O Brother, Where Art Thou?
O Brother, Where Art Thou?

Kıymeti bilinmeyenler serimizde ikinci durağımız Coen Biraderler’in O Brother, Where Art Thou? filmi.Homeros‘un Odisseia‘sından esinlenerek (daha doğrusu Odisseus ‘un ithaka ya dönüş yolculuğunu hafif ve yumuşak bir anlatımla zamanımıza uyarlayarak ) üç kafadarın (atılgan Everett,zerafet yoksunu Pete ve saf Delmar) Hapishaneden kaçarak sular altında kalmadan önce saklı 1.2 milyon dolara ulaşmak için çıktıkları uzun, eğlenceli ve macera dolu dört günlük yolculuğu anlatıyor Ethan&Joel Coen Nerdesin Be Birader‘de.Hikâye Büyük Buhran zamanında(tam olarak 1937) Mississipi’de geçiyor.Filmde yaşananlar hem kaynağı dolayısıyla hem de diğer Coen Biraderler filmlerinde olduğu gibi, hayatta karşımıza çıkması pek de muhtemel olmayan sürreal olaylar. Daha yolculuklarının başında ray üzerinde küçük arabasıyla giden kör adama otostop çekiyorlar ve adam onlara kendine has konuşmasıyla kehanette bulunuyor (tıpkı Odisseia’daki kör kâhin gibi).hedeflerine doğru ilerlerken bir yol ayrımında ruhunu şeytana satmış siyahi bir gitaristle, sonraki bir zaman ise nehir kenarında akıllarını başlarından alacak alımlı ve güzel sesli üç deniz perisi (siren) ile karşılaşıyorlar. Buna benzer olağanın dışında ve küçük gönderme ve mesajlarla dolu olay ve durumlar devamlı karşımıza çıkıp izleyenleri hem eğlendirmeyi hem de etkilemeyi başarıyor.

filmden bir sahne
filmden bir sahne

sullivan's travels
sullivan’s travels

Filmi ayrıca Coen Biraderlerin Preston Sturges‘ın Sullivan’s Travels’Ina saygı duruşu olarak niteleyebiliriz. Sullivan Travels’da bir yönetmenin ciddi ve toplum la ilgili bir drama filmi yapmaya çalışırken zorluklarla uğraşmasını ve sonunda komedi filmlerinin topluma daha faydalı olduğunun farkına varmasını anlatıyor. Oradaki yönetmenin ilk başta çekmek istediği film bizim filmimizle aynı adı taşıyor: O Brother, Where Art Thou?Kardeşler birlikte yapıp, yönetmelerine rağmen The Ladykillers a kadar gelenek olduğu üzere burada da yönetmen joel yapımcı Ethan olarak listeleniyor.Yapımda üç ana karakterden ikisi ve bazı önemli rollerlerdeki oyuncular Coen’lerin vazgeçemediği isimler. Everett rolünde George Clooney(3 kez); Pete rolünde John Turturro (4 kez); Big Dan, John Goodman(4 kez); Bebek yüz Nelson, Micheal Badalucco(3 kez). Ayrıca Delmar ı Tim blake Nelson; Everett’in Karısını ise Holly Hunter oynuyor.Bu komedi(&macera) filminin 2 dalda(en iyi uyarlama senaryo ve en iyi sinematografi) Oscar adaylığı bulunuyor. Öte yandan, Filmdeki müziklerden oluşan (Soundtrack) album 5milyon satmış, bunun yanında 5 Grammy kazanmış ve country müzik ödüllerinde yılın albümü olmuştur.
Yazımı “izlerken en düzeyli, en neşeli/keyifli ve en iyi komedi filmlerinden biriyle karşı karşıya kalacaksınız(filmdeki muhteşem şarkılara da bayılacaksınız)” cümlesiyle bitiriyor ve sizden de hak ettiği değeri almadığını düşündüğünüz filmleri yorumlarınızla beraber tüm sinepil halkıyla paylaşmanızı bekliyorum.Not: Kıymeti Bilinmeyenler Serisi devam edecek…