bildirgec.org

graffiti hakkında tüm yazılar

Braille-fiti

shane | 01 November 2012 14:50

Örgüfiti‘den sonra Braille Graffiti. Adından da anlaşılacağı üzre, görme özürlüler için grafiti projesi. Grafiti kültüründen, göremeyenlerin mahrum kalmaması için tasarlanmış. Projenin kaynağı, Portland, Oregon. Yaratıcısı Scott Wayne Indiana. Proje, aynı zamanda gören ve görmeyen insanlar arasında böyle spesifik bir konuda bağlantı kurma amacı güdüyormuş. Braille alfabesini anlayan sayılı görebilen insan da böylelikle görme özürlülerin sıkıntılarınu hatırlıyor, alfabeyi anlamayanlar ise, görmeyenlerden yardım alma deneyimini yaşıyormuş. İşte aktivite ile ilgili video.

Giyim sektöründe devrim çok yakında!

Beacool | 21 September 2010 17:16

Bu kadının kıyafetleri nerede?
Bu kadının kıyafetleri nerede?

Günümüzde en az gelişmekte olan sektörlerin başında bence tekstil sektörü geliyor. Her bir teknolojinin başka teknolojiyle birleştiği çağımızda nedense teknoloji giyim sektörüne o kadar hızlı adapte olmuyor, olamıyor. Hatırlarsanız bu adresteki yazımda yakın gelecekte modanın teknolojiye ayak uyduracağına dair birkaç öngörüm olmuştu.

Ve sanırım bu öngörüm gittikçe daha bir gerçeğe yaklaşıyor. Çünkü College London dan Dr Manel Torres ve Professor Paul Luckham isimli iki araştırmacı bir yerden bir yere giderken bavullar dolusu (Ah şu kızlar) kıyafet taşıma derdine bir son vermişler. Spray-on Clothing adıya anılan buluşla artık bir yerden bir yere giderken giysi yerine yanınıza birkaç tane sprey kutu almanız yeterli olacak. Body paint (vücut boyama) gibi bir yöntemle kullanılan Spray-on Clothing kesinlikle bir vücut boyama ürünü değil. Çünkü boya değil…

30 TANE MUKEMMEL GRAFFITI

cellat erdem | 19 September 2010 16:06

Tasarimlarinizda bircok seyden ilham alabilirsiniz.bu noktada graffitilerin tasarimlariniza olumlu katkilar saglayacagina emin olabilirsiniz.

kaynak

Tasarımın İçinde Olan Herkes İçin Yer İmi Seti

earslan | 21 June 2010 16:37

Şahsen yıllardır ayıklayıp biriktirdiğim, binlerce yer imi arasından seçip ayıkladıklarımı; siz değerli bildirgec.org kullanıcılarına sunuyorum. Artık paylaşmalıyım dedim ve buraya yazdım.
Görüleceği üzere çoğunluğu bildirgec.org mimlerinin oluşturduğu derleme, umarım faydalı olur.
Unutmadan belirteyim, içerikler tasarım ağırlıklıdır..

Şimdiden teşekkürler..

http://djdesignerlab.com/2010/04/25/25-fresh-and-useful-jquery-plugins/

http://www.nobledesktop.com/download/shortcut_guides/indesign_cs4_shortcuts_pc.pdf

http://acrisdesign.com/2009/09/70-dazzling-light-effect-photoshop-tutorials/

http://arsiv.pilli.com/yazi/karikatur-karakterleri-yaratma-dersleri

Graffiti Yapan Paintball Silahı

janox | 01 May 2010 18:07

Artık etrafımız graffiti yazılarıyla dolmaya başladı. Boya spreyini kapan bir yere kendi ismini yazmak ya da bir resim yapmak istiyor. Tabii ki bu konuda yeteneği olanlar kadar hiçbir şey bilmeyip sadece basit çizgilerle boşuna duvarları kirletenler de var. Ancak bu makina sayesinde artık kolunuzu kaldırmadan çok güzel grafitiler yapabileceksiniz.

Önce Graffiti Çiz Sonra Twitter’da Paylaş

algoz | 14 July 2009 14:18

Twitter’da sadece 140 karakter girişine izin verilse de kısaltılmış URL adresleri ve Twitter API’leri ile geliştirilmiş 3.parti servisler sayesinde neredeyse her şeyi paylaşabiliyoruz.

TwitPaint servisi size en fazla 140 fırça darbesi ile kendi beğeninize uygun bir Graffiti oluşturmanızı ve bunu Twitter’da arkadaşlarınızla paylaşmanızı sağlıyor.

Oluşturacağınız Graffiti’lere arkadaşlarınız çeşitli eklemelerde bulunarak size tekrar tweetliyorlar.

Graffitinin kitabını yazdı

admin | 02 July 2009 13:08

Türkiye’ de graffiti sanatı, yurtdışını aratmayacak örnekler içeriyor. Yıllar önce yurtdışından ya da “Alamancı” arkadaşlarından gördükleri sokak sonatını ülkemizde uygulamak isterken mahalle sakinlerinden dayak yiyen hatta karakola götürülüp “yasadışı slogan” suçuyla gözaltına alınanların hikayeleri meşhurdu, şimdilerde ise Türk writerlar başta İstanbul olmak üzere, neredeyse tüm şehirlerin sokaklarındaki tablo gibi eserleriyle, dünya çapında adından söz ettiriyor.

Ve Türkiye’ de graffiti sanatının doğuşundan bugününe kadar imzası bulunan “marka” isimlerinden S2K’ in Turbo’ su, 7′ den 70′ e Türkiye’ de Hiphop’ a gönül verenlerin “Tunç Abi” si, Tunç Dindaş, mecazi olarak değil, bu defa gerçek anlamıyla “graffitinin kitabını yazdı”…

Sokak Stili / Sokak Sanatları

maymunpoposu | 22 June 2009 20:46

Sokak Stili Sokak kültürleri ve sanatlarını ele alan bir e-fanzin projesi. İçeriği itibariyle yazarlarıda Graffiti sanatcılarından, kaykaycılardan ve tasarımcılardan oluşuyor. Bol renkli bol resimli ve eğlenceli olmuş.

sokak stili
Street Style Screen Shot

ilham alınası 60 Tipografi

safayasin | 12 June 2009 16:17

birçok yazı türüyle ilgilendim hat, kaligrafi, graffiti gibi. fakat Tipografi ve hat üzerine tanımam. Tamamen üstün bir ustalık ve hayal gücü isteyen bir sanattır. (diğer yazı şekilleri de çok büyük beceri ister tabii). Konu başka yere gitmeden dönelim; Tipografi reklam amaçlı veya bir mesaj verme amaçlı yapılan eserlerdir. Tipografiye eser dememin sebebi yazı yazılırken belirli şekiller ortaya çıkar bu bir insan yüzü olabilir veya bir nesne. Bu yazıda 60 üzerinde Tipografi örneğini inceliye bilirsiniz.