wordpress sitesi kurmak için doğru bir barındırma alanı seçmenin faydaları
web siteleri, 24 saat boyunca devamlı çalışır durumda olan ve hızlı internet erişimine sahip sunucu adı verilen bilgisayarlarda tutulmaktadır.

datacenter
datacenter

hosting firmaları, farklı depolama alanlarına ve çeşitli özelliklere sahip hosting paketleri belirleyerek müşterilerine aylık yada yıllık olarak satarlar. aslında süresi dolunca tekrar ödeme yapılması gerektiği için bu bir kiralamadır.wordpress sitenizi internette barındırabilmek için bir hosting paketi satın almanız gerekir. işte bu noktada karşınıza iki farklı işletim sistemi çıkar. windows ve linux. burada bir hatırlatma yapmak gerekirse, satın alacağınız hosting paketinin bulunduğu sunucudaki işletim sistemi ile sizin bilgisayarınızdaki işletim sisteminin bir ilgisi olmamasıdır.windows mu, linux mu?
php dili ve mysql veritabanı kullanacak kişlerin linux, asp.net ve mssql server veritabanı için ise windows hosting paketi tercih etmeleri gerekir. linux hosting paketleri, yazılımı ücretsiz olması nedeniyle windows paketelere göre ucuzdurlar.wordpress ve joomla, php dilinde yazılmıştır ve mysql veritabanı kullanırlar. bu nedenle tam performans alabilmek için linux hosting paketi tercih etmeniz gerekir.

hosting
hosting

lokasyon önemli
web sitenizin barındırıldığı sunucunun konumu vereceğiniz hizmetin türüne göre önem kazanmaktadır. genelde yurtdışı daha ucuzdur. ancak çok fazla alana ve bant genişliğine ihtiyacınız yoksa yurt dışını tercih etmeniz tavsiye edilmez. bunun nedeni, türkiye’deki sunuculara erişim ve ftp’den dosya transferi daha hızlı olamsısdır. yurt içi seçmenin bir avantajı da türkiye’nin yurt dışı çıkışlarında bir arıza olması durumunda yurt içinden sitenize erişim sağlanacaktır. ancak hedef kitlenizin çoğu yurt dışında yaşıyorsa yurt dışı sunucu seçmek daha faydalı olacaktır.

lokasyon
lokasyon

alan adı seçimi
hosting paketinizi kullanabilmeniz için alan adına (domain) ihtiyacınız vardır. hosting firmaları aynı zamanda alan adı da satarlar. genel alan adı uzantıları yıllık 15$’ı geçmezken bazı özel uzantılar 250€’ya kadar çıkmaktadır. hosting paketinizi ve alan adınızı farklı firmalardan alabilirsiniz. bu durumda hosting paketini aldığınız firmanın dns (nameserver) adreslerini, alan adını aldığınız firmada kontrol panelinden ilgli alan adının dns adreslerinin girildiği yerelere girmeniz gerekmektedir.

alan adı
alan adı

en uygun hosting’i seçmek dileğiyle..popüler yazılarım:
* blog’lamaya giriş rehberi* blog’lamanın tarihçesi ve wordpress* wordpress kullanıcı rolleri* 7 püf nokta ile hitinizi artırın