Miller’s Crossing, Türkçe adıyla Miller Kavşağı 1990 yılında vizyona girmiş bir Ceon Kardeşler (Ethan ve Joel) filmi… Coen Kardeşler’in yapımcılığını üstlenip senaryosunu yazıp yönettikleri filmde başrollerde Gabriel Byrne, Albert Finney, John Turturro, Marcia Gay Harden, Jon Polito, J.E. Freeman bulunmakta. Ayrıca kısa bir rolde Steve Buscemi ve Spider-Man serisinin yönetmeni Sam Raimi‘yi de görmek mümkün filmde.Film, 1930’ların Amerikası’nda geçmekte. Çete savaşlarının ve mafyanın en tepede olduğu bu dönemde şehrin en ünlü gangsteri Leo ve onun sağ kolu konumundaki Tom’un çevresinde şekillenen olaylar anlatılır. İtalyan gangster Caspar, en büyük gangster olan İrlandalı Leo’dan Bernie adındaki serseriyi öldürmek için izin ister. Ancak Leo, Caspar’a izin vermez. Çünkü Bernie, Leo’nun sevgilisi Verna’nın kardeşidir. Caspar resti çeker ve Leo’ya düşmanlık ilan eder. Tom, Leo’ya yanlış yaptığını defalarca belirtmesine rağmen Leo kararından caymaz. Bundan sonra olaylar karışmaya başlar.

Coenler gene etkileyici bir yönetimle ortaya sağlam bir gangster-suç filmi çıkarmışlar. Kara mizah türünü suçla başarılı bir şekilde harmanlayan Coenler’in filminde göze çarpan en büyük artı görüntü yönetmenliği oluyor. Buna ek olarak sağlam müzikler ve sağlam karakter portreleri de mevcut. Özellikle Coenler ortaya çok sağlam bir anti-kahraman çıkardıklarını belirtmeliyim. Bunun dışında 30’ları gerek mekan, gerek kıyafet ve araç-gereçler olarak başarıyla ekrana taşımışlar. Sanat yönetmenliği ve kurgusu da en az görüntü yönetmenliği kadar başarılı olmuş. Dvd’nin arka kapağında Cosmopolitan alıntısı “…The Godfather‘dan bu yana gangsterlerin dünyasını bu kadar açık ve tüyler ürpertici biçimde sunan başka bir film olmamıştır…” biraz abartılı olmuş. Evet, film gerçekten başarılı ama “bir Baba” kadar değil. Ayrıca gene aynı yıl vizyona giren Martin Scorsese filmi Goodfellas‘ın mafya-suç türünde daha iyi olduğunu belirtmeliyim. Gerçi karşılaştırmak ne derece doğru, bilemiyorum. Sonuçta Coen sinemasıyla Scorsese sineması çok farklı.

Oyunculuklara değinirsek… Başrolde oturan Gabriel Byrne anti-kahraman Tom’u başarılı bir şekilde kotarmış. Albert Finney ve Jon Polito gangster rollerinde çok doğru bir seçim olduklarını kanıtlamışlar. Fakat bana göre filmin asıl yıldızı Coenlerin Barton Fink‘inde Oscarlık bir performans sergileyen ve gene Coenlerin kara komedisi “O Brother, Where Art Thou?”sunda da başarılı bir performans çıkaran John Turturro. Onun Miller Kavşağı sahnesindeki performansı çok iyiydi.

Leo ve sağ kolu Tom rollerinde Finney ve Byrne
Leo ve sağ kolu Tom rollerinde Finney ve Byrne

Sonuç olarak her yönden dört dörtlük bir suç filmi. Ama bir Baba, bir Goodfellas kadar büyük olmadığını da belirtmek gerek. Gene de Coenler’den suç filmi izlemek müthiş bir şeydi, belirtmeden geçmek istemedim.