bildirgec.org

hybrid hakkında tüm yazılar

Dijital Dürbünlü Kamera!

kagit kalem silgi | 19 October 2010 17:12

Thanko’s ilginç tasarım fikirlerinden biri daha..
8 Mpix kamerası ile kullanıcısına video görüntüleri veya fotoğraf çekme imkanı sağlayan dürbün, bu özelliği ile rakiplerinden ayrılıyor.

Diğer özellikleri ise şu şekilde:
Cihazda iki video modu VGA modu mevcut.
VGA (640 x 480) ve (320 x 240) WVGA ..
Video kaydını AVI formatında yapıyor.
4032 × 3024 resim çözünürlüğü sunuyor.
Dürbün kamerası, 4x dijital zooma sahip.

Araba mı Motorsiklet mi? Bike-Car

geceyazankedi | 11 July 2009 10:23

İtalyan şirket kendince bir hibrid modeloluşturmuş ve pazarda ilginç ürünler arasında yer almayı gayette iyi başarmış. Bir yanında araba olarak dizayn edilmiş bölüm ve iki kişilik minik bir araba diğer yanda da yüksek bir motorsiklet. Bu hibrid modele ne isim verilir bilinmiyor ancak pekte yaratıcı olduğu söylenmeyecek bir şekilde bike-car ismi verilmiş.

Pedallı Scooter

iMania | 24 February 2009 13:17

Bu bisiklet ile scooter karışımı araç, hem hafif ve az yer kapladığı için kolaylıkla saklanabilecek hem de eğlenirken spor yapmanızı sağlayacak. Dünyanın ilk pedallı scooter’ı Pumgo‘dan 300 dolara.

Kaynak

Piaggio MP3’ler de yakında “yeşil” oluyorlar

iMania | 13 November 2008 14:33

Piaggio’nun 3 tekerli scooter’ları daha önceden bu sütunlarda yer almıştı. Şimdi “Yeşil” i yolda. Hem elektrik hem benzin ile çalışan yeni Hybrid MP3, kilometrede 1.67 lt benzin sarfiyatı ve 40 gram karbon emisyonu ile çok konuşulacak. Olağanüstü bir dengeye sahip olan ve 40 derecelik açılarda bile devrilmeyen MP3’ün bu hybrid modeli 3 saatde şarj oluyor ve 21 km bu şarj ile gidebiliyor. Elektrik üretebilen fren sistemi sayesinde yolda giderken de şarj olabiliyor. 125 cc’lik motoru 0-100 km’ye 5 saniye de çıkabilmenizi sağlıyor. Kasım’ın ortalarından itibaren görebileceğimiz söyleniyor. Fiyatı henüz belli değil.
Kaynak

Toyota’nın yeni çevrecisi IQ

kalsiyum sandoz | 30 October 2008 16:47

Popülaritesi her gün biraz daha artan hibrit otomobillerin en büyük dezavantajı fiyatlarının ortalamadan oldukça yüksek olmalarıydı. Çevreci teknolojilerin yaygınlaşması ve daha ulaşılabilir hale gelmeleri için önemli bir adım Toyota‘dan geldi ve bu genel yüksek fiyat yargısını değiştirecek yeni modeli IQ’nun ön satışlarına Avrupa’da yaklaşık 15.000$’dan başladı. IQ bir litre benzinle ortalama 27 km gidiyor ve özellikle şehir içi kullanım için oldukça uygun görünüyor. Eklemeden geçmeyelin CO2 emisyonu 99g/km.

melez otomobiller güneş enerjisiyle birleşiyor

vlknkng | 01 September 2008 14:08

Prius, Toyota‘nın en son çıkardığı hybrid otomobillerden birisi ve güneş enerjisiyle çalışan klima sistemi ile kombine edilip yakıt tasarrufunun üst seviyelere çıkarılması planlanıyor. bu yeni özellik 3. nesil Prius‘un bir parçası ve gelecek yıl piyasaya çıkmış olacak. güneş panelleri klima sistemine güç sağlamak amacıyla kullanılacak. güneş panelleriyle elde edilecek elektriğin miktarı konusunda birtakım şüpheler olabilir. japonya ekonomi bakanlığında yenilenebilir enerjiler konusunda uzman olan Kentaro endo‘ya göre, çatıda güneş panelleri koymak sadece 2 tane saç kurutma makinesini çalıştıracak enerji sağlar.

Hem LPG hem elektrikle çalışan otomobil

espere | 16 July 2008 15:38

Hyundai firması, dünyada ilk olarak bir hybrid otomobil geliştirmiş. Yani hem LPG hem de elektrikle çalışan. İlk etapta Kore’de satışa sunulacak olan Elantra LPI HEV (Hybrid Electric Vehicle – Hibrid Elektrikli Araç), dünyanın ilk LPG ile çalışan ve Lityum Polimer bataryalar kullanan hibrid otomobili olma özelliğini taşıyor. Araçta Likit Petrol Enjeksiyonlu (LPI) 1.6 litre hacimli Gamma serisi motor ile birlikte 15 kW gücünde elektrikli motor ve sürekli değişken şanzıman (CVT) bulunuyor. Kaynak.