bildirgec.org

kaynaklar hakkında tüm yazılar

Blogcular için 19 Ücretsiz Fotoğraf Sitesi

Blog Hocam | 02 April 2011 13:14

Eğer sizde benim gibi blog yazılarınızda görselleri özellikle de stok fotoğrafları kullanmayı seviyorsanız bu siteler işinize yarayacaktır.

 1. Morgue File
 2. Flickr
 3. Stock.Xchng
 4. Image Base
 5. Open Photo
 6. FreeFoto
 7. Every Stock Photo
 8. Free Photos Bank
 9. Image After
 10. Studio 25
 11. Free Stock Photos
 12. PD Photo
 13. Free Images
 14. Stock Vault
 15. Free Digital Photos
 16. Free Range Stock
 17. UnproFound
 18. Photo Rogue
 19. Free Pixels

Benim tavsiyem Morgue File ve Flickr.Umarım işinize yaramıştır.

Saygılarımla…

Serdar Kara

Madencilik

akbelen79 | 07 March 2011 22:08

Yeraltı kaynakları üzerinde bulunan milletin öz kaynaklarıdır. Devletlerin yapması gereken bu yeraltındaki zenginliğin çıkarılıp üzerindeki halkların istifadesine sunmaktır. Yalnız günümüzde bu durum Global güçler tarafından engellenmektedir. Kaynakları kendi tekellerine alıp , bu kaynakların bulunduğu ülke menfaatine kullanılmasını değil kendi amaçlarına hizmet etmesini sağlıyorlar.
Bu amaçları doğrultusunda iç politika’ya müdahale edip adeta o ülkenin ekonomik bağımsızlığını zedelerler. Bir ülkenin yeraltı zenginliği yabancı eller tarafından çıkarılıp ,hammadde olarak yine bunlar tarafından satılıyorsa sonuç olarak milletin yeraltı zenginliği yabancı ellere aktarılıyor demektir.
Çünkü bir çok ülke kendi bünyesinde çıkarılan hammadde ile üretilmiş maddeleri 100 kat daha pahalı geri almaktadır. Global güçler bu yeraltı kaynaklarının üretim ve çıkarılma haklarını satın alıp, çıkarıp işledikten sonra bu madene sahip olan ülkelere geri satmaktadır. düzen budur. Geçmişte Global güçler, yalnız hammadde için kaynağın bulunduğu ülkeye giderlerken , yeni dünya düzeninde artık hammaddeyi madenin kaynağı ile birlikte satın almış olup tekel oluşturmuşlardır.
Göz önüne alınması gereken bir diğer hususta; Şu an değeri olmayan bir bölge , teknoloji sayesinde ilerleyen teknikler sayesinde değerlenebiliyor. Bir diğer ifade ile bu günün çöpü , yarının serveti olabilir. Küresel güçler tarafından dünyada yürütülen politika ile yeraltı zenginliği olan ülkeler bunların farkına varmadan onlardan alınıp tekelleşerek , üretime geçmeleri ve çıkartılmasını engelleyerek emellerine şuan için ulaşıyorlar.

Ekonomi/İktisat Teriminin Anlamı ve İhtiyaçlar Faraziyesinin Eleştirisi

reddear | 05 October 2010 11:59

İktisat/Ekonomi; Sonsuz gereksemeleri karşılamak için sonlu üretim kaynaklarıyla insanlar tarafından yapılan etkinliklerdir.
Bu önermeye itiraz edebilirim. Bu itirazımı önermelerdeki ihtiyaçların sınırsızlığı faraziyesi üzerine yapabilirim. Demem şu ki, aslında gereksinimler/ihtiyaçlar sonsuz/sınırsız değildir. Gereksinimlerin/İhtiyaçların sonsuzluğu/sınırsızlığı, tüketim olgusunu sınırsızca tahrik/teşvik etmek/ayartmak isteyen kapitalistlerin/sermayedarların/anamalcıların düşüncesini/fikrini öne çıkaran kapitalist bir faraziyedir/varsayımdır. Aslına bakarsanız kapitalist ekonomik örgütlenme/kapitalist düzen(sistem) daima/sürekli daha fazla/çokça kullanmayı/tüketmeyi ön plâna çıkartıp salık vermekte/tavsiye etmekte, dahası beşeriyeti tüketim olgusu için değişik araçlarla ayartmaktadır/teşvik etmektedir/kışkırtmaktadır. Bu durumda gezegendeki üretim girdilerinin/üretim kaynaklarının hızla azalmasına/tükenmesine ayrıca varsıllarla yoksullar arasındaki tüketim/kullanım farkının artmasına, gelir dağılımı eşitsizliğinin çoğalmasına neden/sebep olmaktadır. Bundan dolayı sınırsız ihtiyaçlar tarifi uygun değildir. Böyle bir durumda sınırsız ihtiyaçlar anlayışı ideolojik bir önerme durumuna gelmekte ve kapitalist sistemi açıklayan önermeleri beşeriyetin önüne koymaktadır ve hatta dayatmaktadır. Yeni bir düşünceye ihtiyacımız vardır.

Animasyonlu Arka planlar İçin: jQuery.spritely

algoz | 12 March 2010 09:36

Her derde deva jQuery ekletilerinden biri olan Spritely (jQuery.spritely), Web sayfalarımıza, sadece Html ve Javascript ile; imleç hareketlerine duyarlı objeler/karakterler ve hareketli/dinamik arka planlar hazırlayabilmemiz için geliştirilmiş bir eklenti.

Internet Explorer 6+, Firefox, Safari, Chrome ve Opera desteği bulunan Spritely’in bazı avantajlı yanları ise; basit kullanımı, hafifliği ve ücretsiz olması.

Spritely, Flash kullanmak istemediğiniz projeleriniz veya Flash desteği olmayan ortamlar için alternatif bir çözüm sunmakta.

Google Wave Kullanma Klavuzları ve Kaynakları

algoz | 03 November 2009 09:40

Google tarafından, bu senenin mayıs ayında duyurusu yapılan Google Wave *, Web kullanıcılarını heyacanlı bir beklentiye sevk etmişti.
Sonunda bu merak ve heyacan dolu bekleyiş sona erdi ve Google, Google Wave’i önizleme sürümü ile kullanıcıların hizmetine sundu.

Şimdilik sadece kendisine davetiye ulaşan kullanıcıların kullanabildiği Google Wave’in önündeki en önemli sorun ise, kullanıcıların Google Wave’i hangi amaçlar için nasıl kullanabileceklerini tam olarak keşf edememesi.

Bu amaçla hazırlanmış klavuzların ve kaynakların bulunduğu aşağıdaki liste ile Google Wave’in kullanımı ile ilgili oldukça yol gösterici bilgiler edinebilirsiniz (Ücretsiz).

The Complete Guide to Google Wave: Google Wave’i nasıl kullanabileceğinizi anlatan oldukça kapsamlı bir kaynak.

What is google wave?: Google Wave ile ilgili birçok kaynak biraraya toplanmış.

Mashable Google Wave Guide: Web’in en çok okunan Sosyal Medya blogu Mashable tarafından hazırlanmış bir Google Wave Klavuzu.

About Google Wave: Google Wave Kendini Tanıtıyor.

Google Wave API: Google Wave API kaynakları yardımı ile Google Wave’in mimarisi, çalışma prensipleri gibi daha teknik bilgilere sahip olabilirsiniz.

Tasarımcılar İçin 500+ Ücretsiz Yüksek Kaliteli Photoshop PSD Dosyası

LeBron | 30 October 2009 19:19

Tecrübeli tasarımcıların paylaşmış oldukları bu harika kaynaklar sayesinde hem yeni bilgiler öğreniyor hem de çalışmalarımız için ilham kaynağı olabilecek tasarımlara ulaşabiliyoruz. Aşağıda çeşitli bloglar üzerinde veya direk bağlantı ile bilgisayarınıza indirebileceğiniz 500+ kaliteli psd kaynağına ulaşabilirsiniz.

1. 26 Polariod and Paper Clips (26 Polariod ve Kağıt Klip)

2. Web User Interface Treasure Chest (Web Kullanıcı Arayüzü Hazine Sandığı)

Fotoğraf Becerilerinizi Geliştirecek 50 Ücretsiz Eşsiz Kaynak

jurnal | 14 September 2009 14:56

bazen bir fotoğraf karesi bizi alıp hayatımızın en güzel anına götürebilir. unuttuğumuz, aklımızın köşesinde tozlu raflarda kalmış anılarımızı gün yüzüne çıkarır. fotoğraf insanın aynası gibi bizim yaşadıklarımızın bir nevi şahididir. yaşadığımız güzel anların sonsuza dek kalıcı olması için fotoğraf çekilmeye değer. sinan çetin’in reklam filminde söylediği gibi: “hayat çekilmeye değer.”

bunun için bazı teknik bilgilere ihtiyacımız var. fotoğrafla ilgili internette o kadar çok bilgi içeren siteler var ki insan nereden başlayacağını bilemiyor. aşağıdaki siteler kategorilere göre ayrılmış fotoğraf kaynaklarını içeriyor.

bildiride yeni başlayanlar ve profesyoneller için fotoğraf siteleri, oyuncak fotoğraf makineleri, profesyonel fotoğrafçılar, fotoğrafla ilgili teknik bilgiler, fotoğraf ve photoshop teknikleri, fotoğraf yarışmaları ile ilgili web sitelerini bulacaksınız.

bu yazı fotoğrafçılık konusunda kendini geliştirmek isteyenler için mükemmel bir başvuru kaynağı. 40’ı yeni toplam 51 web sitesi.

Bu siteler başlangıç düzeyi için harika sitelerdir. Daha ileri düzey kullanıcılar için de içeriğe sahiptir.

1. Photodoto

Yeni başlayanlar için harika makalelerin yer aldığı “Photography 101” linkine tıklayın

photodoto
photodoto

2. About.com: Photography

About.com ekibinden fotoğraf makaleleri ve teknikleri.

3. Digital Photography School

Daha çok ilham verici ve bilgilendirici makaleler içeren kapsamlı fotoğraf kaynağı.

Tasarımcılar İçin Ücretsiz, Legal ve Kaliteli Kaynaklar

algoz | 10 August 2009 17:49

Web projeleriniz için hazırlayacağınız tasarımları veya bu projelere ekleyeceğiniz içerikleri desteklemek için çoğu zaman multimedya olarak tarif edilen resim, fotoğraf, video, müzik ve ses dosyaları gibi kullanıcıları görsel ve duyusal olarak etkileyebilecek içeriklerin bulunduğu kaynaklara ihtiyaç duyulur.

Aslında bu kaynaklara web gibi devasa bir kaynaktan bulmak çok zor olmasa da, aranılan içeriğin ücretsiz, legal ve kaliteli olmasını istiyorsak, ihtiyacımız olan içeriğe ulaşmak biraz zaman alabilmekte.

Aşağıdaki listede; gerek blogunuzda gerekse web projelerinizde gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz multimedya içeriklerini barındıran kaynakları bulabilirsiniz.

Creative Commons(cc) * lisanslı içerikleri bulabileceğiniz kaynaklar:

Creative Commons search
Yahoo Creative Commons search
Flickr Creative Commons search
Google Advanced Search