni javascript teknolojisi ile geliyor

Gigabyte | 12 September 2010 15:09

Firefox 4
Firefox 4

Bir tarayıcıyı hızlı kılan en önemli unsurlardan birinin “javascript motoru” olduğu hepimizin malumu. Explorer, Chrome, Safari, Opera ve Firefox. Amansız tarayıcı savaşlarında ön almak için hepsi de en hızlı olma iddiasında. Öyle ki artık milisaniyeler bile önemli. Bu her ne kadar hissedilemeyecek kadar küçük bir fark olsa da kullanıcılara psikolojik bir rahatlama sağladığı kesin.

Hal böyle iken Firefox yeni sürümü Firefox 4 final versiyonunu “JaegerMonkey” adını verdiği yeni javascript teknolojisi ile kullanıcıların beğenisine sunacağını duyurdu. Deneyenler en az Google Chrome kadar hızlı olduğunu söylüyorlar. Kendiniz denemek ve sonuçları kendi gözlerinizle görmek istiyorsanız buradan indirebilirsiniz. Ancak kararlı olmadığını, sadece test amaçlı olduğunu hatırlatalım. Eğer kararlı sürüm için bekleyebilirim diyorsanız benchmarkları buradan ve buradan görebilirsiniz.

Yahoo’dan Ymail.com uzantılı elektonik posta hizmeti

Gigabyte | 20 June 2008 10:07

Yahoo, Hotmail ya da gmailgibi elektronik posta hizmetlerinden bugüne kadar herhangi bir hesap edinmemişseniz bundan sonra adınızla veya kullanmak istediğiniz takma adla bir adres edinmeniz pek de kolay olmayacaktır. Çünkü adınız veya kullanmak istediğiniz takma adlar eğer çok özel değilse çoktan başkaları tarafından alınmış ve kullanılıyor olacaktır. Yahoo yeni kullanıcıların bu sorunla karşılaşmadan yahoo posta servisini kullanmalarını sağlayacak bir çözüm bulmuş. Bundan böyle arzu edenler yahoo’dan ymail.com veya rocketmail.com uzantılı hesaplar edinebilecekler. Bugüne kadar popüler elektronik posta hizmetlerinden alamadığınız isimleri almak için iyi bir fırsat olabilir.

Kaynak

Aikido

Gigabyte | 18 June 2008 14:30

Aikido diye bir savunma sanatının varlığından ilk kez 1999 yılında haberim oldu. Bundan tam bir yıl sonra ise aktif Aikido hayatım başladı. Çalışmalarıma zaman zaman çeşitli nedenlerle ara vermek zorunda kalmış olsam da, emeğimin karşılığını 2004 yılında siyah kemer sahibi olma onuruna erişerek aldım. Peki o halde Aikido nedir? Ne tür bir savunma sanatıdır?

Aikido Japonya kökenli bir savunma sanatıdır. Kurucusu Morihei Ueshiba (1883-1969) bir dövüş sanatları ustasıdır. Gençlik yıllarında çalışmalarını Jujutsu ve Kenjutsu üzerine yoğunlaştıran Morihei Ueshiba olgunluk döneminde savunma sanatlarına farklı bir bakış açısı getirmiştir. Kökleri çoğunlukla Jujutsu tekniklerine dayanan bu yeni dövüş sanatını, 1942 yılından itibaren Aikido olarak adlandırmıştır. O tarihten itibaren Japonya’da oldukça yaygın olarak çalışılan Aikido’nun dünyada popüler hale gelmesi ise Amerikalı aktör Steven Seagal sayesinde olmuştur.

Aikido esas olarak fiziksel güç kullanmak yerine hasmın gücünden daha doğrusu enerjisinden faydalanmayı öngörür. Dairesel vücut hareketleri ile uygulanan teknikler göze oldukça hoş görünürler. Hasmı kilitlemek veya fırlatmak üzere iki gruba ayrılan teknikler, doğru yapıldıklarında çok etkilidirler. Aikido teknikleri ilk bakışta kolay gibi görünmekle beraber aslında hiç de kolay değildir. Teknikleri öğrenmek uzun süren sabırlı ve disiplinli bir çalışmayı gerektirir. Bugüne kadar tecrübelerim bana şunu gösterdi ki Aikido çalışmaya başlayan kişilerin neredeyse yarısı ilk birkaç ayda bu sabırsızlık yüzünden çalışmayı bırakmaktadırlar. Aikido öğrenmek isteyenlerin unutmaması gereken en önemli nokta bunun bir sihir olmadığıdır. Başarı için tek anahtar sabır ve çok çalışmaktır.

Aikido bir saldırı değil bir savunma sanatıdır. Bu nedenle Aikido tekniklerinin kullanılabilmesi bir saldırganın fiili eylemine bağlıdır. Bunun dışında Aikido tekniklerinin bir işlerliği yoktur. Aikido tekniklerinin amacı hasma zarar vermek değil, hasmı kontrollü bir şekilde etkisiz hale getirmektir. Aikido’da beyaz, kahverengi ve siyah olmak üzere üç renk kemer bulunur. Beyaz kemer acemiliği, kahverengi kemer kalfalığı, siyah kemer ise ustalığı temsil eder. Siyah kemer derecesine ulaşmak için gereken süre, düzenli bir çalışma ile 2.5-3 yıl kadardır. Siyah kemer sahibi aikidocular mevcut çalışma elbisesinin üzerine samuraylara özgü hakama adı verilen uzun siyah renkli eteksi bir pantolon giyerler.

Japonlar yamyamı astı

Gigabyte | 18 June 2008 11:18

http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=SonDakika&Kategori=dunya&ArticleID=877837&Date=18.06.2008

Aslının aynı karton modeller

Gigabyte | 16 June 2008 12:00

35 yaşındaki İngiliz heykeltıraş Chris Gilmour günlük hayatta kullandığımız eşya ve araçların birebir modellerini yapıyor. bunun için kullandığı malzeme ise sadece karton ve yapıştırıcıdan ibaret. Bunun dışında hiçbir şey kullanmıyor. Tek bir çengelli iğne bile. İşte sanatçının çalışmalarından bazı örnekler:

sanatçının diğer çalışmaları

fotoğraf paylaşımında farklı bir yöntem

Gigabyte | 16 June 2008 10:43

Benim favori fotoğraf paylaşım aracım Flickr. Flickr‘ın bu alanda alternatifsiz olduğunu düşünüyorum. Ancak geçen gün rastladığım bir fotoğraf paylaşım sitesi bana hayli ilginç ve incelemeye değer geldi. Simple Bucketfotoğraf yükleme ve paylaşım işini oldukça basit bir hale getirmiş. Siteye girdiğinizde farklı kullanıcılar tarafından yüklenmiş olan resim ve fotoğrafların popüler, bugün, geçtiğimiz hafta, geçtiğimiz ay şeklinde sınıflandırıldığı bir bölüm ile bunun hemen sol tarafında kendi resim ve fotoğraflarınızı ekleyebileceğiniz diğer bir bölüm göreceksiniz. yükleme işlemine başlamak için yapmanız gereken elektronik posta adresinizi girmek ve hemen altındaki bölümde resminizin bulunduğu konumu seçerek “ekle” demek. Bunun için Herhangi bir üyelik işlemine gerek olmadığını hatırlatmak isterim. Bu işlemden hemen sonra sistem size içinde resminize ait ve size özel olan linklerin bulunduğu bir elektronik posta gönderecek. Birinci link fotoğrafınızı görüntülemenizi sağlayan link. Benim bu sayfada en çok hoşuma giden özellik fotoğrafınızı html ya da bir widget olarak web sitenize gömmenizi sağlayan kod seçenekleri oldu. Bunun özellikle blog sahipleri için çok kullanışlı bir özellik olduğunu düşünüyorum. Elektronik posta ile gelen ikinci link ise sizi fotoğrafınız üzerinde not ekle, yorum ekle, oyla, herkes tarafından görüntülenmesine izin ver gibi seçenekleri düzenleyeceğiniz bir diğer sayfaya yönlendirecek. Bu sayfa da ayrıca fotoğrafınıza bir fon müziği de ekleyebilirsiniz. dilerseniz bu işlemleriniz için şifre korumalı bir hesap oluşturmanızda mümkün. Simple Bucket henüz beta aşamasında. Yüklenecek fotoğrafların 2 MB’a kadar kabul edilmesi dışında herhangi bir kullanıcı kota bilgisine rastlamadım. ayrıca site, şimdilik sürpriz olduğunu belirttiği bir takım yenilikleri de hizmetlerine eklemeyi vaad ediyor.

Su ile çalışan araba

Gigabyte | 15 June 2008 08:34

Petrol fiyatlarının varil başına 150 dolara dayandığı, petrol üreticisi birkaç ülkenin ve malum petrol şirketlerinin servetlerine servet kattığı, bizim gibi petrolde dışa bağımlı ülkelerin ise giderek bu maliyeti karşılamakta zorlanır hale geldiği günümüzde alternetif enerji kaynakları üzerine yapılan çalışmalar gerçekten oldukça önemli. İşte böyle bir dönemde genepax isimli bir japon firması, tamamen su ile çalışan bir araba ürettiğini açıklayarak dünya kamuoyunun ilgisini üzerine çekmeyi başardı. Gerçi su ile çalışan araba çok yeni bir konu değil ancak, Genepax MEA (Membrane Electrode Assembly) adını verdiği teknoloji ile rakiplerinden bir adım daha öne çıkmış görünüyor. MEA kimyasal bir reaksiyon ile suyu oksijen ve hidrojen olarak ayrıştırıyor ve yüksek basınca dayalı özel bir sistemle yanma işlemini gerçekleştirerek gerekli olan enerjiyi elde ediyor. Doğal olarak firma geliştirdiği teknoloji hakkında fazla detay vermiyor. Ancak bu teknolojinin daha önce denenmiş sudan hidrojen elde etme teknolojilerine göre çok daha basit ve etkili olduğunu belirtmekle yetiniyor.

kaynak

Baba, Oğul, Kutsal seks

Gigabyte | 13 June 2008 18:18

Baba, Oğul, Kutsal Ruh üçlemesinin hristiyan inanç sisteminde önemli bir yeri vardır. Geçtiğimiz ay İtalya bu inancın değişik bir yorumuna tanıklık etmiş. Bir kilisenin günah çıkarma bölümünde seks yapan bir çift o sırada kilisede ibadet etmekte olan birinin ihbar etmesiyle suçüstü yakalanmışlar. İhbar eden kişi acaba durumu nasıl fark etti merak ediyorum doğrusu. Acaba “oh tanrım” seslerindeki ton farkından bunun normal bir günah çıkarma seansı olmadığını anlamış olabilir mi? Ya da o anda içeridekilerden birinin papaz efendi olduğunu sanarak küçük bir şok yaşamış mıdır onu bilemiyoruz tabi. Her neyse, hızlı çiftimiz yakalandıktan sonra çok içkili olduklarını, bu kadar ileri gittiklerini fark edemediklerini söyleseler de kamuya açık alanda ahlak dışı hareket etmek ve dini ibadeti engellemek suçlarından gözaltına alınmışlar. Bu olaydan sonra kilisenin papazı, çifti affettiğini söylese de yapılan bu saygısızlığı bertaraf etmek için toplu bir ayin düzenlemiş. Günah çıkartma odasını şöyle tepeden tırnağa bir yıkatmayı da ihmal etmemiştir sanırım.

Büyük hacimli dokümanları elektronik posta ile göndermek artık sorun değil

Gigabyte | 13 June 2008 14:04

Daha önce bildirgeç‘e de konu olan Docstoc içeriği kullanıcıları tarafından oluşturulan, son derece profesyonel olarak hazırlanmış doküman ve doküman şablonlarına ulaşabileceğiniz bir web hizmeti. Sitede bütçe planlamasından iş planına kadar birçok konuda çeşitli formatlarda hazırlanmış şablonlara ulaşabileceğiniz gibi Google Page Rank sırları gibi farklı konularda öğretici rehber olarak hazırlanmış dokümanlar da bulabilirsiniz. Ayrıca kendi hazırlamış olduğunuz ve başkalarına da faydası dokunabileceğini düşündüğünüz dokümanlar veya şablonlar var ise siteye upload ederek paylaşıma sunabilirsiniz. Docstoc ile gelen avantajlardan bir diğeri de elektronik posta ile gönderilemeyecek kadar büyük olan dokümanları docstoc oneclick ile alıcılarınıza rahatlıkla yine elektronik posta yolu ile ulaştırabilmeniz. Bunun için öncelikli olarak yapmanız gereken bu iş için hazırlanmış olan yazılımı yüklemek ve Docstoc için bir kullanıcı hesabı yaratmak. Sonrasında ise göndermek istediğiniz dokümanlarınız için fareyi sağ klikleyerek “Email as Private” ya da “Email as Public

seçeneklerinden birini seçmek. Bu işlem arka planda dokümanınızı docstoc kullanıcı hesabınıza aktarırken varsayılan elektronik posta istemcinizi açarak alıcıya gönderilmek üzere hazır linkler oluşturacaktır. Her biri 50 MB’ı geçmemek kaydıyla istediğiniz kadar dokümanı bu yolla dağıtabilirsiniz. Böylelikle alıcılar gönderdiğiniz dokümanları indirmeden önce görüntüleme şansına da sahip olabilirler. Eğer dokümanlarınızın sadece alıcılar tarafından görüntülenebilmesini istiyorsanız “Email as Private” seçeneğini, tüm docstoc kullanıcılarının hizmetine sunmak istiyorsanız “Email as Public” seçeneğini seçmelisiniz.

Nasa Güneşe Gitmeyi planlıyor

Gigabyte | 13 June 2008 12:02

Dünya’nın en üst düzey uzay çalışma ve araştırmalarının yürütüldüğü nasa oldukça cüretkar bir göreve imza atmaya hazırlanıyor. 400 yıldan uzun bir süredir araştırmacılar güneşi sadece uzaktan incelemekle yetiniyorlar. Ancak nasa güneşe giderek bu durumu değiştirmeyi planlıyor. Nasa güneşe göndereceği ısıya dayanıklı bir uzay aracı vasıtası ile solar rüzgarlar ve güneşi çevreleyen manyetik alanlar hakkında ilk elden bilgi edinmeyi hedefliyor. Henüz geliştirilme aşamasında olan uzay aracının 2015 yılına kadar fırlatılması planlanıyor. 1400 derece ve üzeri ısıya dayanabileck

olan keşif aracı güneşe 7 milyon km kadar yaklaşacak. Bu mesafeden güneş dünyadan görülebildiğinden 23 kez daha büyük görülecek. Enerjisini sıvı soğutmalı iki güneş panelinden alacak olan uzay aracı, güneşin yakıcı etkisini artırdığı bölgelerden emniyetli bölgelere geçişi sağlayacak bir oto kontrol sistemi ile donatılacak. 7 yıl sürmesi beklenen görev süresince insanoğlu için gizemini korumaya devam eden iki önemli sorunun cevabı da bulunmaya çalışılacak. Bunlardan birincisi Corona olarak adlandırılan güneşin dış atmosferi. Eğer güneşin yüzeyine bir termometre koyarsanız ölçeceğiniz sıcaklık ortalama 6000 derece olcaktır. Normalde beklenen termometrenin yüzeyden uzaklaştıkça ısınında azalacak olmasıdır. Oysa tam tersine artmaktadır. güneşin dış atmosferinde ölçülen sıcaklık 1 milyon dereceden fazladır. Bu fenomen ilk kez saptandığı 60 yıl öncesinden bugüne gizemini korumaya devam etmektedir. Cevap bulunması hedeflenen ikinci sorunsal ise solar rüzgarlar. Miyonlarca kilometrelik hızlarla ifade edilebilecek olan bu rüzgarların etkileri güneş sisteminin her tarafından hissediliyor. Ancak bu rüzgarlar güneşin yüzeyinde değil tıpkı bir önceki örnekte olduğu gibi güneşin dış atmosferinde meydana geliyor. Bilim adamları güneşin yüzeyi ile dış atmosfer arasında olan bir şeyin solar rüzgarların bu inanılmaz hızlara ulaşmasını sağladığını düşünüyorlar ve bu görevin sonunda buna neyin yol açtığı sorusunun da cevabını alabilmiş olmayı umuyorlar.