bildirgec.org

bildigimiz son sey

11 yıl önce üye olmuş, 256 yazı yazmış. 115 yorum yazmış.

youtube’da tiyatro görünümü ve “ışıkları kapat” seçenekleri

bildigimiz son sey | 12 November 2008 14:22

youtube ülkemizde hala yasak, ama gelişmelerden haberdar olmamamız için bir sebep yok.

birkaç gün önce youtube’a eklenen iki yeni özellik var: Theater View ve Lights off. benim gördüğüm kadarıyla sadece belli başlı özel (ve genelde uzun süreli) videolarda bulunan bu özellikler, her videonun sol üst köşesinde birer düğme olarak bulunuyor.

Lights off özelliği, sayfadaki video haricindeki öğeleri karartarak videonun daha dikkatle izlenebilmesine olanak tanıyan bir özellik. butona tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi bir görüntüyle karşılaşıyoruz:

google mobil cihazlar için gmail 2.0’ı duyurdu

bildigimiz son sey | 27 October 2008 22:14

google’ın e-postası gmail, 2.0 versiyonuyla blackberry ve java destekli mobil aygıtlarda artık kullanılabilecek. yine de 35 dilde erişilebilen gmail’in her özelliği tüm telefonlarda kullanılamıyor olabilir.

derek phillips’in google mobile blog‘da yazdığı yazıya göre;

  • daha hızlı, takılmayan ve yumuşak hatlara sahip arayüz
  • çoklu hesap yönetimi
  • çoklu mobil eposta taslak imkanı
  • QWERTY klavyeye sahip olanlar için kısayollar
  • bağlantı olmadan (çevrimdışı) destek

özellikleri yeni gmail’in bize sundukları.

italyan polisinin yeni arabası 320km/s’lik gallardo

bildigimiz son sey | 27 October 2008 20:03

560 beygir gücüne sahip olan yeni Gallardo, italyan polisinin yeni bineği olacak. saatte 200 mil yani yaklaşık 322km hıza ulaşabilen Lamborghini, hız ve gücünün yanında özel yapım olmasıyla da dikkat çekiyor. ilginç bir özelliği de, trafik kazaları ve benzer acil durumlar için, organ ve kan (plazma) taşıma amaçlı mini soğutucu ve defibrilatöre sahip olması.

flash oyun arama sitesi game curry

bildigimiz son sey | 24 October 2008 12:01

flash oyunlara rağbet gün be gün artıyor. bu oyunlar gerek online oynanabilirliğe gerekse tür/çeşit bakımından zengin bir yapıya sahip olduklarından çok tutuluyor. dolayısıyla artık bunlar için özel bir arama motorunun zamanı geldi de geçiyor.


game curry

hindistan kaynaklı games2win sitesi bu konuda bir çalışma yaparak game curry‘yi oluşturdu. bu bir flash oyun arama motoru.

şu an beta görünümüdeki game curry, çoklarının bağımlılığı haline gelmiş olan bu oyun sevdasını körükleyecek gibi.

yanko design yeni yazarlar arıyor

bildigimiz son sey | 09 August 2008 11:32

en çok takip edilen tasarım sitelerinden olan yanko design sitesi yeni yazarlar arıyor.

siteye göre, “yaşayan, nefes alan, hayal kuran ve tasarımla yaşayan”lar başvurmalı. ingilizce bilginize güveniyor ve yeni tasarım fikirleri bulabiliyorsanız siteye yazar olarak başvurabilirsiniz.

istenenler;
• üç örnek yazı
• tasarıma ve tasarım hakkında yazmaya neden ilgi duyduğunuzla beraber bir giriş
• özgeçmişiniz
• iletişim bilgileriniz, haftalık programınız, aftalık yazabileceğiniz yazı sayısı
• yazı başına istediğiniz ücret

dot.tk türkiye’de ve türkçe

bildigimiz son sey | 31 May 2008 12:44

daha önceleri ücretsiz .tk uzantılı alan adı ile tanıdığımız dot.tk, artık türkiye’de ve türkçe. t ve k harfleri, önceden “tokelau” adındaki ülkenin kısaltması olarak lanse ediliyordu. görünüşe göre artık bu anlatımdan vazgeçilmiş ve pazarlama stratejisi babında, turkey olarak alan adı verdiklerini söylemeye karar vermişler. shiftdelete.net de dot.tk ceo’su joost zuurbier ile bir görüşme bile yapmış. videosunu şurdan izleyebilirsiniz.

dot.tk
dot.tk

.tk uzantılı alan adına sahip olmak isterseniz ücret iki yıllık 25 ytl olarak belirlenmiş (örnek olarak sallama bir alan adı denemesi). ama tr ve tk alan adlarının karşılaştırıldığı sayfada yıllık 9 liradan ucuz olduğu yazılmış (sanırım burası düzeltilmemiş). alan adları visa, mastercard ve american express kredi kartlarıyla ya da paypal ile alınabiliyor.

siteye bir göz attığımızda türkçe konsunda pek dikkatli davranılmamış hissi veriyor. örneğin “başka” yerine, “bakşa alan adı” gibi bir ifade kullanılmış.