bildirgec.org

joel coen hakkında tüm yazılar

True Grit (2010)

queennothing | 28 December 2010 13:22

Ethan ve Joel Coen kardeşlerin yeni macerası True Grit (İz Peşinde), 2010 yapımı bir western filmi. 2011 başlarında vizyona girmesi beklenen bu iki saatlik yapımda Oscar Ödüllü Amerikan aktör Jeff Bridges, 1970 doğumlu aktör Matt Damon, Amerikan aktör Josh Brolin, Hailee Steinfeld, Paul Rae, Domhnall Gleeson ve Kanadalı aktör Barry Pepper rol alıyor.
Henüz 14’ünde genç bir kız olan Mattie Ross’un babası, vurularak öldürülmüştür. Babasının ölümünü hazmedemeyen küçük kız, intikam alınca huzura kavuşacağına inanmaktadır. Bunun için de babasını öldüren adamı bulması gerekmektedir. Bu konuda Rooster Cogburn’dan yardım isteyen küçük Mattie, babasının katili olan Tom Chaney’i bulup öldürmenin planlarını yaşmaya başlamıştır.

Miller’s Crossing (1990)

| 30 November 2010 12:43

Miller’s Crossing, Türkçe adıyla Miller Kavşağı 1990 yılında vizyona girmiş bir Ceon Kardeşler (Ethan ve Joel) filmi… Coen Kardeşler’in yapımcılığını üstlenip senaryosunu yazıp yönettikleri filmde başrollerde Gabriel Byrne, Albert Finney, John Turturro, Marcia Gay Harden, Jon Polito, J.E. Freeman bulunmakta. Ayrıca kısa bir rolde Steve Buscemi ve Spider-Man serisinin yönetmeni Sam Raimi‘yi de görmek mümkün filmde.

Film, 1930’ların Amerikası’nda geçmekte. Çete savaşlarının ve mafyanın en tepede olduğu bu dönemde şehrin en ünlü gangsteri Leo ve onun sağ kolu konumundaki Tom’un çevresinde şekillenen olaylar anlatılır. İtalyan gangster Caspar, en büyük gangster olan İrlandalı Leo’dan Bernie adındaki serseriyi öldürmek için izin ister. Ancak Leo, Caspar’a izin vermez. Çünkü Bernie, Leo’nun sevgilisi Verna’nın kardeşidir. Caspar resti çeker ve Leo’ya düşmanlık ilan eder. Tom, Leo’ya yanlış yaptığını defalarca belirtmesine rağmen Leo kararından caymaz. Bundan sonra olaylar karışmaya başlar.

Blood Simple (1984)

alploganer | 25 September 2010 11:16

Ray bir barda çalışmaktadır. Barın sahibinin karısı Abby, kocası Marty’yi Ray ile aldatmaktadır. Bir şeylerden şüphelenmeye başlayan Marty bir dedektif tutar ve dedektiften Abby ile Ray’i izlemesini ister. Dedektif de ikisini takip eder ve Ray evinde beraberlerken fotoğraflarını çeker. Soluğu Marty’nin yanında alır ve fotoğrafları gösterir. Fotoğrafları gören Marty yıkılır, ne yapacağını bilemez bir an ve sonunda kararını verir. Dedektiften onları öldürmesini ister, karşılığında da 10.000 dolar teklif eder. Teklifi kabul eden dedektif bir an önce işinin başına koyulur ve gerilim dolu olaylar serisi başlar.

Blood Simple, Coen Biraderlerin ilk filmi. Coenlerin kendilerine has üslubunu filmin birçok sahnesinde görmeniz mümkün. Hatta ben zaman zaman No Country For Old Men‘i yaşadım film sırasında. Oyuncu kadrosunda John Getz, Dan Hedaya ve tabiki vazgeçilmez oyuncuları Frances McDormand bulunan bu 1984 yapımı film Coen kalitesinin doğuşu niteliğinde bir anlamda. Suç/gerilim tarzındaki film zaman zaman da kara komedinin sularında yüzüyor. Gerilim sevenler için güzel bir deneyim olacaktır Blood Simple.

Coenler’in kara film şaheseri: ”Fargo”

gorcun | 25 March 2010 13:46

Fargo
Fargo

Amerikan sinemasının kendine has stillerini yaratmış olan yönetmen kardeşleri Coenler (Joel ve Ethan) 1996yılında gerçek hayattan esintiler taşıyan bir cinayet hikayesini sinemaya uyarladılar. Filmin başında yapılan ”Gerçek bir hikayedir” uyarısı daha sonra Coenler tarafından aslında gerçek bir hikayenin kurgusu olarak değiştirildi. ”Fargo” adını koyduklarını film, küçük bir kasabadaki sıradan insanların içinde bulundukları çaresiz durumlarda gittikçe dibe batmalarını gösterişsiz ama etkileyici bir şekilde anlatıyordu.

Steve Buscemi - Peter Stormare
Steve Buscemi – Peter Stormare

18 kısa film bir arada: Paris, je t’aime (2006)

768 | 28 February 2010 13:28

Paris, hayallerin şehri!
Birçok insanın zihninde aşk ve tutkuyla özdeşleşmiş olan Paris şimdi muhteşem görüntüleriyle ve Pierre Adenot, Johnny Klimek, Christophe Monthieux ve Tom Tykwer imzalarını taşıyan müzikleriyle ayaklarınızın altına seriliyor. 2006 yapımı bu film, 21 usta yönetmenin 4 sene süren çalışmaları sonucu 18 farklı aşk hikâyesini beyazperdeye yansıtıyor. Sadece aşka değil, toplumsal sorunlara da kenarından köşesinden yer veren bu film, özgün konuları ve usta oyuncularıyla da oldukça dikkat çekiyor.

Oyuncular arasında Gérard Depardieu , Natalie Portman , Alexander Payne , Bob Hoskins , Nick Nolte , Willem Dafoe , Juliette Binoche , Steve Buscemi , Wes Craven , Elijah Wood , Olga Kurylenko gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmenleri de Frédéric Auburtin, Emmanuel Benbihy, Sylvain Chomet, Ethan Coen, Joel Coen, Wes Craven, Gérard Depardieu, Christopher Doyle, Vincenzo Natali, Alexander Payne, Walter Salles, Oliver Schmitz, Gus Van Sant gibi isimlerden oluşuyor.

Barton Fink

uuuucar | 19 January 2010 14:55

Beni derinden etkileyen filmler vardır.Bunlardan biri de Coen kardeşlerin “Barton Fink” adlı filmiydi. Filmde; şöhretin basamaklarını yeni tırmanmaya başlayan bir oyun yazarının başından geçenler anlatılıyor. Berton Fink,Hollywood‘dan reddilemeyecek bir teklif alıyor (haftada 1000 dolar) ve Los Angeles‘ın yolunu tutuyor.

Burada garip bir otele yerleşiyor, stüdyonun ısmarladığı senaryoyu yazmaya başlıyor, ancak bir türlü ilham gelmiyor. Bu arada yan odada kalan biriyle samimi oluyor; şişko ve sevimli bir adam, sigortacı. Filmin ilerleyen dakikalarında yazarımız iyice köşeye sıkışıyor; sonunda senaryoyu bitiriyor…
Birçok insanın istemediği halde bir takım işleri, sadece para kazanmak için, yapıyor olmasını çok sade bir şekilde anlatan Coen kardeşlerin bu başarılı filminin başrolünde John Turturro var. Sevimli, şişko sigortacı rolündeyse yan rollerin ustalarından John Goodman bulunmakta.
1991 yılında vizyona girmiş bu film, aynı zamanda Coen kardeşlerin, Miller Kavşağı gibi bir filmden sonra ne yapabileceklerini kanıtlamaları açısından da önemlidir.

The Man Who Wasn’t There (2001)

queennothing | 02 November 2009 14:04

Joel Coen‘in, kardeşi Ethan‘ın yardımıyla çektiği, birlikte yazdıkları 2001 yapımı “The Man Who Wasn’t There“, Coen tarzı bir traji-komik/ drama filmi. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Billy Bob Thornton‘un başrolünde yer aldığı yapımda Scarlett Johansson, Frances McDormand, Michael Badalucco, James Gandolfini, Jon Polito, Tony Shalhoub, Richard Jenkins gibi isimler de rol almakta.

Ed Crane, bir berberdir. Saç kesen, düzelten, çok konuşan bir ortağa sahip olan bir berber ve sıradan bir adamdır. Karısı Doris ile ilginç bir ilişkiye sahip olan Ed’in aşırı sakin ve içine kapanık/ dışa dönük enteresan bir kişiliği/ hali vardır.

Coen Kardeşlerin son filmi ”A Serious Man” fragmanı

gorcun | 02 August 2009 11:20

Coen Kardeşler
Coen Kardeşler

Komedinin en güzel örneklerini sinema dünyasına sunan Hollywood’un kendine has tarzıyla sayılı yönetmenlerinden olan Coen Kardeşlerin (Ethan ve Joel Coen) yeni filmleri ”A Serious Man”in (Ciddi Bir Adam) fragmanı yayınlandı. Fragmandan son derece eğlenceli olduğu gözüken ve 1960’ların ortasında geçen filmde, Orta Amerika’da bir üniversitede fizik profesörü olan Larry Gopnik’in gitgide kötüye giden hayatını Coenler’in filmlerinden alışık olunduğu üzere mizahi bir anlatımla izleyeceğiz. Larry, karısı Judith tarafından terk edildikten sonra karısının iş arkadaşı Sy Ableman’la birlikte olduğunu öğrenerek ikinciyi darbeyi yer.

Bir Coen Kardeşler klasiği : ”The Big Lebowski (Büyük Lebowski)”

gorcun | 28 May 2009 10:26

The Big Lebowski
The Big Lebowski

Coen Kardeşlerin (Joelve Ethan Coen) artık kültleşmiş filmlerinden biri olan The Big Lebowski(Büyük Lebowski) 1998 yılında çekilmiş.Filmin ana karakteri Jeffrey Lebowski (Jeff Bridges) namı diğer The Dude (Ahbap) tam bir anti kahramandır. The Dude dış görünüşünden, hal ve hareketine kadar her şeyine yansıyan bu durumdan şikayetçi değildir. Bir gün yine kendi halindeyken evini basan iki gangster alacaklarını alamadıklarından (!) ona bir ders verirler.
Lebowski’ yi dövüp, evini dağıtan ve evini dolu gösteren halısına işeyen gangsterler kapıyı vurup çıkarlar.Bu olaydan sonra hiç bir şey olmamış havasında arkadaşları pasifist Walter (John Goodman) ve Donny’ nin (Steve Buscemi) yanına Bowling oynamaya giden Dude durumu onlarada anlatır. Bir karışıklık olduğu ve şehirde milyoner bir Lebowski’nin daha olduğu anlaşılır.

The Big Lebowski
The Big Lebowski

Dude, milyoner Lebowski’ye gidip kendisine verilen zararın karşılanmasını ister. Bunu tek şartla kabul eden Lebowski, güzel karısını (Tara Reid) kaçıranları bulup onu getirdiğinde istediğini alacağını söyler. Teklifi kabul eden Dude ve arkadaşlarını bundan sonra zorlu bir macera bekler.

O Brother, Where Art Thou/Nerdesin Be Birader? (Kıymeti Bilinmeyenler-2)

safranist | 12 February 2009 11:24

O Brother, Where Art Thou?
O Brother, Where Art Thou?

Kıymeti bilinmeyenler serimizde ikinci durağımız Coen Biraderler’in O Brother, Where Art Thou? filmi.
Homeros‘un Odisseia‘sından esinlenerek (daha doğrusu Odisseus ‘un ithaka ya dönüş yolculuğunu hafif ve yumuşak bir anlatımla zamanımıza uyarlayarak ) üç kafadarın (atılgan Everett,zerafet yoksunu Pete ve saf Delmar) Hapishaneden kaçarak sular altında kalmadan önce saklı 1.2 milyon dolara ulaşmak için çıktıkları uzun, eğlenceli ve macera dolu dört günlük yolculuğu anlatıyor Ethan&Joel Coen Nerdesin Be Birader‘de.

Hikâye Büyük Buhran zamanında(tam olarak 1937) Mississipi’de geçiyor.
Filmde yaşananlar hem kaynağı dolayısıyla hem de diğer Coen Biraderler filmlerinde olduğu gibi, hayatta karşımıza çıkması pek de muhtemel olmayan sürreal olaylar. Daha yolculuklarının başında ray üzerinde küçük arabasıyla giden kör adama otostop çekiyorlar ve adam onlara kendine has konuşmasıyla kehanette bulunuyor (tıpkı Odisseia’daki kör kâhin gibi).hedeflerine doğru ilerlerken bir yol ayrımında ruhunu şeytana satmış siyahi bir gitaristle, sonraki bir zaman ise nehir kenarında akıllarını başlarından alacak alımlı ve güzel sesli üç deniz perisi (siren) ile karşılaşıyorlar. Buna benzer olağanın dışında ve küçük gönderme ve mesajlarla dolu olay ve durumlar devamlı karşımıza çıkıp izleyenleri hem eğlendirmeyi hem de etkilemeyi başarıyor.

filmden bir sahne
filmden bir sahne