bildirgec.org

iMania

11 yıl önce üye olmuş, 151 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Tablet Karşılaştırması iPad/PlayBook/GalaxyTab/Streak

iMania | 01 October 2010 12:37

BlackBerry de tablet savaşına girdi. Playbook da çok yakında raflardaki yerini alacak.

Blackberry Playbook
Blackberry Playbook

Peki biz son kullanıcılar hangisini neye göre seçeceğiz? Aşağıdaki karşılaştırma tablosu şu ana kadar öğrenilenler çerçevesinde hazırlanmış. Henüz birçoğunun fiyatı belli olmadığı için bir fiyat karşılaştırması yok ama teknik özelliklerinin birçoğu belli.

Bu tabloya baktığınızda iPad ekran büyüklüğü ile hepsinden farklı bir noktada. Tabii bir tablet PC’den ne beklediğiniz ile çok bağlantılı ekran boyutları. Eğer kolay taşınsın diye düşünüyorsanız, ekranın büyük olması avantaj değil tersine dezavantaj da olabilir.

Samsung Galaxytab
Samsung Galaxytab

Samsung ve Dell, Android işletim sistemini seçerken, Apple iPhone ile deneyim kazandığı ios’i, blackberry ise (en azından benim) detaylarını bilmediğimiz bb tablet os’u seçmiş. Daha önce ios (iphone işletim sistemi) ile android’i karşılaştırmıştım ve bazı noktalarda android’in daha iyi olduğunu saptamıştım. Tabii ki farklı düşünceler olabilir ama her ikisi de denenmiş ve acemiliklerini atmış işletim sistemleri.

Suyu dikkatli kullan yoksa balık ölür

iMania | 18 September 2010 16:06

Yan Lu’nun “Zavallı Küçük Balık” isimli lavabosunu kullandıkça yukarıdaki akvaryumdaki su da azalıyor ve balık adım adım ölmeye yaklaşıyor. Suyu boşuna harcamanın diğer canlıların yaşamlarını nasıl doğrudan etkilediğini göstermenin çok pratik bir yolu olmuş bu tasarım. Çalışma prensibi de kabaca şöyle:

Android’in iPhone’dan daha iyi yaptığı 10 şey…

iMania | 05 June 2010 12:40

Android Elmadan bir ısırık aldı
Android Elmadan bir ısırık aldı

Android (g1 olarak da biliniyor) ilk kez ekim 2008’de “iphone killer” (iphone katili) olarak duyurulduğunda belki bu katliamı gerçekleştirmedi ama Apple’ın hakimiyetine karşı ilk devrimsel hareketi başlattı. ilk android platformu bazı noktalarda iphone’dan iyiydi ama birçok fonksiyonu sağlayamıyordu. ancak 2008’den beri android çok gelişti, sadece iphone’un yaptıklarının tümünü yapmakla kalmadı artık onun yapamadığı birçok şeyi de başarıyor. aşağıda bunlar arasından öne çıkan 10 başlığı size tanıtmaya çalışacağım.

1 . android aynı anda birden fazla uygulamayı çalıştırabiliyor (multi application)

Çoklu uygulama desteği
Çoklu uygulama desteği

android 1.0 sürümünden beri çoklu uygulama desteği sağlıyor. üstelik bunu yaparken sistem yazılımı veya marketplace’den (android’in app store’u) alınmış ayrımı da yapmıyor. iphone’un mevcut sürümü (3.1) limitli bir çoklu uygulamayı destekliyor ancak bunlar sadece iphone’un kendi uygulamaları ile kısıtlı (mail, ipod gibi) apple bu eksiğini os 4 ile gidereceğini belirtiyor ama android’in geldiği noktaya gelebilmesi için uzun bir yol gitmesi gerekecek gibi.

Facebook’unuzun çalınmasını engelleyin

iMania | 14 May 2010 17:19

Facebook hesabınıza farklı bir bilgisayardan giriş yapıldığında sizi uyaracak bir araç duyurusu yaptı.

Fikir, hesabınızı ele geçiren bir kişiyi mümkün olan en kısa zamanda haberdar olmanız ve ya şifrenizi değiştirerek ya da facebook ile temasa geçerek bu durumu engellemeniz üzerine kurulmuş.

Uyarı sistemini etkinleştirdikten sonra kullandığınız bilgisayarı sisteme tanıtmanız gerekiyor. Bunu nasıl yapacağınızı gösteren kısa bir yönerge şu şekilde:

Apple kullanıcıları daha zengin

iMania | 09 October 2009 17:03

Apple iMac
Apple iMac

NPD Grubunun yaptığı ilginç bir araştırmanın sonucu bu. ABD’deki ev bilgisayar kullanıcılarının yaklaşık %12’si Apple Mac kullanıyor. Bu kullanıcıların %85’i aynı zamanda bir Windows tabanlı bilgisayara daha sahip.

Apple sahiplerinin %66’sı üç veya daha çok bilgisayara sahipken aynı oran windows tabanlı bilgisayarlarda %29’da kalıyor. Yine apple kullanıcılarının %72’si aynı zamanda notebook sahibiyken bu oran windows tabanlı bilgisayar sahiplerinde %50’ye düşüyor.

Aşağıdaki tablo zenginliğe ilişkin başka ipuçları da veriyor.

Tüketici Elektroniği Sahip olma oranları
Tüketici Elektroniği Sahip olma oranları

Bu tablo da Apple kullanıcılarının aynı zamanda sahip oldukları diğer tüketici elektronikleri ile windows tabanlı bilgisayar kullanıcıların sahip olma oranları karşılaştırılmış. Fark navigasyon cihazından LCD televizyona kadar her yerde belirgin. Aynı araştırma Apple kullanıcıların %36’sının yıllık gelirinin 100 bin dolardan fazla olduğunu da gösteriyor.

Kapıda kim var?

iMania | 07 October 2009 10:04

Birçoğumuzun sorunudur, kapıda kim var diye bakmak için uzanmaya çalışırsınız kapıdaki göz deliğine ama tam göremezsiniz. İşte bu zamazingo ile bu önemli problemimiz çözülmüş oluyor.

160 dolarlık bu zamazingo ile görüntüyü yakınlaştırmak da mümkün. Cihaz iki pil ile 1700 kez kapıyı gözlemenize imkan veriyor yani epeyce bir dayanıyor pil ömrü ama çok meraklıysanız süre değişir tabii 🙂

Kaynak

iPhone 2 Milyar Uygulama Sattı

iMania | 29 September 2009 15:00

Apple yaptığı açıklama ile AppStore’dan kurulduğu ilk günden bu yana 2 Milyardan fazla uygulamanın indirildiğini duyurdu.

Açıklamaya göre şu anda AppStore’da 85.000’den fazla uygulama, 50 milyon iPhone ve iPod kullanıcısı ve 125.000 uygulama geliştirici yer alıyor. 22 Ocak 2009 tarihli yani sadece 9 ay önceki yazımda uygulama satışlarının 500 milyon rakkamına ulaştığını aktarmıştım. 9 ayda 1.5 milyar ek uygulama indirilmesi sanıyorum yazılım tarihinde görülmemiş bir başarı.

Bugün için 77 ülkede satışı yapılan uygulamalar içinde yemek pişirmekten yeni anne babalara yönelik programlara, oyundan seyahat planlayıcılara kadar birçok farklı ürün bulunuyor.

iPhone’da yeni dönemin ilk habercileri

iMania | 25 September 2009 19:44

bildiğiniz gibi iphone 3.0 ile beraber dış cihazları destekleyeceğini duyurmuştu. Bu amaçla hazırlanan sdk ilk meyvelerini vermeye başladı.Önümüzdeki dönemde çok daha farklı dış cihazların yolda olduğunu söylemek şaşırtıcı olmayacaktır sanırım. Bu cihazların bir kısmı iPhone’a yardımcı iken bir kısmı ise iphone’u sadece bir ekran ve/veya veri saklayıcı olarak kullanacaklar. dikkatimi çekenlerden bir kısmı şunlar:

Griffin's iTrip
Griffin’s iTrip

Yukarıda gördüğünüz Griffin firmasının iPhone’da normal radyo dinlemeniz için çıkardığı aparat, appstoredan ücretsiz yüklenen yazılımı ile kolayca radyo yayınlarına ulaşmanız mümkün, fiyatı ise 50 dolar.

Mikey
Mikey

bu gördüğünüz iphonedaki mikrofonu beğenmeyenler için. normal ses kayıt programına entegre oluyor ama çok daha kaliteli ses kaydı yapabiliyorsunuz, örneğin gazeteciler için ilginç olabilir. 80 dolara buradan alabilirsiniz.

Google Maps artık yol tarifi veriyor

iMania | 05 September 2009 12:13

Google Uzun zamandır sunduğu bu hizmete nihayet türkiyeyi de kattı. bu adresten tamamen türkçe olarak yol tarifini alabiliyorsunuz. örneğin aşağıda levent-göztepe arasını sorguladığımızda şöyle bir sonuç bize dönüyor:

Bu arada aynı hizmeti iPhone’da da almaya başladınız, nasıl olduğunu anlatan güzel bir yazıyı buradan bulabilirsiniz.