bildirgec.org

fotoğraflar hakkında tüm yazılar

40 adet etkileyici online fotoğraf dergisi

webator | 18 July 2010 12:45

Hepimiz basılı dergi ve yayınlara çok alışsak da,online olarak da yararlanabileceğimiz çok orjinal fotoğraf dergileri var.

1-the 37th frame
Okurlarına haber fotoğrafçılığı konusunda en iyi kaliteyi sunan yayın denilebilir.

The 37thFrame
The 37thFrame

2-positive magazine
Derginin dili İtalyanca ama fotoğrafları etkileyici.

Positive Magazine
Positive Magazine

Online Resim Editörleri

Java99e | 07 July 2010 11:59

Resimlerinizi düzenlemek için, internetten yazılımı aramanıza gerek yok. Bu online resim editörleri sayesinde, fotoğraflarınızı düzenleyebilir, yeniden boyutlandırabilir ve formatını değiştirebilirsiniz.

1. SumoPaint

Photoshop ‘a benzer özelliklere sahip, Flash desteği olan tüm bilgisayarlarda rahatça kullanılabiliyor.

2. Splashup

Tıpkı, SumoPaint‘de olduğu gibi Spashup‘da da Photoshop esintileri görmek mümkün.

Gözler İnsanın Aynasıdır

CihanTurK | 31 December 2009 10:55

Gözler insanın aynasıdır.

Gözler insanın aynasıdır o zaman bunların gözleri böyleyse iç dünyaları nasıldır.

İnsanları yaptıkları makyajla mı yoksa saf görünüşleriyle mi algılamak lazım? Bunda kararsızım ama bence insanın dışından daha çok iç güzelliği önemlidir.

Gerçi bu resimle bu dediklerimin uzaktan bir alakası var ama direk olarak hiç bir alakası yok.

Neyse şöyle sözlerime devam edeyim bari;
Ben her zaman doğallıktan yanayım. Ama bu da bir sanat olduğu için burda yayınlamak istedim. Gözler güzel makyaj ayrı bir güzel en azından sahne için ” öyle bir makyajlı kızla sokakta dolaşmak istemezdim.” ama modeller için çok güzel bir şey gözleri ön plana çıkaran bir sanat bu göz makyaj sanatı.

Photoshop Kullanarak 40 Yaratıcı Fotoğraf Efekti Dersi

LeBron | 19 October 2009 12:02

Fotoğraflara yaratıcı efektler verebilmeniz için çeşitli blog ve sitelerde bulunan faydalı derslere bu yazıda ulaşabileceksiniz. Yeni başlayanlar ve ileri düzey kullanıcılar derslerden yararlanabilir. Bazı derslerde kullanılan yöntemler size ilham kaynağı olacaktır.

1. Turn Your Photo Into A Vampire (Fotoğraflarınızı Vampire Dönüştürün

2. How To Make Swinging Effect (Sallanma efekti nasıl yapılır?)

3. How To Blend Two Images (İki resim nasıl karıştırılır?)

Misafirim gece…

| 25 March 2009 16:18

 blufiles.storage.live.com
blufiles.storage.live.com

Gece geçmek bilmedi. Bazen böyle oluyor. İnsan hayatında bazı geceler çok uzun yaşanıyor. İşte onlardan biri, ben de durakladı bu gece. Çok yorgundum, erken uyumuştum; aniden açıldı gözlerim. Hayır, bir ses duymadım, biri de uyandırmadı. Açılan gözlerim, birden karanlığa bakakaldı. Kalktım, bir bardak su içtim ve saate baktığımda, saat ikiye beş vardı. Tekrar başımı yastığa gömdüm, yok bu gece uyku gezmeye çıkmış.
Peki, öyle olsun gece; sen ve ben beraber sabahlarız, o vakit. Daha önce açtığım gece lambamın altındaki kitaba uzandı ellerim. Jeff Abott’ın “Mahzen” adlı kitabı; oldukça heyecanlı bir kitap, zaten son sayfalardaydım, okudum ve hemencecik bitti. Tavsiye ederim, gece size misafir geldiğinde. Kitabı başucuma bıraktım. Tekrar denedim yastıkla bütünleşmeyi, nafile.
Yine ayaklandım, gecenin kararttığı evimin salonuna doğru. Köşe lambasını açtım ve kırmızı koltuğuma bıraktım kendimi, yavaşça. Yavaşça tekrar kalktım yerimden, televizyonu açmamla kapamam bir oldu. Kapama düğmesinin altındaki dolaptan albümlere elim gitti. Tüm albümleri kucaklayarak çıkarttım. Kırmızı koltuğa yayıldı, hepsini koyarken. En önce bebeklik ve çocukluk dönemi albümlerimi açtım, birer birer. Bir tanesinde ağlayan ben, diğerinde kahkahalar atan ben, derken aniden aklıma geldi; eski evimizin avlusunda koşuşturduğum ben.
Evet, hatırladım; çünkü beni kızdıran abimin peşinden deli gibi koşuyordum. Yormuştu beni ve çok ağlatmıştı o an, susturamamışlardı gün boyu. Sonra ilkokul dönemindeki fotoğraflar çıktı karşıma. Çok güldüm, 23 Nisan şenliklerinde pembe elbiseli kızı görünce; suratı buruşmuş, dizlerini birbirine dayamış V şeklinde ve bir eliyle elbisesini sımsıkı yukarı doğru tutmuş, belli ki acil tuvalet ihtiyacı gelmiş. Tekrar güldüm, çünkü fotoğrafta yanımda duran kardeşim fotoğraftaki bana gülüyordu, kahkahalarla. Şimdi de bana gülüyor mu bir yerlerden? Gülümseyen dudaklarıma akan gözyaşlarımı, ellerim kuruladı. Saat dört olmuş, daha bakılacak yığınla geçmiş hatıra defteri varken, gerisine bakamadım; benle başka gecelerde sabahlasınlar diye. Yastıkla tekrar bütünleşmeliydim, yeni bir hayat ışımadan ruhumu dinlendirmeliydim. Gecenin misafirliğine an itibari ile son verdim…

Pastoral bir öykü…

| 09 March 2009 15:56

Bir çiftlik evi, ovanın tam ortasında, küçük, rustik ve aslında sofistike bir yer; bembeyaz badanası, eskimiş ahşap payandası, yemyeşil çamlarla çevrili bahçesi ve rengârenk çiçeklere bezenmiş iç bahçesi. İki tarafı bembeyaz pamuk tarlası, saflık ve sükûnetin simgesi beyazlık ile maviliğin üstüne şekilden şekle bürünen beyaz bulutların kaydığı bir gökyüzü…
Kabarık kaz tüyü yastıklara baş koymak ve ardından baykuş sesleri ile uyanmak, sabahın dördüne veyahut beşine. İlk ışıkları iliklerinize çekerek nefes almak ve doğanın sessizliği ile baş başa sanırken, horozun vakitsiz ötüşü ile bir daha uyanmak. Traktörün horultusu ile gürleyen, artezyen kuyusundan fışkıran, suyun soğuk sesini duymak ve hatta yüzünüzü o su ile yıkamayı tercih ederek; yüzünüze çarpan buz gibi su taneciklerinin batırdığı iğnelerle bir daha uyanmak. Tavukların arasına dalarak, biraz sonra midenize inecek daha soğumamış yumurtaları toplamak, pamuk tarlalarında toplayacağınız beyazlıkları elinizde hissetmek, kazları kızdırarak peşinizden koşturmak ve daha neler yapmak.
Aslında saflık ve sükûnette, çocukken attığımız her adım trajik bir önem taşıyordu; sonra aynı yelpaze iç dünyalarımıza taşınırken, siyah ve beyaz hamlelerle büyüyen hacmimizi çarpıcı hale getiriyordu. Bunun başlıca nedeni, renk yelpazemiz; siyah, beyaz ve arada yansıyan bilumum renkler. İşin içine karıştırdığımız başka renklerle birbirine giren her şey; saflık, sükûnet, siyah, beyaz ve diğer renklerle eskiyen hayatlar…