bildirgec.org

hidrojen hakkında tüm yazılar

işte güneş sisteminin en soğuk yeri…

1nsomnia | 22 March 2011 12:02

Nasa araştırmacıları ve bilim adamları şu an elindeki bilgilere göre yaptığı keşiflerde güneş sisteminin en soğuk yerinin bize hiçte yabancı olmayan bir yer olduğunu düşünüyor.

Böylesine bir sonuç şaşırtıcı fakat güneş sisteminin en soğuk bölgesi olarak Ay gösteriliyor. Ay’ın güney kutbuna yakınbölgelerinde ve hiç güneş görmeyen kraterlerin sıcaklığının -238 ° ‘ye kadar düşük bir sıcaklıkta olabileceği tahmin ediliyor.

Horizon’un Minipak, Hydrofill ve Hydrostik yakıt hücleri ön satışta

sCoRPionTR | 23 July 2010 15:06

Horizon tarafından CES’de duyurulan yakıt hüceleri ön satışa çıkıyor.
Minipak olarak adlandırılan şarj cihazı Hydrostik adı verilen hidrojen kartuşları kullanarak enerji üretiyor. Üzerindeki USB çıkışı sayesinde 5V, 400mA akım sağlayabiliyor ve 2 adet doldurulabilir hidrojen kartuşu ile beraber geliyor. Fiyatı ise 99$. Almak isteyenler şuradan alabilir.

Minipak
Minipak

Minipak’da kullanılan hidrojen kartuşları Hydrostik olarak adlandırılıyor ve 15Wh enerji depolayabiliyor. Hydrostik tek şarjda 10 tane AA pile eşit enerji sağlayabiliyor. Fiyatı ise 9.99$.

Hydrostik
Hydrostik

Suyun Derisi

pilli pati | 18 December 2008 12:05


Bir bardağı su ile doldururken, dudak payına kadar değil de yanlışlıkla ağzına kadar doldurduğunuzda ve su bardaktan taştı taşacak gibi durup yine de masaya bir damla dökülmediğinde, biri gelse de size ufak bir mutfak madalyası taksa diye düşünür müsünüz? Bu durumdan kendinize “Vay be bardağı da nasıl ağzına kadar doldurdum ve üstelik bir gram su bile taşırmadım” diyerek bir başarı payı çıkarır mısınız?

Öte yandan, bir haftasonu gezintisinde sakin görünümlü bir gölün su yüzeyi üzerinde duran kanatlı bir canlı görürseniz, nasıl da suya batmadığına hayret edip, hayvanata tebrikler yağdırır mısınız?

H-Racer 2.0 daha hızlı ve daha yeşil

serversistemci | 05 December 2008 03:06

H-Racer 2.0
H-Racer 2.0

H-Racer 2.0, hidrojenle çalışan daha hızlı ve daha yeşil olan bilim oyuncağı. Güneş panelinden aldığı enerji ve suyu hidrojene çeviren mekanizması ile tamamen yeşil. $119.00 fiyatıyla buradan bulabilirsiniz ve buradan haberi okuyabilirsiniz.

Çocuklarınıza oyuncak olarak yeşil enerji verin!

xerre | 07 November 2008 19:43

Çevre için yapabileceğimiz en büyük iyilik çocuklarımıza örnek olmak, onları bu konuda bilinçlendirmek, onlara bilinçlenebilecekleri ortamlar hazırlamak olacaktır. Dünyaya çevreci çocuklarımızı miras olarak bırakmalıyız. Çünkü gelecek nesil onların. Bu düşünce çerçevesi içinde, çocuklar için tasarlanmış olan ve beni oldukça heyecanladıran Hydrocar isimli bir oyuncak mevcut.

hydrocar
hydrocar

Hydrocar, 21. yüzyılın ileri teknolojilerini içeren tam anlamıyla eğitici bir oyuncak araba. Oyun eşliğinde çocukları alternatif enerji kaynakları hakkında bilinçlendiren bu araba, güneşten aldığı enerjiyi kullanarak suyu hidrojen ve oksijene çeviren, tersine çevrilebilir bir yakıt tankından aldığı enerji ile çalışıyor. Onu çalıştırmak için su, güneş paneline bağlanmış yakıt hücresine akıtılıyor. Güneş panelindeki enerji, suyu, yakıt hücresini çalıştıran hidrojen ve oksijene çeviriyor. Hiçbir pil veya elektrik şarjına ihtiyaç duyulmuyor. Yani %100 temiz enerjiyle çalışıyor.

Chain Reaction

emsvizyon | 19 October 2008 15:30

başrollerinde, keanu reeves, morgan freeman ve rachel weisz‘in oynadığı, yönetmenliğini ise andrew davis yaptığı 1996 yapımı Chain Reaction bence oldukça güzel bir bilim kurgu filmi.
günümüzde moda haline gelen çevrecilik akımı ( bence moda kavramının işe yaradığı en iyi, belkide “tek” iyi taraf ) ve temiz enerji kaynaklarına olan yönelişin esasında ne kadar da önceden beri varolduğunu ya da olması gerektiğini bize hatırlatıyor derim…

filmin konusu basit ama etkili: chicago üniversitesinde bir gurup bilim insanı, sonsuz ve temiz bir enerji kaynağı peşindedirler. oldukça idealist ve hümanist olan bilim adamlarımız buluşu yaptıklarında tüm dünyaya duyuracaklarını, ayrıca din dil ırk gözetmeksizin tüm insanlığa bu teknolojinin tüm detaylarını ücretsiz sunacaklarını belirtirler… amaçları, suyu elektroliz etmek ve bunu yaparken de az enerji harcayıp çok hidrojen elde etmektir, bunun için baloncuk füzyonu tekniğine başvurmaktadırlar ve bir gün bu deney başarıyla gerçekleşir… verdikleri enerjiden daha fazlasını kazanmaya başlamışlardır ki, hemen telefona sarılıp tüm dünyayı “uyandırmaya” başlarlar, ancak uyanmaması gereken güçlerin konuya hemen uyanmaları çok geçmez…

Emisyon mu, o da ne?

kalsiyum sandoz | 06 August 2008 12:40

Honda hidrojenle çalışan modeli Fcx Clarity‘i Güney California’da satmaya başlamış bile. Fcx Clarity’nin en büyük özelliği atmosfere saldığı tek şeyin “su” olması. Küresel ısındığımız bu günlerde, geleceğe biraz daha iyimser bakabilmeyi dilerken bu haberler bize az da olsa umut veriyor gibi. Bizim Güney Californialılardan ne eksiğimiz var demeyin, çünkü onların hidrojen istasyonları, tabii bir de bizden daha çok paraları var. Ayrıca Fcx Clarity’nin hibrid otomobillerden iki, normal yakıtla (benzin falan, filan) çalışan otomobillerden üç kat daha verimli olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Fcx Clarity
Fcx Clarity

Güneşin Çocukları Güneşle Büyürler

sinnerxx | 28 July 2008 11:23

Sahimo
Sahimo

Teknoloji hayatımıza işledikçe dünyaya verdiğimiz rahatsızlık artmakta. Dünyanın kaynakları gün geçtikçe azalmakta ve insanlığı çok yakında enerji savaşları beklemekte.

genel
genel

Bu ve buna benzer binlerce komplo teorisi kurularak geleceğe endişe ile bakmak mümkün. Ve bir çoğumuz bunu yapmaktayız. Ama bunu yapmayı tercih etmeyenlerde var.

Kim bunlar dediğinizi duyar gibiyim. Meraklandırmadan söyleyeyim. SAİTEM gurubu. Açacak olursak Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Grubu.