Nasa araştırmacıları ve bilim adamları şu an elindeki bilgilere göre yaptığı keşiflerde güneş sisteminin en soğuk yerinin bize hiçte yabancı olmayan bir yer olduğunu düşünüyor.

Böylesine bir sonuç şaşırtıcı fakat güneş sisteminin en soğuk bölgesi olarak Ay gösteriliyor. Ay’ın güney kutbuna yakınbölgelerinde ve hiç güneş görmeyen kraterlerin sıcaklığının -238 ° ‘ye kadar düşük bir sıcaklıkta olabileceği tahmin ediliyor.

elde edilen bulgulara göre bu bölgelerde donmuş su kütlelerinin olduğu düşünülüyor. bunun sebebi, bu kraterlerin bir kısmında, donmuş su moleküllerinden gelmiş olabileceği düşünülen hidrojen molekülleri. -238 °c böylesine bir su molekülünü gaz haline dönüşmekten alıkoymak için yeterli bir soğukluk.buna rağmen şaşırtıcı bir sonuç olarak, hidrojen molekülünün bulunduğu yüzeyler, donmuş su kütlelerinin dayanamayacağı 100 °c ‘nin üstünde sıcaklığa sahip bölümlerde bulunmuş.bilim adamları ve diğer yetkililer kesin bir sonuç vermeden bu konuda daha fazla araştırma ve bilgi gerektiği konusunda aynı fikirdeler.kaynak