bildirgec.org

mnc

11 yıl önce üye olmuş, 57 yazı yazmış. 63 yorum yazmış.

jQuery’de performans için optimizasyon

mnc | 23 August 2012 13:57

Optimize jQuery yazmak ve ipuçları JS malumunuz evrim geçirdi, temelde değişen fazla bir şey olmasa da bir dünya satır kod yazılıyor artık. Peki bir kaç ipucu nasıl olur ?

1) jQuery yükle, güncel olsun.
Kendi site dizininizden jQuery çağırmak mantıklı gelebilir, ancak, artık library boyutu 32kb civarını buldu, üstelik buna pluginleriniz eklenecek. Son versiyon olup olmadığı da belli değil.
Sürekli güncelleyecek misiniz ? bunu kullanarak otomatik olarak sayfanıza son sürümü eklemiş olur hem de, kullanıcılar önceden başka sitelerde buradan jQuery çağırmış olduğu için önceden önbelleğe alınarak size yüklemede zaman kazandırır.
Ayrıca, minified önemli bir kelime sizin için. minified versiyon, jquery nin kodlarının sıkıştırılarak küçültülmüş versiyonudur. Her zaman bu sürümü kullanın, diğer türlü 32 kb yerine 300kb civarı data çağırmış olacaksınız. İkinci bir not ise, lokalde çalışıyorsanız, jquery nizi lokalden çağırın, işinizi bitirdikten sonra üstteki kullanıma geçebilirsiniz.

elektronik müzik ve alt türleri

mnc | 20 July 2012 18:11

Elektronik müzik türünü çok seviyor veya aşağılıyor olabilirsiniz, aslında çok geniş akrabaları olan bir müzik türü kendisi. Benim ilgim 90’ların başında pump-up the jam‘lere falan dayanıyor. Kısaca elektronik müziğin genel türü, elektronik aletlerle yapılan müzik türü olarak geçse de bundan daha farklı yerlere uzanabiliyor.
Mekanik aletlerin tersine transistör, synthesizer veya diğer midi üreten cihazlarla yapılır. Daha ayrıntısına girmek isteyenler wiki sayfasına dalabilir.

Aslında elektronik müzik o kadar geniş bir aile ki, ortalama bilinen/popüler 30, onun dışında 230 farklı türü bulunuyor. Alt dalları diğer müzik türlerinde olduğu gibi, tını, mantıksallık, duygusallık, tekrar, bpm, vokal (olup olmaması), hibrid, enstrümantik özelliklerle ayrılıyor. Ben kendim birkaç türe ayıracağım. İlk olarak elektronik yönü ağır basan kısım; techno kelimesi sanırım bilinen en meşhurlardan bir tanesi, içerisinde: electronica, trans, eurodance, house ve daha bir miktar türü daha barındırıyor.

O da ikiye ayrılıyor;

1 – Electronica: esasen sadece synthesizerlar yardımı ile yapılan müzik türüdür. Dans müziği olarak tanımlanmazlar. Bilinen birçok elektronik müziğe de böyle denir. Elektronica dans için özel yapılmamıştır, ilk olarak 90’lar sonunda kullanılmıştır, sınıflandırmaya göre 80’lerden beri var. Genel sanatçıları Chemical Brothers, Crystal Method, Goldfrapp, Daft Punk, Moby alt türleri: Bitpop, Chip, Downtempo, Glitch, IDM, Nu jazz, Trip hop Hibrid dahil oldukları/etkiledikleri: Dubtronica, Folktronica, Funktronica, Livetronica, Post-rock, Eurodisco, Electronicore

2 – Dance music: bu da geri kalan, dans müziği diye nitelendirilen bir diğer karmaşık ana tür. Genel olarak dj’ler tarafından üretilen müzik çeşidi, gece kulüplerindeki olması sebebiyle disko/gece kulübü müziği olarak nitelendirilir.

Meşhur sahne şovlarıyla yaşlanmış Kraftwerk
Meşhur sahne şovlarıyla yaşlanmış Kraftwerk

Müziğin sınıflandırılması 80’lerde olsa da Kraftwerk bu işi 70’lere kadar dayandırıyor.

en yaratıcı 50 türk

mnc | 05 August 2009 16:38

en yaratıcı 1. türk
en yaratıcı 1. türk

TurkishTime (ommedya) tarafından en yaratıcı (son dönemlerin demek daha doğru olur sanırım) 50 Türk’ü seçilmiş. Listenin 1. ismi ise Cem Yılmaz.Ki bence yerinde olmuş. Liste Ali Taran, Cem Boyner, iyidir kötüdür tartışması bitmeyen (vefatı nedeniyle eski) ÇYDD başkanı Türkan Saylan şeklinde gidiyor.

Herkesin bu şu olması gerekirdi diye düşünceleri olması muhtemel tabi, ama giriş yazısını ve her kişinin resimlerine tıklayarak ilgili yazıları okumanızı tavsiye ediyorum. İlgili liste http://www.enyaratici50.com/ adresinde
Benim aklıma çocukluğumda evimizde olduğunu hatırladığım 100 ünlü Türk Büyüğü kitabı geldi.

E3 2009: XBox’un yeni kontrolörü ortaya çıktı: siz!

mnc | 04 June 2009 22:13

XBox‘ı muhtemelen biliyorsunuzdur 7. nesile ait olan efsanevi microsoft konsolu kendisi. 
Nintendo’nun Wii ile oynanış tarzına getirdiği ivme ölçerli kontrolör sonrası sürekli söylenti ( 1 2 3) olarak dolaşan yeni XBox kontrolörü resmen duyuruldu. (bir de)
Kendisine şu an Project Natal deniliyor.
http://www.youtube.com/watch?v=wswerijvve8
Buradan video sayfasına ulaşabilir nedir ne değildir görebilirsiniz.
Resmi sayfası çok fazla olmasa da biraz bilgi mevcut. 
Bu yeni sistem içerisinde; RGB kamera, derinlik algılayıcı ve mikrofon bulunduruyor.
Sistem kameraya olan uzaklığınızı ve vücudunuzun bir takım hareketlerini ortaya çıkartıyor ve bunu işliyor.

Ayrıca ses tanıma sistemine sahip, yani konuştuklarınızı kelimelere dökebiliyor.
Natal gelecekteki tüm Xbox 360’lar ile birlikte gelecek. tabii ki şu anki sisteminizde kullanmanız da bir güncelleme ile mümkün olacak.
Üstelik söylendiğine göre tepki hızı çok yüksek. 
Demolarda bir FRP oyun yok nasıl nişan alındığını gerçekten merak etmekteyim. Eşyalarınızı tarayarak oyun içerisinde kullanmak ya da arkadaşlarınızla kolayca iletişim sağlamak konusunda da başarılı olduğu gözüküyor. Ayrıca yüz tanımlama sistemi de mevcut.

E3: 2009’da şu an tanıtımı yapılmakta olan cihazla ilgili bir tarih söylenmemiş ama benim tahminim yılbaşında çıkacağı yönünde. 
Ayrıca yeni XBox sürümü ile Twitter ve Facebook durumunuzda güncellemeler de yapabilceceksiniz.
Beklemedeyiz efendim.

youtube’un maymunlar

mnc | 15 May 2009 16:23

YouTube’da eğitimli maymunlar çalışıyormuş. Şöyle ki

hata ekranı
hata ekranı

500 Internal Server hatası aldım resimde göremediğiniz metin şöyle diyor.

500 internal server error

sorry, something went wrong.

a team of highly trained monkeys has been dispatched to deal with this situation.

also, please include the following information in your error report:
psowzj9dbccu6ezzlbmdnqhfn1e-glspgrj8f6ehx8gaxh7hwvbhotxrng0p
bs-fnwsv5iu_nyhx7c4dmistha08kd0uthi-axugtspetgjgmwyxqtrgrery
….

Yüksek eğitimli maymunlar bu konuyu halletmeye çalışıyorlar.

Komik olmuş =)

Harry Potter Half-Blood Prince – Yeni Fragman

mnc | 02 May 2009 16:15

Harry Potter - Half-Blood Prince
Harry Potter – Half-Blood Prince

Harry Potter Half-Blood Prince’in yeni fragmanı yayınlandı.
Tam bir kaos havasının döndüğü yeni bölümde yine romantik öğeler var gibi.

Harry Potter - Half-Blood Prince

Fikir Boyası!

mnc | 26 April 2009 15:08

Annelerimiz ne zaman duvarı çizsek basardı çığlığı, bir de üstüne azar işitirdik. Bu ürün ise duvarları rahat rahat boyayın diye.

Üyesi olduğum Behance network‘ten gelen mail ile kendisinden haberdar olduğum bir ürün Idea Paint. IdeaPaint yani Fikir Boyası evinizdeki herhangi bir düz yüzeyi fikir tahtasına çevirmek üzere tasarlanmış su bazlı (sanırım silinebilir anlamı çıkıyor buradan) bir boya.

spam mail ve maili doğru kullanma

mnc | 21 April 2009 23:19

Spam Nedir ?
spam mail yani Türkçesi ile Yığın İleti genellikle isteğiniz dışında size mail veya anlık mesajlaşma uygulamalarından gelen mesajlardır.
Kimi reklam içerikli, kimi aldatmaca bir içerikle kişisel bilgilerinizi almak (banka hesabı, kişisel özellikleriniz, kredi kartınız) ya da sizleri kategorilendirerek mailinizi portföy olarak mail listeleri halinde şirketlere satmak içindir.

Neden Ben?
Kara kaşınız kara gözünüz için değil, eğer mailiniz kategorilendirilirse örneğin bir şekilde 18 yaşında olduğunuz biliniyorsa spam göndericinin ya da aracının 18 yaşındakiler diye bir mail listesi olduğunu ve sizi bu listeye eklediğini düşünelim. Bir şirket 18 yaşıdakilere yönelik bir ürün yaptığında bu mail listesini satın alacak ve sizi bunaltmaya başlayacaktır. örneğin orta yaşlı insanlara penis büyütme reklamları, orta yaş üstündekilere viagra reklamları gelmesi gibi.
Her bir mail, potansiyel müşteri.

Beni nasıl buldular?
Çeşitli yollar mevcut.

 1. Mailinizi herhangi bir sayfaya [email protected] formatında yazarsanız, örümcek uygulamalar websitelerini tararken bu mailleri biriktirir.
 2. Bir arkadaşınızın mail hesabı kırılmış ya da messenger kullandığı bilgisayara ajan bir yazılım sızmış olabilir, artık siz ve arkadaşınızın kontak listesindekilerin çekeceği cefanın haddi hesabı yok. “abi tıkla buna süper, 100 kontör var” şeklinde reklam içeren iletiler yollanır.
 3. İşte favori sebebim: Bazı duyguları sömürme (ben 16 yaşında bir kızım, bir yerime bir şey oldu para lazım), gerçek sanılan şeyler (hoax), bayram-yılbaşı tebrikleri, beğendiğiniz bir şeyi paylaşma.

Mini Projektörler

mnc | 31 March 2009 14:30

Cep Projektörleri 3M’in projektörünün tanıtımından haberdar olmuştuk. Ürün artık piyasada. Adı ise 3M MPro. Buradan sayfasına ulaşabilirsiniz. Fiyatı ise 350$ civarı.

Özellikleri

 • 1280 x 768 çözünürlük (VGA / SVGA / XGA / WXGA)
 • 15-50 cm arası görüntü boyutu
 • 10.000 saat ömürlü Led aydınlatma
 • VGA ve Video portu
 • Focus özelliği.
 • 40-60dk arası yetecek li-ion pil

Birde ürünün rakibi olan Optoma’nın Pico isimli ürünü var.

Pico, 3M Pro’nun aksine prizle değil USB ile şarj ediyoruz, bir açıdan iyi sayılabilir ama bence taşınabilirliği azaltıyor, her zaman pc’miz olmuyor değil mi, tabi usb çıkışı sunan adaptörler de var artık.
Özellikleri Şöyle

 • 20.000 saat ömürlü LED
 • 1000:1 contrast
 • 115gram * NTSC/Pal – Ses Görüntü Girişi
 • 15-150 cm görüntü boyutu
 • 2 saat pil ömrü Birde optoma pico’nun yarı Türkçe desteği var. Ayrıca buradaki3. ve 4. video’yu izlemenizi öneririm, ilk 2 video biraz sinir bozucu.
  Pico’ sitesinde yazdığına göre bazı ödüller almış. Fiyatı ise 400$

Diğer ürün ise dell M109S