bildirgec.org

göz hakkında tüm yazılar

Bir görme engellinin hayatına renk katmak

Sami Erguner | 10 June 2011 12:23

Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi  Tel: 0212 291 91 71
Altı Nokta Körler Derneği İstanbul Şubesi Tel: 0212 291 91 71

Bu yazının başlığını okuyan herkesin anlık bir şaşkınlığa düşeceğini tahmin ediyorum. Photoshop derslerinin ağırlıklı olduğu bildirgec.org‘ta sörf yaparken kısa bir mola verip önemli bir sosyal sorumluluk projesine destek olmaya ne dersiniz? Bizler renkleri görebilen insanlar olarak şanslıyız ama malesef ki ülkemizdeki 700.000 görme engelli vatandaşımızın böyle bir şansı yok. Buradaki linkten açılacak olan sayfadaki filmi izle butonuna tıklıyoruz. Sadece 70 saniye kadar sürüyor. Film her izlendiğinde bir görme engelli, çevresindeki renkleri öğrenebileceği özel bir yazılıma ücretsiz olarak kavuşuyor. Süresi bitmeden etrafımızdaki herkese iletilmesi gerektiğine inandığım bu proje Altı Nokta Körler Derneği ve Jotun Boya‘nın işbirliği ile gerçekleşiyor.

Sevgili !!!

admin | 22 March 2011 14:31

Biliyorum hiç söylememeliydim seni sevdiğimi. Nerden bilebilirdim ki sevgiyi hak etmediğini. Ben zaten senin hak ettiğin için değil sevmek istediğim için sevmedim mi?

Zaten hiç seni seviyorum demedim sevgili. Söylediğim sözleri ben söylüyormuşum gibi duymadın çünkü. Hep o vardı aklında. Ben seviyorum dedikçe gülümsüyordun ya hani. Meğer hep gözlerindeymiş onun hayali…

Keşke sevgili, keşke bir kez de benden dinleseydin ağzımdan çıkan kelimeleri. Keşke bana baktığında sadece beni görseydin. Keşke başka hayalleri bedenime gömmeseydin…

Ben Birşeyler Yapacağım !!!

Cali Kusu | 02 February 2011 09:22

Güzel bir fikrim var benim, bi an önce uygulayıp paketleyeceğim sonra rafa kaldırıp tozlanmasını bekleyeceğim. Tozlanan fikirlerimi temizleyip tekrar tekrar ortaya sereceğim kirli çamaşır serer gibi milletin gözününe girsin die çabalayacağım. Sabah erken kalkıp süperman olacağım, geceleri örümcek adam, canım isterse bazende kedi kız olabilirm. Bu benim fikrim herkes gibi erken kalıkıp şarkıcı olabilirim…

eskimiş kepenkler

admin | 04 January 2011 09:52

hayta bakışımız ve ondan beklentilerimiz her yaşta her dönemde farklılaşır. kendimizi zaman zaman yenilemek istediğimizde olur.

ONLAR’IN GÖZÜYLE DÜNYA

admin | 25 December 2010 13:15

Onlar nasıl görüyor?
bizim gibi mi yoksa çok daha farklı mı?

Onların görme becerileri oldukça geniş bir yelpazeye yayılıyor ve hepsinin farklı görme yetileri var.

Mesela güvercinler farklı renk tonlarını en gelişmiş bilgisayar programlarından bile daha iyi saptama yeteneğine sahip.

maymunlar 6 farklı tipte renk körlüğüne sahip ve erkek maymunlarda renk körlüğü dişilere oranla daha yaygın.

kediler ve köpeklerin görme duyuları çok iyi değil onlarda koku
ve duyma duyusu çok gelişkin özellikle kediler renk körüdürler.köpekler zaman zaman sarı ve mavi arasındaki farkı algılayabiliyor ama kediler bunu bile ayırt edemiyor

İşte en interaktif E-ink Reader!

Beacool | 14 November 2010 11:44

İşte en interaktif E-ink Reader!

Entourage Pocket eDGe
Entourage Pocket eDGe

Açıkçası Ipad ve onun gibi cihazları kullanmama rağmen onların uzun süre yazı okumada pekte yararlı olmadıklarına inandım. Bu sonucun Galaxy Tab ve çeşitleriyle de değişeceğine pekte inanamıyorum. Bana göre bu güne kadar yapılmış en güzel elektronik okuma araçları e-ink kullanan cihazlar. Tamamen göz sağlığına duyarlı bu cihazlarda uzun yazıları okuma bir gazeteden yazı okumakla aynı derede göz yoruyor. E-inklerin en büyük sıkıntısıysa sayfa değişimlerindeki uzun tepki süreleri ve renksiz oluşları.

gerçek hepimiz için aynı gerçek mi?

scapegoat35 | 07 October 2010 14:29

hiç düşündünüz mü, neden bazı insanların beğendiği şeyi, başkası beğenmez? ya da, neden kimimiz bir renkten hoşlanırken, kimimiz farklı renkten hoşlanır?

bunun cevabı sadece kişiliğimizde, düşünce yapımızda ya da zevklerimizde mi yatıyor? sanmıyorum. öyle sanıyorum ki, bazı fiziksel ve biyolojik etmenler de bu beğenilerimizde rol oynuyor olabilir.

ışığın yapısını, doğa içindeki davranışlarını hepimiz az çok biliyoruz. bizim konumuzda önemli olan ışığın ortam değiştirmesi, bir başka deyişle kırılması.

ışık, ortam değiştirirken, yoğunluğa bağlı olarak açı değiştirerek yol izler. hatta ışığın bu özelliği ile miyop ve hipermetrop hastaları, ince veya kalın kenarlı mercek kullanarak sağlıklı görüşlere kavuşabilirler.

Molla Cami İnciler (1)

azturk | 21 September 2010 17:34

1414 Yılında İran’ın Cam kasabasında bir bebek dünyaya geldi. İsmi Abdurrahman olarak koyuldu. Fakat babasının ismi Ahmed Nizameddin olduğu için Abdurrahman bin Ahmed Nizameddin oldu. Ama şimdiki zamanlarda ismi Molla Cami olarak tanınyor.

Ali URAL Güneşimin Önünden Çekil adlı kitabında Molla Cami’nin insanlara ucuza öğüt vermediğini ve eğer dinlemek istiyorsanız çok önemli bir son dakika haberi gibi dikkatle dinlenmesi gerektiğini söylüyor. Molla Cami anlatıyor: Körün biri simsiyah bir gecede elinde fener ve omzunda testi yürürken, boşboğazlardan biri yanına yaklaştı ve şöyle dedi: “Ey Nadan!!! Senin için geceyle gündüz birdir. Karanlıkla aydınlık birdir gözünde. Fenerin ne faydası olur sana o halde? Bu sözler üzerine güldü kör ve sonra “Bu fener kendim için değildir!!! Senin gibi kör kalpli sersemler içindir ki , bana çarpıp da testimi kırmasınlar”

Uzun farlar artık diğer sürücüleri rahatsız etmeyecek

sCoRPionTR | 02 September 2010 15:00

Geceleri aydınlatma bulunmayan yollarda giderken şöförlere rahat bir görüş sağlayan uzun farlar karşıdan gelen sürücüler için de bir o kadar rahatsız edici oluyor. Birçok kazaya da neden olan uzun farlar Japonlar tarafından geliştirilen bir sistem sayesinde artık karşıdan gelen sürücüleri rahatsız etmeyecek.