bildirgec.org

iskender hakkında tüm yazılar

Kalashlar

massay | 02 October 2009 10:52

Kalaşlar, (kalash) bulundukları bölgeye nazaran fiziksel, dinsel, kültürel, ekonomik yönleriyle şaşırtıcı boyutta farklılıkları olan bir halk.
Afganistan’da, başkent Kabil’in kuzeydoğusunda, eski adıyla Kafiristan bölgesinde (yeni adıyla Nuristan bölgesinde), Hindikuş dağlarında bulunan Çitral’in üç vadisinde, denizden yaklaşık 3000 metre yükseklikte yaşıyorlar.

Bu bölgeye Kafiristan denmesinin sebebi, Kalaş halkının animist inançlara sahip olması, tevhid inancına girmemiş olmalarıdır.

Muhafazakar İslamcı kültürün baskın olduğu komşu bölgeler tarafından Kalaşlar, kafir olarak görülürler. Zira yaşadıkları bölge de kafirlerin ülkesidir.

Geçen yüzyıla kadar, sahip olduğu coğrafya dolayısıyla fethedilemeyen bölge, 1895 yılında Afganistan emiri Abdurrahman Han tarafından ele geçirilince, hem Müslümanlaştırma yoluna gidilmiş, hem de bölgenin ismi Nuristan (Işık ülkesi) olarak değiştirilmiştir.

Kalaşların bir kısmı Müslümanlığa geçmiştir, bir kısmı da kendi kimliklerini, dinlerini, mitolojik ve kültürel ritüellerini yaşamaya devam etmektedirler.

Kalaşların nüfusunun gerçek bir rakamla ifade edilmesi mümkün değildir.

iskender, ne büyüğü ne küçüğü

nazokiraze | 24 March 2009 11:19

Hayatlarının bir döneminde Bursa’ya yolu düşenler muhakkak tatmadan geçmemiştir, iskender kebabını, öyle ya Bursa’ya gidip, gerçek iskenderi yemeden,ulan bu zamana kadar bende iskender mi yemişim beaaaaa demeden olmaz.

Bu yoğurtla,tereyağlı sosu, en güzel eti,pideyi birleştirip insanı kışkırtan yemeği yapıp ona bir de adını veren zat-ı muhterem Mehmetoğlu İskender Efendi ,1867 yılında ilk kez yapmış, şimdi de onun oğulları farklı yerlerde devam ettirmekte.İskender Efendi’nin oğulları tarafından açılan ve şimdi torunu İskender İskenderoğlu tarafından devam ettirilen veya İskender Efendi’nin diğer oğlu tarafından kurulan tesislerden birinde yedikten sonra insan yediği tüm iskenderlere isyan ediyor.Evet Bursa’ya gitmekle de olmuyor, iskenderin bize tanıştıran insanların mekanında yenmeli iskender, gerçi ben en son ne zaman orada gidip yedim hatırlamıyorum ama içindeki etin dağda kekikle beslenen hayvanlardan elde edilmiş olmasından mı, mandırada yapılan yoğurttan dolayı mı bilmem iskender gerçekten iskenderin ana vatanında yenmelidir.Neyse ki İstanbul’da da şubeleri var ama bana oraya gitmek kısmet olmadı.

margarin yerine tereyağı

admin | 23 February 2009 13:55

Eve 5 yıldır margarin sokmayan birinin gözüyle yazıyorum bugün yazımı, eşimin ailesinde var olan, vefatlara neden olan kalp krizi riskine karşı, kalp doktoru olan ablamızın isteğiyle, eşimin risk altında olabilecegi ihtimaliyle unuttuk margarinin tadını. Şimdi margarinle yapılmış yemekleri yiyemez olduk, tadına yabancılaştık , ama ekmek üzerine sürülen kahvaltılık margarinleri özlemiyor değilim hele reklamlarda görünce içimin yagları eriyor.

Yemekleri mısırözü ve zeytin yağıyla yapıyorum, çok daha sağlıklı ve lezzetli, ama kahvaltı başka bir konu, reçel, bal yalnız kalmamalı bu da tereyağıyla olur. Tereyagı benim gibi reçel düşmanı biri için aranılmayan birşey belki ama ev ahalisi ister ki, ekmek üzerine birşeyler sürsün yesin.

Meşhur Bursa Kebapçısı

pelitas | 02 November 2007 20:20

İstanbul’un ayaküstü semtlerinden biri olan Çakmak’a yolum düştü geçenlerde. İsmini semtten alan köprüyü biraz geçince, gözüme görkemli bir tabela takıldı; “MEŞHUR BURSA KEBAPÇISI”. Biraz daha yaklaşınca bu devasa tabelanın bile mekanı tam olarak anlatamadığını gördüm. Burada konaklayıp bir şeyler atıştırılmalı fakat fiyatlar pahalıdır diye düşünmekten alıkoyamadım kendimi. Denemekte fayda vardır dedim ve içeri girdim. Daha kapıya yaklaşmadan güler yüzlü bir bey hoş geldiniz edasıyla karşıladı beni. İçeri girdiğimde birkaç tane daha hoş geldinize nail oldum. Oturmak istediğim masayı seçene kadar görkemli dekora kapılıp gittim. Allah nazardan saklasın; her şey mükemmeldi. Tarif edilemeyecek kadar özenle dekor edilmiş bir mekan. Sıra lezzetleri tatmaya geldiğinde kendimi bir anda saray mutfağının lezzet tadanlarından hissettim. Buranın işletmecisi kim diye sormadan yapamadım. Namık Altun bey. İstanbul’da yarım asıra yakındır bursa kebabıyla uğraşan ve böyle bir salonu İstanbul halkının beğenisine sunan iyi bir beyefendi. Sıra hesaba geldiğinde hiçte düşündüğüm kadar kallavi değildi. Bana, görsel ve lezzetsel bir şölen sunan Meşhur Bursa kebabçısını herkese tavsiye ediyorum.

Gordion Düğümünü Çözmek

toplumcu | 09 May 2007 15:55

Gordion Düğümü’nü bilir misin ?

Düğüm

Gordion şehri bir kral seçecekmiş ve kahinlerin bildirdiği gibi kente dört tekerlekli bir yük arabası ile geleceğine inandıkları bir kralı beklerken, köylü Gordias tesadüf bu ya dört tekerlekli bir öküz arabasıyla çıkagelir. O günden sonra köylü Gordias Adaletli Kral Gordias olmuştur. Kral Gordias ölmeden önce kral olduğu gün bindiği ve onu kral yapan öküz arabasını çözülemez bir düğümle bağlar ve der ki: “bu düğümü çözen tüm dünyayı fethedecektir.” Gordias ölür peşi sıra pek çok kral gelir geçer ama düğümü kimse çözemez, meşhur ‘Gordion düğümüdür’ artık karşımızdaki. Gel zaman git zaman gençten bir delikanlı çıkagelir Gordion’a. Yanında birkaç onbinlerce arkadaşıyla Der ki : “ benim adım İskender, gösterin bana şu meşhur düğümü, bir de ben deneyeyim çözmeyi” Götürürler olay mahalline, bakar bakar, “ Bu mudur meşhur çözülemez düğüm ki çözen dünyanın hakimi olacakmış” “Evet” deyince çevredekilerin şaşkın bakışları arasında, çeker kılıcını seninki indirir düğümün üstüne, bir anda ne düğüm kalır ne efsane. “Bu düğüm böyle çözülür” der.

İskender

en sevdiğiniz hazır yiyecek?

Ege | 02 December 2006 06:14

yıllarca araştırıp da cevap bulamadığım soru olsa olsa bu olur; evet. bilgisayar başında harcadığınız zaman arttıkça, tüketimi de doğru orantılı olarak değişen bu tür yiyeceklerden en çok hangilerini seviyorsunuz?

Bir de anket sorusunu ilk anketörün cevaplaması geleneği vardı; az kalsın unutuyordum:
bol malzemeli olduğu sürece, herhangi bir pizza. mesela, marketten aldığım pizzaların üzerinde de yaratıcılığımı konuşturmadan yemem (karnın açken bildiri yazmaya kalkışınca ne olur sorusuna da cevabımdır; etiketlere bakın).

Dönermafia

mnc | 07 November 2006 14:59

Arab esintili bıyıklı Türk modeli!
Arab esintili bıyıklı Türk modeli!

Almanlar illallah dedi, almanyada her yerde olan bu dönerciler hakkında bir oyun yaptı. Oyunun adı Döner Mafia, amacınız ise Dönerci açıp diğer insanalara rağmen ayakta kalıp genişlemek ve büyütmek. Grafikler Leisure Suit Larry tadında.
Bir büfeden başlayıp ilerliyorsunuz. Karakterinizi kendiniz oluşturuyorsunuz, karakterler Türk. 20 Farklı seçenek sunuyor.
Ayrıca baş etmeniz gereken Mafya üyeleri var.
Menüler oluşturuyor rekabet ediyorsunuz.
Kaçak mal satın alabiliyorsunuz. Tatlı sunabiliyor çerçöp’den meze yapabiliyorsunuz.

Ancak işin canımızı sıkacak yanı bizi etikenlendiren bir nitelikte bir oyun olması. Oyun 15€ gibi uygun bir paha’da. Yani herkesin eline kolayca geçebilir, hakkımızda hiç de hoş olmayan bir oyun var. Belki müzikleri, görüntüleri eğlenceli olabilir ancak sanki kafamıza atılan bir taş gibi gözüküyor. Oyun rondomedia adındaki bir firmaya ait. Çıkışı ise 2004 tarihli, yani uzun süredir varmışta haberimiz yok muş. Şurada demo görüntüleri mevcut.

80 kuruşa iskender!!!

linnux | 16 July 2006 12:25

-Abi memleketin çivisi çıkmış, yaşanmaz bu dünyada!
-Söyle bakalım, derdin ne?
-Resmi bir kurumumuzun yemekhanesi var.
-Olacak tabii ki, çalışanlarını doyuracak.
-Yemekhanede tadilat yapılıyor.
-Tabii ki yapılacak, herşey zamanla aşınıyor, yıpranıyor.
-Kurum, bir lokantayla anlaşıyor.
-Gayet normal, çalışanlarını aç bırakmayacak ya!
-Kurumda 80 kuruşa (800.000 TL)yemek fişi veriliyor, personel bu fişle lokantadan
4 YTL’lik yemek yiyor, örneğin iskender.
-Afiyet olsun, yarasın.
-Üzeri olan 3.20 YTL’yi de(3.200.000 TL) kurum (devlet) ödüyor.
-Eh, matematiksel bir sorun yok.
-Ama bu yemek fişlerinden, isteyen personel istediği kadar alabiliyor, istediği kimselere verebiliyor.
Bu kimseler lokantadan sorgusuz sualsiz dilediği kadar yemek yiyebiliyor.
-Siz ne biçim müslüman ülkesiniz! Kul hakkı, helal-haram bilmez misiniz?
-Yooo. Biz müslüman ülke falan değiliz. Çağdaş, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletiyiz.
-Hani yüzde doksanınız müslümandı?
-Nüfus kağıdımızda öyle yazıyor, ama devir değişti abi, uyanık olucan bu devirde.
-Peki dini duygularınıza hitap edip, başınıza emir olanlar?
-Dedim ya, uyanık olucaksın bu devirde!
-Öyleyse size her türlü adaletsizlik haktır.
-Niye öyle söylüyorsun abi ya, bizim suçumuz ne?

Sahi, bizim suçumuz ne?