bildirgec.org

guttsay

12 yıl önce üye olmuş, 23 yazı yazmış. 1 yorum yazmış.

Content Sliderslı 30 Bedava WordPress Teması

guttsay | 17 January 2011 18:48

Content sliders (content:içerik, slider:kaydırıcı) günden güne wordpress temalarında popülerleşiyor. Görüntüleri kullanarak içerikleri en iyi şekilde sergilemek ve blogunuza güzel bir görünüm vermek için harika bir yol.

Eğer bir haber blogunuz varsa en yeni haberleri blogunuzda resimlerle birlikte göstermek için content sliders mükemmel bir seçim. Sizin için en güzel 30 adet content sliders’lı wordpress temalarını derledik. Hepsi birbirinden güzel ve bedava.

1. Atlantis

bedava website tasarımları ve flash tema indirebileceğiniz 20 kaynak

guttsay | 19 December 2010 15:45

bu yazıda bedava website temaları ve bedava flash temalar bulabileceğiniz en iyi kaynakları paylaşacağım.

ilk 10 site bedava website temaları, son 10 site ise bedava flash temalar sunuyor.

bedava website temaları:
1. Website Templates Online
yeni bir site ama içinde 1000’i geçkin tema var ve düzenli olarak eklenmeye devam ediyor. her tema hazır kullanıma uygun. kategorilere göre sıralayabilir, demolarla şablonları inceleyebilirsiniz.

2. Template Mo
bedava css temaları için iyi bir seçim. kurumsal websiteler veya kişisel bloglar için kolayca tema bulabilirsiniz. 300’e yakın seçenek var.

tasarımlarınız için 60 bedava el yazısı fontu

guttsay | 15 December 2010 10:00

bilgisayarlar ve yazıcılar icat edilmeden önce mektuplar, notlar, dökümanlar, reklamlar ve her şey el yazısıyla yazılıyordu. bugün bile yazarlar ve bazı tasarımcılar ilk taslaklarını el yazısı ile yapıyorlar.

bu yazıda el yazısını başarılı uygulamış birkaç site ve 60 adet el yazısı fontu paylaşacağım.

Maria Grossman
bağlantılarınızı canlandırmak için gerçek resimler koyabilir ve el yazısı fontları kullanarak ilgi çekici ve gerçekçi hale getirebilirsiz. tıpkı maria grossman’ın kişisel web sitesinde kullandığı gibi.

www.mariagrossmann.de
www.mariagrossmann.de

mariska
tasarım üzerine kişiliğinizi yansıtmak için el yazısı fontları ve kişisel seçiminiz renkleri kullanabilirsiniz. marisha.com gibi.

www.marisha.com
www.marisha.com

En İyi ve Kullanışlı Greasemonkey Scriptleri

guttsay | 13 December 2010 15:05

greasemonkey sağladığı kolaylıklarla profesyonel internet kullanıcılarının olmazsa olmazı haline geldi. bunun en büyük payı kullanıcılar tarafından geliştirilen ve sunulan binlerce kullanıcı scripti. bu scriptler ile sitelere ek özellikler kazandırabilir, gezintilerinizin daha hızlı ve kolay olmasını sağlayabilirsiniz. scriptlerin çoğu chrome ve opera için de destekleniyor. bu yazıda size son dönemde popüler ve işinize yarayacağını düşündüğüm birkaç kullanıcı script’i tanıtacağım.

YousableTubeFix
YousableTubeFix

YousableTubeFix: youtube’a birçok kullanışlı özellik ekler. Bunlardan bazıları:

 • videoyu indirme
 • videoyu genişletme
 • reklamları ya da istenmeyen youtube bölümlerini kaldırma. (video bilgisi, başlık, bilgilendirme ve captions vs.)
 • varsayılan video kalitesini değiştirme
 • video bilgisini otomatik genişletme
 • videoyu otomatik başlatmayı kapatma
 • flash player kalitesini düşürme (cpu kullanımını azatmak için)
google image basic
google image basic

google image basic: google’ın yeni tasarladığı resim aramayı beğenmediyseniz bu script tam size göre. resim araması yaptığınız zaman sayfa otomatik olarak temel sürüme geçer.

Fizy.com, audio results only
Fizy.com, audio results only

Fizy.com, audio results only: fizy‘de şarkı ararken video sonuçlarını otomatik kaldırır. sadece ses sonuçları çıkmasını sağlar. kotalı ve bağlantı hızı düşük kullanıcılar için ideal.

Show Just Image 2: popüler ve olmazsa olmaz eklentilerden. image hosting sitelerinde resimlerin çevresindeki reklamları ve diğer şeyleri kaldırıp resmin direk adresine yönlendirir. 200’den fazla siteyi destekler ve sık sık güncellenir.

Google Reader Unread Count
Google Reader Unread Count

Google Reader Unread Count: google reader’da kaç tane okunmamış öğe olduğunu tam olarak gösterilmesini sağlar. (normalda 1000’den fazlası 1000+ olarak gösterilir.)

Text to Link: yazı olarak verilen adresleri tıklanabilir adreslere çevirir. http://guttsay.bildirgec.org =>
http://guttsay.bildirgec.org gibi

Google Zeitgeist 2010

guttsay | 13 December 2010 09:32

google’ın her senenin sonunda yayınladığı *** zeitgeist listesini bu sene de yayınladı. google zeitgeist 2010 ile 2010 yılının aranma oranı en hızlı yükselen ve en hızlı düşen kelimeleri bir araya getirilmiş.

diğer senelere göre bu sene “en önemli kürel olaylar” başlağı altında bütün dünyayı etkilemiş 5 olaya yer verilmiş ve harita üzerinde aranma oranları gösterilmiş. bunlar:
1. Dünya Kupası Güney Afrika
2. Olimpiyatlar Kanada
3. Haiti Depremi Haiti
4. Meksika Körfezi’ndeki Petrol Sızıntısı Meksika Körfezi
5. Kül Bulutu İzlanda

google’da dünya çapında yapılan aramalara baktığımızda 2010 senesinde ani yükselişe geçmiş veya popüler kişileri, siteleri ve ürünleri görüyoruz.
google’da 2010 yılında en hızlı yükselen kelimeler şöyle:

 1. chatroulette
 2. ipad
 3. justin bieber
 4. nicki minaj
 5. friv
 6. myxer
 7. katy perry
 8. twitter
 9. gamezer
 10. facebook

google’da popülerliğini en çabuk kaybeden aramalar ise şöyle listelenmiş:

Firefox 3.6 beta 1 çıktı

guttsay | 13 November 2009 15:47

firefox 3.6 beta 1
firefox 3.6 beta 1

Açık kaynak kodlu ve popüler internet tarayıcısı firefox‘un 3.6 beta 1 sürümü duyuruldu.

Dikkat çeken en büyük özellik Personas eklentisinin tarayıcıyla bütünleşik olarak gelmesi. Persons sayesinde kullanıcılar tarayıcıya istedikleri temayı seçebiliyor.
Personas tema sayfasında beğendiğimiz temanın fare ile üstüne geldiğimiz zaman önizleme başlıyor ve tıkladığımız zaman ise tema kuruluyor.

Gimp vs Photoshop

guttsay | 31 October 2009 01:07

gimp vs photoshop
gimp vs photoshop

Başlık herşeyi açıklıyor. Gimp mi iyi photoshop mu? Daha doğrusu Gimp bize Photoshop’un verdiklerini vermeyi başarabiliyor mu, başarabilir mi? Profesyonel kullanıcılar Gimp’i Photoshop gibi kullanabilir mi?

17 Adet WordPress Tema Düzenleme Dersi

guttsay | 30 October 2009 14:28

Wordpress internet üzerindeki yetenekli, çok yönlü bir bloglama sistemidir. Kullanım ve geliştirme bakımından hem profesyonel hem de acemi kullanıcılara hitap eder. Bir platform olarak blogcuların bütün ihtiyaçlarını (yazma yetenekleri hariç) karşılar.

Basit düzeni ve hazır işlevselliğine rağmen, tema düzenledikten sonra genellikle aynı temanın orjinal durumuna yakın bir görüntü ortaya çıkar. Bunlar blogları sadece yazı yazmak için kullanlara bir anlam ifade etmeyebilir ama profesyonelce bu işle ilgilenmek isteyenler için gayet önemlidir ve özelleştirmek isteyebilirler.

Aşağıdaki 17 derste blogunuzu daha profesyonel hale getirecek ve özelleştirecek dersleri bulabilirsiniz.

Photoshop ile grunge stili wordpress teması oluşturma:

Premium wordpress tema tasarımı:

Web Geliştiricileri İçin En iyi 22 Firefox Eklentisi

guttsay | 27 October 2009 19:32

Tasarımcılar ve web geliştiricilerinin (webmaster) büyük çoğunluğu firefox kullanıyor. Bunun nedeni çoğunlukla eklenti desteği. Eklentiler sayesinde tarayıcının performans ve kapatisesi sonuna kadar kullanılabiliyor. Bu sayede web geliştiricileri zamandan kazanıyor ve işlerini daha kolay yapıyor. Aşağıda firefox ile birlikte kullanılarak webmasterlerin işini büyük ölçüde kolaylaştıracak 22 eklentiye yer verilmiştir.

Web Developer Toolbar

Web Developer Toolbar
Web Developer Toolbar

Geliştiriciler için basit ve kullanışlı bir araç çubuğu.

Firebug

Firebug
Firebug

Web sayfasının CSS, HTML ve JavaScript kodlarındaki hataları bulabilir ve onarabilirsiniz.

Page Speed

Page Speed
Page Speed

Açık kaynaklı bir eklenti. Sayfa hızının performansını değerlendirebilir ve nasıl iyileştirebileceği konusunda tavsiye alabilirsiniz.

FirePHP

FirePHP
FirePHP

FireBug konsoluna mesaj göndermeye yarar. Firebug yüklenmiş ve “net” paneli aktif olmalıdır. Bir adette PHP kütüphanesi yüklemelisiniz.

YSlow

YSlow
YSlow